Vegetariánske jedlá – klasické aj moderné bezmäsité recepty

Vegetariánske recepty, vegetariánske jedlá. Miska plná zeleniny s vajcom na tvrdo, avokádom, paradajkami a listovou zeleninou.

Prichádza jar, a to pre veľa ľudí okrem tradičného jarného upratovania znamená aj odľahčenie jedálnička. Niekto praktikuje detoxikáciu, niekto len zaradí viac zeleniny. S odľahčením jedálnička vám pomôžu aj vegetariánske jedlá.  Aké sú najobľúbenejšie vegetariánske recepty?

Prečo obmedziť konzumáciu mäsa?

Štatistiky sú neúprosné. Konzumácia mäsa vzrástla o niekoľko desiatok miliónov ton ročne, a to iba v priebehu päťdesiatich rokov. Konkrétne v roku 1963 ľudstvo spotrebovalo 78 miliónov ton mäsa, v roku 2019 to už bolo neuveriteľných 308 miliónov ton. Najväčšími jedákmi mäsa sú obyvatelia USA, priemerný Američan ročne zje viac ako 120 kg mäsa. Slováci jedia mäsa menej, spotreba je približne 60 kg na osobu a rok. Najčastejšie ide o mäso bravčové (asi 35 kg), obľube sa teší aj hydina a hovädzie mäso. Do štatistiky sa počíta aj konzumácia rýb, tá ale na Slovensku vychádza len približne na 5 kg ročne. Svetový priemer je zhruba 35 kg mäsa na osobu a rok.

Aj napriek rastúcej konzumácii mäsa sa v slovenských kuchyniach stále častejšie objavujú vegetariánske recepty. Ich tradícia je aj u nás pomerne silná a stále častejšie tak môžeme aj v reštauráciách na jedálničku vidieť zdravé tradičné bezmäsité jedlá.

Aké sú najčastejšie dôvody na zníženie spotreby mäsa?

Najčastejšie sa v tejto súvislosti hovorí o klíme. Zvýšená konzumácia mäsa totiž okrem iného znamená aj zvýšenú produkciu skleníkových plynov, a to dokonca natoľko, že prevyšujú produkciu všetkej dopravy.

Konzumácia mäsa vie zamávať aj s rodinným rozpočtom. Mäso je predsa len drahšia surovina ako napríklad zemiaky alebo šošovica, takže vegetariánske recepty dokážu ušetriť pomerne dosť peňazí. A to už stojí za zváženie, či vegetariánske jedlá nezaradiť do jedálnička častejšie.

Nesmieme zabúdať ani na úsporu času. Vegetariánske jedlá často nezaberú toľko času ako recepty s mäsom, ktoré potrebuje dlhší čas na správnu prípravu. Vďaka rýchlej príprave sa výborne hodia napríklad pri krabičkovej diéte ako chutný a zdravý bezmäsitý obed.

Je potrebné spomenúť aj zdravotné riziká spojené s vysokým podielom mäsa v strave. Ľudia sú historicky síce na jedenie mäsa nastavení (ľudské telo z neho získava okrem iného vitamín B12, ktorý si nevie samo vyrobiť), ale predsa len dnešná spotreba je zbytočne vysoká. Podľa lekárskych výskumov je u ľudí, ktorí jedia často mäso, väčšie riziko rakoviny hrubého čreva aj vážnych kardiovaskulárnych chorôb. V tomto zmysle je horšia konzumácia červeného mäsa a spracovaných mäsových výrobkov, ako sú údeniny.

V neposlednom rade je potrebné poukázať aj na etické hľadisko, vďaka ktorému sa vegetariánska strava stáva alternatívou pre čoraz viac ľudí. Pravidlom by preto malo byť, že sa pri nákupe sústredíme nielen na cenu, ale aj na pôvod mäsa. Vždy je lepšie uprednostniť mäso zvierat, ktorá vyrástli v prirodzenom prostredí, mali k dispozícii dosť priestoru a kvalitnú stravu.

Vegetariánske jedlá aspoň raz v týždni

Teraz už ale naspäť k bezmäsitým jedlám. Vegetariánske recepty si okrem iného obľúbilo aj množstvo celebrít a niektoré z nich svoju priazeň k bezmäsitej strave dávajú aktívne najavo. Vo svete je známe napríklad hnutie bývalého člena slávnych Beatles Paula McCartneyho a jeho dcér Stelly a Mary. Nesie názov Meat Free Monday (pondelok bez mäsa) a jeho základnou myšlienkou je, že jeden deň v týždni bez mäsa nie je ťažké zvládnuť, jeho vplyv na celý svet je však citeľný.

