Goji: Plody kustovnice čínskej pomáhajú aj pri chudnutí

Goji, takto sa nazývajú plody rastliny kustovnice čínskej, ktorá sa už dlhé stáročia pestuje po celej Číne, v oblastiach Himalájí, v dnešnom Nepále a Tibete.

Vďaka svojim veľmi priaznivým účinkom na ľudské zdravie sa považuje za skutočné zlato v oblasti lekárstva a to predovšetkým v čínskej medicíne. Má široké využitie a je nezanedbateľným pomocníkom aj v oblasti chudnutia.

Bobule podobné šípkam

Červené plody goji zrejme Stredoeurópanom budú pripomínať šípky. Majú totiž podobnú farbu aj tvar. Ak ale plody vysušíte, v tejto podobe sa s nimi stretnete najčastejšie, budú skôr pripomínať hrozienka. Kustovnica čínska je medzi odborníkmi známa pod svojim latinským názvom Lucium chinese alebo pod už spomenutým goji.

Chuť goji je príjemná skôr sladká alebo sladkokyslá. Číňania ju už dlho považujú za samozrejmú súčasť ich jedálnička. Snažia sa maximálne využiť ich priaznivé pôsobenie na orgamizmus. Bobule goji sa z Číny postupom času rozšírili do celého sveta.

V čom goji pomáha ľudskému zdraviu?

Predovšetkým dokáže účinne podporovať imunitu organizmu, pomáha znižovať krvný tlak a vďaka bobuliam sa tiež zlepšuje krvotvorba. Pozitívne pôsobí tiež na liečbu astmy. Zaisťuje regeneráciu organizmu v prípade, že konzumujete príliš veľké množstvo alkoholických nápojov. Má dobrý vplyv dokonca aj na kožné problémy, napríklad psoriázu. Zlepšuje tiež ostrosť zraku, znižuje únavu a podráždené oči. Veľmi podstatné je aj to, že pomáha obličkám a pečeni, spriechodňuje ich. Užitočná je aj pri cukrovke alebo bolestiach. Zároveň dokáže spomaľovať procesy spojené so starnutím a preto býva často označovaná ako superpotravina a rastlina mladosti.

Blahodárne účinky

 • posilňuje činnosť pečene a obličiek
 • pomáha udržať normálnu hladinu cukru a tuku v krvi a znižuje cholesterol
 • posilňuje a zlepšuje zrak, ukľudňuje podráždené oči
 • pôsobí proti chronickému kašľu
 • mierni rôzne alergické prejavy
 • pomáha pri kožných problémoch- môže obmedziť rozširovanie psoriázy
 • pôsobí protizápalovo
 • zlepšuje kvalitu spánku
 • je účinným prostriedkom pri neplodnosti
 • podporuje sexuálne funkcie a lieči sexuálne dysfunkcie
 • zlepšuje pevnosť šliach a nechtov, posilňuje kosti a svaly
 • zlepšuje činnosť čriev
 • napomáha k zníženiu váhy
 • vylaďuje menštruačný cyklus, pomáha pri menopauze
 • môže pomôcť od rannej nevoľnosti behom tehotenstva

Bohatý zdroj vitamínov a minerálov

Aké látky goji vlastne obsahuje? Ako napovedá červená farba bobulí, nachádza sa v nich veľké množstvo betakaroténu, z čoho vyplýva zmienené pôsobenie na ľudský zrak, pokožku a jej choroby. Ďalej obsahuje veľké množstvo vitamínu C (uvádza sa, že dokonca päťsto násobok v porovnaní s pomarančom), ten dokáže účinne posilňovať obranyschopnosť ľudského organizmu a imunitný systém.

Nezanedbateľné sú vitamíny A, B1, B2, E, polysacharidy a tiež aminokyseliny. Z tejto skupiny v plodoch nájdeme aj esenciálne aminokyseliny, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyrobiť a preto ich potrebuje dodávať zvonku. Bobule poskytujú telu aj mnoho potrebných minerálov, medzi ktoré patrí zinok, selén, železo, vápnik a fosfor.

Správne užívanie a dávkovanie

Ak sa rozhodnete bobule a ich účinok vyskúšať, musíte si najprv ujasniť ako správne užívať goji. Neexistuje žiadne vedecky stanovené dávkovanie tejto plodiny. Vždy ale berte do úvahy, že ide o doplnok stravy pre zlepšenie zdravotného stavu, nie o náhradu rozmanitej stravy a tomuto faktu prispôsobte množstvo bobulí.

Goji môžete jesť v podobe čistého alebo tiež sušeného ovocia. Zároveň je ale v ponuke aj šťava z goji alebo tiež prášok či kapsule. Záleží na tom, aká forma vám bude najviac vyhovovať. Hovorí sa, že pre deti do veku približne desať rokov stačí na pokrytie dennej potreby vitamínov a minerálov hrsť goji. Pre staršie deti a dospelých sa obvykle odporúča asi 30 bobulí denne.

Aj u nás si už sušené plody goji bez problémov zakúpite. Ich cena sa pohybuje v závislosti od ich kvality. V supermarketoch nájdete goji za nižšiu cenu, ak si ich ale zakúpite v obchode so zdravou výživou cena môže byť vyššia, no tomu bude odpovedať aj ich vyššia kvalita. Ak by ste mali záujem o čerstvé plody neostáva vám nič iné než si rastlinu vlastnými silami vypestovať.

Dokáže goji odbúrať prebytočné kilá?

Goji a chudnutie spolu úzko súvisia. Prečo je dobré jesť goji pri diétach? Ich zloženie je nutrične dobre vyvážené, preto sa hodia aj pri rôznych metabolických poruchách. Obsahujú veľa vlákniny až 21% a vďaka tomu dôjde k zasýteniu. Nebudete preto trpieť hladom, žalúdok po zjedení goji bobulí vyšle mozgu signál že už má dosť a na istý čas nepotrebuje žiadnu potravu.

V neposlednej rade ma goji vplyv aj na stres. Pomáha zlepšiť obranu organizmu voči nemu a tým pádom sa dostávate aj do väčšej duševnej pohody. V takej nálade sa tiež oveľa lepšie chudne. Je totižto všeobecne známe, že stres je nepriateľom snahy o zhadzovanie kilogramov.

Chudnutie s goji je zdravé, pretože vaše telo dostáva všetky potrebné látky pre svoj rozvoj. Úpravou metabolizmu, ku ktorej goji prispieva dochádza k zlepšenému spaľovaniu. Vďaka zmene životného štýlu a zaradení plodu kustovnice do jedálnička sa vám podarí znižovať tukové zásoby. Výhodou goji je aj skutočnosť, že má nízky glykemický index a tým utlmuje hlad a chuť na jedlo.

Má goji nejaké vedľajšie účinky?

Závažnejšie komplikácie pri konzumácií goji neboli pozorované. Avšak ak to budete s jej mierou preháňať môže dôjsť k zažívacím problémom. Neodporúča sa tiež jesť kustovnicu pred spaním, pretože môže spôsobiť nespavosť. V prípade, že sa budete držať dávky, ktorá neprevýši 30 bobulí denne nemusíte sa ničoho báť.

Konzumácia goji sa preto dá len odporúčať.

27.07.2018

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

 • Zostavený od nutričnej poradkyne
 • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
 • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 196 660 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?