Aminokyseliny

Tieto kyseliny patria medzi základné stavebné kamene proteínov a peptidov, teda bielkovín. Ľudské telo by bez nich nemohlo správne fungovať.


Z hľadiska chemického zloženia ide o karboxylové kyseliny s aminovou skupinou NH2. Skladajú sa do rôzne dlhých reťazcov a slúžia ako jednotky pre vznik ďalších organických molekúl. Zároveň sú aktívnymi účastníkmi chemických reakcií, pri ktorých sa rodia ďalšie chemické zlúčeniny.

Pre človeka sú nevyhnutné predovšetkým esenciálne aminokyseliny, ktoré musíme svojmu telu dodávať, pretože si ich samo nevie vyrobiť a navyše na nich stavia rad metabolických procesov. Aminokyseliny v potravinách sú nevyhnutným zdrojom týchto látok.

K čomu aminokyseliny v ľudskom tele pomáhajú? Okrem toho, že sú stavebnými jednotkami bielkovín a látkami určenými pre vznik zložitejších aminokyselín a hormónov, taktiež fungujú ako katalyzátor rôznych biochemických reakcií.

BCAA, teda vetvené aminokyseliny, umožňujú efektívny rast svalovej hmoty. Podporujú zotavenie organizmu po fyzickej záťaži, zlepšujú viskozitu krvi a podporujú srdcovú činnosť.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 201 818 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?