Projekt vznikol v roku 2009 a v rámci neho vydali McCartneyovci kuchárku, ktorá obsahuje výlučne bezmäsité jedlá. Okrem toho existujú aj webové stránky, kde je možné spočítať, aký vplyv na životné prostredie bude mať, keď sa človek vzdá mäsa a nechýba ani sekcia, kde sa dajú vyskúšať vegetariánske recepty. Bezmäsité jedlá oslovili aj ďalšie svetové celebrity a šéfkuchárov, svojimi receptami prispeli napríklad Pink, Vivienne Westwood, Woody Harrelson alebo Pamela Anderson.

Veľká noc a tradícia pôstu

Aj u nás majú vegetariánske recepty svoju tradíciu. Mnoho ľudí si iste spomenie na školskú jedáleň, kde sa v piatok ako hlavný chod servírovali buď sladké dobroty, alebo šošovica nakyslo s nakladanou uhorkou a vajcom. Piatky sú totiž v kresťanskej tradícii pôstne dni. Tento zvyk prevzal aj socialistický režim, ktorý aspoň jeden deň v týždni ponúkal bezmäsité jedlá v závodných jedálňach, aby nebolo vidieť, že mäso je nedostatkovým tovarom. A v mnohých stravovacích zariadeniach sa s týmto jedálničkom môžeme stretnúť dodnes.

Veľkou témou sa v posledných rokoch stáva aj štyridsaťdňový pôst pred Veľkou nocou. Počas neho kresťania tradične konzumujú bezmäsité jedlá, často sa však vzdávajú aj alkoholu, cigariet a po novom aj televízie, internetu či sociálnych sietí. Tento detox si dopraje aj množstvo neveriacich, podobne ako „suchý február“, kedy sa ľudia aspoň na jeden mesiac v roku vzdávajú alkoholu.

Obľúbené suroviny na vegetariánske recepty

A teraz už trochu praxe pre vegetariánske recepty a zdravé jedlá. Medzi obľúbené recepty na bezmäsité jedlá patria rozličné sladké pokrmy, zemiakové a zeleninové placky alebo „tradičný“ slovenský vyprážaný syr. Ten sa však aj napriek vysokej obľube nedá zaradiť medzi zdravé jedlá.

Ktoré suroviny použiť na prípravu vegetariánskych jedál?

Zemiaky: Dajú sa použiť ako príloha takmer ku všetkému, ale vedia hrať aj hlavnú úlohu. Bezmäsité jedlá zo zemiakov sú lacné, sýte a dajú sa spracovať množstvom rôznych spôsobov. Pozor však pri redukčnej diéte, zemiaky sú plné škrobov, čo sú vo svojej podstate cukry.

Cestoviny: Podobne ako u zemiakov je ich využitie široké, možno ich uplatniť pri príprave slaných aj sladkých pokrmov. Bezmäsité jedlá z cestovín sú súčasťou mnohých chutných jedál z medzinárodnej kuchyne.

Vajcia: Vynikajúci zdroj bielkovín, a to nielen pre bezmäsité jedlo. Práve vďaka obsahu bielkovín a zdravých tukov hrajú dôležitú úlohu pri rôznych diétach, napríklad pri nízkosacharidovej diéte určenej na rýchlu redukciu hmotnosti. Okrem toho, že sa v bezmäsitých jedlách používajú k rozličným omáčkam, nájdu skvelé uplatnenie aj pri zapekaní rôznych pokrmov.

Strukoviny: Jedná sa asi o najlepší rastlinný zdroj bielkovín. Pripravovať sa dajú ako tradičné vegetariánske jedlá, ale vzhľadom na množstvo druhov sa skvele uplatnia aj v medzinárodnej kuchyni, výborný je napríklad stredomorský guláš z cíceru. Strukoviny sú plné živín a recepty z nich patria medzi zdravé bezmäsité jedlá, ktoré by odporučil každý nutričný ​​špecialista.

Syry: Podobne ako vajcia sa skvele uplatnia predovšetkým pri zapekaní, vďaka nim získajú bezmäsité recepty lákavú chrumkavú kôrku.

