Čo sú kalorické tabuľky a ako ich používať?

Ak chcete redukovať telesnú hmotnosť, tak musíte sledovať nie len to, čo jete, ale tiež v akom množstve . Je dôležité ako veľmi sú dané potraviny energeticky bohaté a práve k tomu vám budú pravým pomocníkom kalorické tabuľky.

Kalorické tabuľky

Kalorické tabuľky tvoria komplexný prehľad a členenie kategórií najbežnejších potravín, s ktorými sa stretávate každý deň. Vďaka online kalorickým tabuľkám, nebudete musieť zdĺhavo čítať obsahy potravín v obchodoch. Všetky potrebné informácie si môžete vyhľadať v pohodlí domova. Kalorické tabuľky slúžia primárne k tomu, aby mal človek prehľad o svojom dennom energetickom príjme a výdaji a to nie len pri redukcii váhy.

Všeobecne sú ale kalorické tabuľky najčastejšie vyhľadávané práve za účelom redukcie váhy. Pre udržanie správnej váhy je taktiež potrebné mať v rovnováhe energetický príjem a výdaj, v kombinácií s tabuľkami je udržanie tejto bilancie veľmi jednoduché.

Okrem údajov o energetickej hodnote nájdete v kalorických tabuľkách často tiež informácie o vitamínoch, bielkovinách, sacharidoch a tukoch v potravinách. Preto sú kalorické tabuľky vyhľadávané tiež ľuďmi s rôznymi intoleranciami alebo napríklad vegetariánmi, ktorí si strážia príjem hodnôt bielkovín, vitamínov apod.

Ako používať kalorické tabuľky?

Tzv. kalorický denník sa môže stať dobrým pomocníkom pri znižovaní a udržiavaní telesnej hmotnosti a tiež pre kontrolu, či telo dostáva všetky potrebné vitamíny a minerály. Keď venujete pár minút vyplneniu dôležitých údajov budete mať hneď prehľad o tom, ako na tom momentálne ste a tiež či si môžete dovoliť nejaký kalorický prehrešok.

Kalorické denníky fungujú buď na princípe, že si do nich sami vkladáte údaje o tom, čo ste za celý deň zjedli. Vtedy vidíte hodnoty a kalorické údaje o daných potravinách. Alebo sa vám vytvorí doporučený jedálniček na mieru (napr. podľa požadovanej redukcie váhy), ako je to na portály Pestrý Jedálniček.

Hodnoty kcal a doporučený denný príjem:

Každá potravina obsahuje určitý počet kalórií, ten je vyjadrený v jouloch alebo priamo v kalóriách (10 kJ= 2,4 kcal; 1 kcal= 4,2 kJ).

Energiu, ktorú človek získava z potravy by mala zhruba odpovedať energii, ktorú za daný deň vynaloží. Pre výpočet doporučeného energetického príjmu je potrebné vziať v úvahu niekoľko faktorov:

 • pohlavie
 • vek
 • fyzickú záťaž
 • vzrast
 • aktuálny zdravotný stav a prípadné tehotenstvo

Doporučený denný príjem kalórií:

Muži- 2000- 2400 kcal

Ženy- 1900- 2200 kcal

Pre tehotné a dojčiace ženy je doporučená denná energetická dávka priemerne 2 400 kcal.

Ak v potrave prijímate viac kalórií než je potrebné, má vaše telo tendenciu priberať na váhe. V opačnom prípade, ak prijmete menej kalórií než cez deň spálite, má telo tendenciu chudnúť, keďže si berie zásoby z tuku.

Možno ste už od výživových odborníkov počuli, že by ste mali do svojho jedálničku zaradiť potraviny s nízkym glykemickým indexom, pretože sú zdravšie. 

Ukážka kcal na jednodennom jedálničku

 • Raňajky: pohánková kaša s kokosom (470 kcal)

 • Desiata: melónové závitky so šunkou (211 kcal)

 • Obed: kurací špíz so špenátom (671 kcal)

 • Olovrant: zelenina so šunkou a knäckerbrotom (196 kcal)

 • Večera: šalát s tofu (400 kcal)

Príklady kalorických hodnôt na bežných potravinách (100g)

čokoláda- 540 kcal

čerstvé maslo- 734 kcal

rožky- 308 kcal

kuracie prsia- 114 kcal

bravčový bok- 518 kcal

jablko - 52 kcal

Je logické, že napríklad zelenina (uhorka, melón apod.), ktorá je plná vody, bude mať menšiu výživovú hodnotu než tučné mliečne výrobky a mäso.

Výživové (kalorické) hodnoty daných potravín zistíte jednoducho po zadaní do online kalorických tabuliek, ktoré nájdete na špecializovaných internetových portáloch alebo na väčšine balení potravín na zadnej strane.

18.07.2018

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

 • Zostavený od nutričnej poradkyne
 • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
 • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

Michaela

dobrý den chcem sa informovat ze ked mi ukazuje tabulka ze mám denne prijat 1650kcl to znamena ze to musim dodrzat,a le moze to byt aj menej? lebo ked si natukám do jedalneho listku co som zjedla tak mi to ukazuje len 1430kcl..je to v poriadku ? ci mam presne dodrzat tu hodnotu kcl?

Odpovedať

 

Kam ďalej?

Účinná diéta: Základom je pestrá a rozmanitá strava

10.01.2020

Aby bola diéta dlhodobo účinná a zároveň prínosná pre vaše telo, nie je vhodné počas nej hladovať ani sa nijak drasticky obmedzovať v jedle. Najdôležitejšia je pravidelnosť a vyváženosť jedálnička, ktorý obsahuje zdravú stravu so všetkými dôležitými zložkami potravy a to všetko v spojení s primeranou športovou aktivitou. Pokračovať v čítaní

Ako funguje Mačingovej diéta

03.11.2019

Diéta = NIE, zdravý životný štýl = ÁNO! Takto znie motto Antónie Mačingovej, slovenskej autorky kníh o chudnutí a zdravom životnom štýle. Pokračovať v čítaní

Detoxikujte organizmus: 12 zásaditých potravín pre zdravé telo

13.09.2018

Stres, nezdravý životný štýl, konzumácia nevhodných potravín, málo pohybu. To všetko sa bohužiaľ sčíta. Keď nám telo vystaví účet za naše hriechy, nie je to práve príjemný pohľad. Ich výsledkom je napríklad prekyslenie organizmu. Čo s tým? Pokračovať v čítaní

Mliečna diéta

12.10.2016

Pre milovníkov mlieka, ktorí nemajú problém konzumovať ho aj vo väčšom množstve, je vhodným spôsobom chudnutia mliečna diéta. Jedálniček charakterizuje prevažne samotné mlieko a výrobky z neho. Pokračovať v čítaní

Zelená káva: Pomôže pri chudnutí?

16.12.2019

Zelená káva sa stáva stále viac populárnejšou a potravinou. Odporúča sa piť každý deň a to hlavne ak sa snažíte o rýchly pokles hmotnosti. Naozaj ale pri chudnutí pomôže? Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

2 998 404 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?