Jojo efekt

V prípade, že ste niekedy skúšali krátkodobé nárazové diéty, pravdepodobne ste sa s pojmom jojo efekt už stretli. Chudnutie, bohužiaľ, môže jojo efekt tiež sprevádzať.


Týmto pojmom rozumieme opätovné priberanie kilogramov potom, čo ste skončili s dodržiavaním nejakej diéty. Práve rôzne krátkodobé diéty sú nebezpečné z hľadiska jojo efektu. Síce sľubujú rýchle chudnutie o väčší počet kilogramov počas krátkej doby, zároveň sa ale môže po ich skončení objaviť tento jav.

V podstate dochádza k tomu, že priberiete znovu na svoju pôvodnú váhu a ešte ďalšie kilogramy navyše. Stane sa to zvyčajne v prípade, že sa po diéte vrátite späť ku svojmu starému životnému štýlu. Pravidlom je to potom u nárazových drastických a jednostranne orientovaných diét.

Spôsobuje to skutočnosť, že telo má vo zvyku vytvárať si zásoby na horšie časy. Po redukcii kilogramov, v okamihu, keď začnete opäť jesť, sa teda telo začne pripravovať na ďalšie obdobie chudoby. Máme to zakódované v génoch.

Aby ste jojo efektu predišli, je potrebné telo zvykať na väčší prísun potravín postupne, potom upustí od vytvárania zásob.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 203 785 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?