Huby: Kedysi sa často hovorilo, že huby sú mäso chudobných, dnes sú obľúbenou súčasťou vegetariánskych receptov a dajú sa pripraviť nespočetným množstvom spôsobov. Huby obsahujú vysoký podiel vody, vďaka čomu je ich energetická hodnota veľmi nízka a sú teda vhodné aj pre redukčnú diétu. Veľa druhov tiež podporuje imunitu alebo pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Vyskúšajte napríklad talianske hubové rizoto.

Karfiol: Dlho zanedbávaná zelenina, ktorá sa v posledných rokoch dostáva na výslnie. Pri správnom ochutení sa dajú z karfiolu vykúzliť veľmi chutné vegetariánske jedlá, ktorými nepohrdnú ani najväčší milovníci mäsa. Nižšie je recept na vynikajúci pikantný karfiol, za vyskúšanie stojí aj karfiol na indický spôsob. Len pozor pri ochorení kĺbov dna, karfiol obsahuje veľké množstvo kyseliny močovej, čo môže pri diéte spôsobiť problémy.

Pre vegetariánske jedlá sa samozrejme hodí aj množstvo ďalších surovín. Snáď každú zeleninu je možné použiť do šalátu, väčšina sa hodí aj pre tepelne upravené bezmäsité recepty.

Rastlinné náhrady mäsa

Aj keď bezmäsité jedlá majú veľa zeleninových variant, niektoré vegetariánske recepty používajú rastlinné náhrady mäsa. Nejedná sa však o výmysel poslednej doby, nahrádzanie mäsa rastlinami má napríklad v Číne tradíciu už od staroveku. Napríklad vegánska verzia kungpao patrí medzi obľúbené bezmäsité recepty.

Ktoré sú tie najpopulárnejšie?

Sójové mäso je asi to prvé, čo bežného človeka napadne, keď sa povie vegetariánska strava. Je možné ho kúpiť v najrôznejších formách – kocky, rezančeky, plátky či granulát. Pred použitím pre bezmäsité recepty je potrebné ho aspoň chvíľu povariť v osolenej vode a vyžmýkať. Pre lepšiu výslednú chuť sa môže aj marinovať.

Tofu sa vyrába zo sójového mlieka a skôr než mäso pripomína svojou konzistenciou syr alebo tvrdý tvaroh. Kúpiť sa dá buď prírodné biele tofu, rôzne marinované alebo dokonca údené. Biele tofu je vlastne polotovar a pred použitím je potrebné ho marinovať napríklad v oleji a korení alebo v bylinkách. Tofu sa dá sa použiť aj ako príloha do rôznych nátierok, do zeleninových šalátov alebo ako plnohodnotný bezmäsitý obed.

Tempeh sú vlastne sójové bôby porastené ušľachtilou plesňou. Obsahuje veľa vitamínov, predovšetkým všetky vitamíny B vrátane B12, ktorý vo vegetariánskej strave často chýba.

Robi je zmes strukovín a obilnín, ktorá sa mäsu podobá chuťou aj štruktúrou. Kúpiť sa dá napríklad vo forme sekanej alebo plátkov. Použiť sa dá aj za studena do nátierok a šalátov. Obsahuje minimum tukov a má nízku kalorickú hodnotu, takže sa výborne hodí aj pre rôzne diéty.

Klaso je pšeničná bielkovina bohatá na vlákninu, navyše má približne rovnaký obsah bielkovín ako klasické mäso. Je možné kúpiť polotovar, ale aj hotové rezne, klobásy alebo paštéty.

Seitan je pšeničná bielkovina, ktorá sa dá pripraviť na množstvo spôsobov, ale najviac zo všetkého pripomína hydinu a kuracie mäso. Seitan receptov je veľké množstvo a určite vám odporúčame nejaké z nich vyskúšať.

Prečo používať náhrady mäsa na bezmäsité recepty?

Aj keď sa to môže zdať zvláštne, aj tieto neobvyklé potraviny majú hneď niekoľko pozitívnych vlastností, ktoré sa môžu podpísať na kvalite života a zdravia. Široké možnosti ich použitia navyše nabádajú ku kuchárskym experimentom.

skvelým zdrojom bielkovín, obsahujú tiež dôležité vitamíny a minerálne látky.

