Vegánstvo

Vegánstvo je v prvom rade chápané ako určitý druh stravovania a ľuďom, ktorí ho vyznávajú, sa hovorí vegáni. Teda, čo je vegánstvo?


Ide o konzumáciu potravín výlučne rastlinného pôvodu, čo znamená vylúčenie všetkej stravy živočíšneho pôvodu ako je mäso, mlieko a vajcia, ale aj med a droždie.

Vegánstvo je jednou z foriem vegetariánstva. Napriek tomu, že vegáni zo svojho jedálnička určité druhy potravín úplne vyradili, výskumy ukazujú, že netrpia žiadnym deficitom železa, vápnika, ani vitamínu D či B12.

Pre väčšinu vegánov nejde len o konzumáciu jedla rastlinného pôvodu, ale o celkový životný štýl, o životnú filozofiu, ktorú vyznávajú.

Najčastejším dôvodom je etické hľadisko, kedy vegáni súcitia so všetkými živými bytosťami a sú zásadne proti zabíjaniu a trýzneniu zvierat. A to nielen v ich chovoch na mäso alebo na vajcia, ale aj v mliečnom priemysle, v kožušinových farmách, v zoologických záhradách, cirkusoch a podobne.

Ortodoxní vegáni teda nielen nekonzumujú stravu živočíšneho pôvodu, ale neobliekajú sa ani do oblečenia z kože, vlny alebo hodvábu a nezúčastňujú sa zábavy, pri ktorej sa využíva zvierat. Dá sa povedať, že pre vegánov, ktorí prijali tento celkový životný štýl, je vegánstvo určitým druhom protestu.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 224 536 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?