Účinná diéta: Základom je pestrá a rozmanitá strava

Chudnutie

Na začiatku je celkom obvyklý príbeh:

 1. Chcete schudnúť.
 2. Stavíte na redukčnú diétu, ktorá sľubuje rýchle výsledky.
 3. Vynechávate pečivo a prílohy.
 4. Nedoprajete si to, na čo máte naozaj chuť.
 5. Ak čo i len máličko zhrešíte, okamžite priberáte.

Pýtate sa, kde je chyba? Točíte sa v začarovanom kruhu, v ktorom skúšate jednu redukčnú diétu za druhou. Zo začiatku možno schudnete zopár kíl, ale potom sa väčšinou dostaví neslávne známy jojo efekt.

Redukčné diéty ako diéta dukanova, keto alebo paleo vám samozrejme pomôžu zhodiť nejaké tie kilá navyše. Avšak spôsob stravovania, ktorý počas nich musíte dodržiavať nie je trvalo udržateľný a nefunguje tak na dlhodobé zníženie váhy. Väčšinou tiež ide o stravu, v ktorej vám môže chýbať niektorý zo základných prvkov výživy.

Účinná diéta, ktorá pomôže rozbehnúť váš metabolizmus

Extrémne dôležité je to, čo jete a akú výživovú hodnotu má vaše jedlo. Najhoršie sú prázdne kalórie a jedlo, ktoré síce kalorické je, ale z pohľadu výživy vám nič neprináša. Väčšinou v ňom nie sú prírodne vyskytujúce sa vitamíny, minerály a bielkoviny, ale len ich chemicky vytvorené náhrady. Účinná diéta funguje iba vtedy, keď sa vaše telo cíti nasýtené živinami. V takom prípade nemá potrebu čokoľvek schovávať na horšie časy a rozhýbe sa tým aj váš metabolizmus. Zrýchliť metabolizmus vám pomôže napríklad aj populárna metóda intermittent fasting. Nemusíte sa potom báť napríklad rodinnej oslavy, kde na vás bude číhať množstvo jedla. Vaše telo jednoducho všetko spáli!

Zdravá diéta na chudnutie v praxi

Dobrá diéta na chudnutie vám dopraje nielen ovocie a zeleninu, ale aj kvalitné mäso, teda bielkoviny, taktiež komplexné sacharidy v podobe pečiva a príloh a navyše dostatok vitamínov a minerálov. Práve vďaka pestrosti stravy dosiahnete optimálny rozjazd metabolizmu. Ako to môže vyzerať v praxi?

                                        Deň prvý

 • Raňajky

celozrnný rožok, kuracia šunka, paradajka, čerstvá               šťava z pomaranča, čaj

 • Desiata

           ​​biely jogurt, ovsené vločky, kúsok ovocia

 • Obed

           ​ľubovoľný kúsok kvalitného mäsa/tofu, celozrnná                 ryža, šalát z paradajok a paprík

 • Olovrant

            ​ľahký zeleninový šalát

 • Večera

            ​zapečená zelenina so syrom

Deň druhý

 • Raňajky

domáce müsli s ovocím a orechmi, pohár mlieka

 • Desiata

pomaranč, ovsené placky

 • Obed

čerstvá ryba, varené zemiaky, zelerový šalát

 • Olovrant

mrkvový šalát, tvaroh

 • Večera

zeleninový krém

                                        Deň tretí

 • Raňajky

kornspitz, domáca nátierka

 • Desiata

ovocný šalát

 • Obed

šalát z celozrnných cestovín s morčacím mäsom,                 cherry paradajkami, olivami, ľadovým šalátom                     a vajcami

 • Olovrant

syr Lučina, papriky

 • Večera

           ​omeleta z bielok a jedného vajca, paradajky,                         celozrnné pečivo

Krabičková diéta – ideálny pomocník do práce

Efektívnym spôsobom chudnutia je krabičková diéta. Popisované pokrmy si môžete doma jednoducho pripraviť do krabičky. V obchodoch zoženiete šikovné krabičky na jedlo. Keď doma varíte, varte viac porcií a po uvarení si jedlo hneď rozdeľte na porcie a dajte do mrazáku. Potom jednoducho vezmite krabičku s jedlom do práce a tam si ho ohrejte.

Nemusíte si tak objednávať drahé obedy od firiem. Rovnako výživné a hodnotné jedlo si dokážete pripraviť aj doma. Podstatné je dopriať telu živiny a vydržať. Samo tak pochopí, že ukladať zásoby tuku je zbytočné. V tom je jadro celého problému: presvedčiť telo, že dostane nutrične bohatú stravu a nemusí si nič ukladať.

Tajomstvo účinnej diéty

Účinná diéta spočíva predovšetkým v tom, ako ukázať telu, že si nepotrebuje robiť tukové zásoby. Nemusíte úplne zanevrieť na prílohy a pečivo alebo sa snažiť dodržiavať výhradne bezlepkovú diétu. Snažte sa ale dať telu zdravé varianty týchto pokrmov. Skúste obyčajné pšeničné pečivo vymeniť za to celozrnné, to isté môžete urobiť aj s ryžou a cestovinami. Naznačte tak telu, že sa nemá čoho báť. Jedzte zdravo, ale jedzte dosť.

Nevynechávajte sacharidy, úplne vynechať pečivo a prílohy je chyba. Naordinujete telu zdravé komplexné sacharidy, ktoré mu dodajú energiu a telo tak potom veľmi skoro pochopí, že nie je treba budovať zásoby. Chvíľu to môže trvať ale potom sa telo začne zásoby tuku prirodzene a postupne zbavovať.

Ako na pestrý jedálniček

Vytvorte si pestrý jedálniček. Samozrejme, že to chce veľa ovocia a zeleniny, zároveň aj dostatok kvalitných bielkovín, ktoré vás zasýtia a pomôžu regenerovať svaly a taktiež sacharidy, ktoré sa stanú účinnným palivom. V jedle sa drasticky neobmedzujte ale tiež sa zbytočne neprejedajte. Keď budete mať na niečo chuť, tak si to neodopierajte, potom to vykompenzujte napríklad dlhšou prechádzkou. Pestrý a vyvážený jedálniček vás bude týchto chutí a nočných vlčích hladov postupne zbavovať, nebojte sa!

Účinné chudnutie už dnes

S redukciou váhy sa dá začať kedykoľvek a v akomkoľvek veku. Varovné otepľovanie a príchod plavkovej sezóny by nemali byť tým hlavným spúšťačom. Poznáte to príslovie: čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra? Tak toho sa všetci pevne držte a to najlepšie počas celého roka. Uvidíte, že aktívny životný štýl bude prínosom pre vaše telo aj myseľ.

Každý deň si doprajte svojmu telu len to najlepšie. Voľnú chvíľku využite napríklad na krátky beh, do práce choďte jednu z ciest pešo, zájdite si večer do sauny alebo si choďte zaplávať. Chudnutie a pohyb nemusia byť vždy plné strasti a odporu. Vo vašom okolí si môžete nájsť rovnako naladeného človeka a začať so zdravým životným štýlom spoločne.

  Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


  © COPYRIGHT 2022 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.