Neobsahujú nezdravé živočíšne tuky, naopak sú zdrojom nenasýtených mastných kyselín. A sójová bielkovina dokonca dokáže cholesterol znižovať. Obsahujú veľa vlákniny, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie čriev. Sú spestrením bežnej stravy a hodia sa aj do redukčného jedálnička.

Bezmäsité jedlá recepty

A teraz už naozaj na bezmäsité recepty. Z predošlého textu je jasné, že bezmäsité jedlá sú zdraviu prospešné, ktoré sú však tie najobľúbenejšie? Vyberú si všetci, priaznivci klasiky, modernej kuchyne a k slovu sa dostanú aj zdravé bezmäsité jedlá.

1

Cícerové curry

Vegetariánske cícerové kari je obľúbený a chutný bezmäsitý obed, alebo večera. Tento vegetariánsky recept pochádza z indického subkontinentu, kde je cícer, tiež známy ako fazuľa garbanzo, základnou ingredienciou. Cícerové kari, tiež známe ako chana masala, je chutné a aromatické jedlo, ktoré milujú vegetariáni a vegáni pre jeho bohatú chuť a rastlinné bielkoviny.

História cícerového kari siaha až do indickej kuchyne, kde je po stáročia súčasťou tradičnej kuchyne. Cícer sa varí vo voňavej zmesi korenín, ako je rasca, koriander, kurkuma a garam masala, výsledkom čoho je upokojujúce a voňavé kari, ktoré sa často podáva s ryžou, chlebom naan alebo inými plackami.

Ingrediencie:

  • 2 plechovky cíceru (800 g), scedené a opláchnuté
  • 1 veľká cibuľa nakrájaná nadrobno
  • 2 strúčiky cesnaku, mleté
  • 1 kúsok zázvoru o veľkosti palca, mletý
  • 1 plechovka nakrájaných paradajok (400 g)
  • 1 lyžica rastlinného oleja
  • 1 lyžička semien celej rímskej rasce
  • 1 lyžička mletej rímskej rasce
  • 1 lyžička mletého koriandru
  • ½ lyžičky kurkumy
  • ½lyžička mletej papriky
  • ½ lyžičky garam masala
  • ¼ lyžičky kajenského korenia (voliteľné)
  • soľ a korenie podľa chuti
  • čerstvý koriander na ozdobu

Postup:

Zahrejte rastlinný olej vo veľkej panvici na strednom ohni. Pridajte rímsku rascu a varte, kým nezavonia. Pridajte nakrájanú cibuľu, mletý cesnak a mletý zázvor do panvice a duste, kým nezmäknú. Vmiešajte mletú rímsku rascu, mletý koriander, kurkumu, papriku, garam masalu a kajenské korenie (ak používate) a varte 1-2 minúty. Do panvice pridajte na kocky nakrájané paradajky a scedený cícer a za občasného miešania duste 10-15 minút. Dochuťte soľou a korením podľa chuti. Podávajte vegetariánske cícerové kari horúce, ozdobené čerstvým koriandrom a spolu s basmati ryžou, alebo chlebom naan.

2

Vegetariánsky stroganov recept

Vegetariánsky stroganov je chutné a uspokojujúce jedlo, ktoré má svoj pôvod v ruskej kuchyni. Predpokladá sa, že klasický hovädzí stroganov recept vytvoril v polovici 19. storočia francúzsky šéfkuchár slúžiaci v domácnosti grófa Pavla Stroganoffa,  člena prominentnej ruskej rodiny. Postupom času si stroganov recept získal popularitu a stal sa celosvetovo obľúbeným jedlom pre svoju bohatú a pikantnú chuť.

Čo ale robí vegetariánsky stroganov tak príťažlivým, je jeho krémová a pikantná omáčka, často vyrobená z kyslej smotany alebo jogurtu, v kombinácii s jemnými kúskami „hovädzieho mäsa“ vyrobeného z rastlinných bielkovín, ako sú huby, tofu alebo seitan. Jedlo je zvyčajne ochutené bylinkami a korením, ako je paprika, horčica a worcesterská omáčka, ktoré dodávajú chuti hĺbku a komplexnosť. Vegetariánsky stroganov môžete podávať napríklad so širokými rezancami tagliatelle.

Ingrediencie:

  • 300 g rastlinnej náhrady mäsa (napr. nakrájané šampiňóny, tofu nakrájané na kocky, seitan, alebo robi mäso)
  • 1 veľká cibuľa nakrájaná nadrobno
  • 2 strúčiky cesnaku, mleté
  • 200 ml zeleninového vývaru
  • 200 ml kyslej smotany alebo jogurtu
  • 2 lyžice paradajkovej pasty
  • 2 lyžice univerzálnej múky
  • 2 lyžice masla
  • 2 lyžice rastlinného oleja
  • 1 lyžička papriky
  • 1 lyžička horčice
  • 1 lyžička worcesterskej omáčky
  • soľ a korenie podľa chuti
  • čerstvá petržlenová vňať na ozdobu

Postup:

Zahrejte rastlinný olej a maslo vo veľkej panvici na strednom ohni. Pridajte nakrájanú cibuľu a prelisovaný cesnak a restujte, kým nezmäknú. Pridajte vegetariánsku náhradu mäsa podľa vlastného výberu na panvicu a varte, kým nezhnedne. Vmiešajte múku, papriku, horčicu a paradajkový pretlak a varte 1-2 minúty. Za stáleho miešania pomaly prilievajte zeleninový vývar, aby nevznikli hrudky. Priveďte do varu a potom znížte teplotu na minimum. Vmiešajte kyslú smotanu alebo jogurt a worchester omáčku. Duste 5-7 minút, kým omáčka nezhustne. Dochuťte soľou a korením podľa chuti. Vegetariánsky stroganov podávajte s varenými vaječnými rezancami tagliatelle alebo ryžou a ozdobte čerstvou petržlenovou vňaťou, aby získala farbu a chuť.

3

Hubový bourguignon

Hubový bourguignon je obľúbené a zdravé bezmäsité jedlo, ktoré čerpá inšpiráciu z tradičného francúzskeho hovädzieho bourguignonu. Klasický hovädzí bourguignon je pomaly varený guláš vyrobený z hovädzieho mäsa, červeného vína a zeleniny, pochádzajúci z regiónu Burgundsko vo Francúzsku. Vegetariánska verzia však nahrádza hovädzie mäso výdatnými hubami, výsledkom čoho je bohaté a sýte jedlo, ktoré si zamilujú nielen vegetariáni aj nadšenci húb. Hubový bourguignon patrí medzi vegetariánske recepty, ktoré si získali obľubu vďaka svojim robustným chutiam, ako aj všestrannosti, pretože je vhodné pre vegetariánsku a vegánsku stravu.

Ingrediencie:

  • 2 lyžice olivového oleja
  • 500 g malých šampiónov
  • 1 veľká cibuľa nakrájaná nadrobno
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 2 mrkvy, olúpané a nakrájané na kocky
  • 2 lyžice hladkej múky
  • 2 lyžice paradajkového pretlaku
  • 500 ml červeného vína
  • 250 ml zeleninového vývaru
  • 2 bobkové listy
  • 1 lyžička sušeného tymiánu
  • 1 lyžička údenej papriky
  • soľ a korenie podľa chuti
  • čerstvá petržlenová vňať na ozdobu

Postup:

Zohrejte olivový olej vo veľkej holandskej rúre alebo hlbokej panvici na strednom ohni. Pridajte nakrájanú cibuľu, prelisovaný cesnak a na kocky nakrájanú mrkvu a restujte, kým nezmäkne. Pridajte huby na panvicu a varte, kým nepustia vlhkosť a nezačnú hnednúť. Vmiešajte múku a paradajkový pretlak a varte 1-2 minúty. Za stáleho miešania pomaly prilievajte červené víno a zeleninový vývar, aby nevznikli hrudky. Pridajte bobkové listy, sušený tymián a údenú papriku. Zmes priveďte do varu, potom znížte teplotu na minimum a nechajte 20-30 minút variť, kým omáčka nezhustne a chute sa nespoja. Dochuťte soľou a korením podľa chuti.

Vegetariánsky hubový bourguignon podávajte horúci, ozdobený čerstvou petržlenovou vňaťou spolu s chrumkavým chlebom, bagetou, cestovinami alebo zemiakovou kašou ako výdatné a sýte jedlo.

4

Zapečený karfiol s modrým syrom

Karfiol zapečený s modrým syrom je lahodné a slané bezmäsité jedlo, ktoré si získalo obľubu medzi milovníkmi vegetariánskeho jedla pre svoju jedinečnú kombináciu chutí a textúr. Bohatá a štipľavá niva sa perfektne spája s jemnou a orieškovou chuťou karfiolu, čím vytvára lahodný chuťový zážitok, vďaka čomu patrí zapečený karfiol medzi obľúbené vegetariánske recepty. 

Tento jednoduchý vegetariánsky recept ôže sa podávať ako príloha, alebo bezmäsitý obed, či večera. Navyše kontrastné textúry jemného karfiolu a smotanového modrého syra vytvárajú uspokojivý a príjemný pocit v ústach.

Ingrediencie:

  • 1 veľká hlavička karfiolu, nakrájaná na ružičky
  • 150 g modrý syr typu niva
  • 3 lyžice masla, rozpustené
  • 2 lyžice olivového oleja
  • 2 strúčiky cesnaku
  • soľ a korenie podľa chuti
  • čerstvá petržlenová vňať na ozdobu

Postup:

Predhrejte si rúru na 200 °C (180 °C teplovzdušná) a zapekaciu misu vymastite. Vo veľkej mise zmiešajte ružičky karfiolu s rozpusteným maslom, olivovým olejom, mletým cesnakom, soľou a korením. Ochutené ružičky karfiolu rozložte do vymastenej zapekacej misy a pečte vo vyhriatej rúre 15 – 20 minút, alebo kým nezmäknú a nie sú upečené mierne dozlata. Vyberte karfiol z rúry a na vrch rovnomerne posypte rozdrobenú nivu. Vráťte misku do rúry a pečte ďalších 5-7 minút, alebo kým sa syr neroztopí a nezhustne. Ozdobte čerstvou petržlenovou vňaťou a karfiol zapečený s modrým syrom podávajte horúci ako lahodnú a výdatnú prílohu alebo hlavné jedlo.

5

Vegetariánska plnená paprika recept

Plnená paprika je absolútna klasika a patrí medzi naozaj typické slovenské jedlá, ktoré sa dajú jednoducho pripraviť aj vegetariánsky, alebo vegánsky. Voňavá plnená paprika recept je ideálny letný bezmäsitý obed a radí sa medzi obľúbené vegetariánske recepty, ktoré sú jednoduché na prípravu. 

Ingrediencie:

Plnená paprika:

  • 1 cibuľa 
  • 5 lyžíc sójového granulátu
  • 8 bielych paprík
  • soľ
  • horčica
  • sušené lahôdkové droždie
  • 1 hrste ryže
  • 1 hrsť kuskusu
  • vajce
  • sušená majoránka

Omáčka:

  • 1 lyžica masla
  • hladká múka
  • zeleninový bujón
  • 1 lyžička mletej červenej papriky
  • 1 konzerva paradajok
  • 1 lyžica paradajkového pretlaku
  • bobkový list
  • nové korenie 

Postup: 

Dajte variť 3 deci vody v jednom hrnci a 3 deci vody v druhom hrnci. Do jedného hrnca dajte štipku soli, lyžičku horčice a lyžičku lahôdkového droždia. Akonáhle sa začne variť, vsypte do nej sójový granulát. Vodu v druhom hrnci trochu osoľte a keď zovrie, dajte do nej variť ryžu. Zatiaľ si v miske zmiešajte kuskus, vajce, majorán, lyžicu lahôdkového droždia, štipku soli a korenia. Potom zmes zmiešajte s uvarenou ryžou a uvareným sójovým granulátom. Touto zmesou naplňte papriky a dajte piecť na 30 minút na 170 stupňov. 

Kým sa papriky pečú, pripravte si paradajkovú omáčku. Cibuľu nasekajte najemno a v hrnci rozpáľte maslo, prisypte cibuľu a restujte dozlatista. Znížte plameň, cibuľu zasypte múkou a asi minútu opekajte. Potom prisypte sladkú papriku a minútu opekajte. Následne vhoďte paradajky (ak máte čerstvé, musíte ich najskôr spariť a olúpať), zarestujte a zalejte vývarom. Pridajte bobkový list, korenie a nové korenie, osoľte, priveďte do varu a pár minút povarte. 

TIP: Sušené lahôdkové droždie kúpite v obchodoch so zdravou výživou, alebo na eshopoch, akým je napríklad Grizly.sk 

Vegetariánske jedlá a vegetariánske recepty sú ideálny spôsob, ako do svojho jedálnička prepašovať zdravé jedlá. Doprajte si vegetariánske jedlá aspoň tri krát do týždňa a ušetríte svoje zdravie, aj peňaženku.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.