Vegánstvo nie je diéta, môžete aj pribrať

Množstvo ľudí považuje vegánsku stravu za modernú diétu, ktorá im pomôže schudnúť. Nie je to však úplne pravda, dodržiavaním vegánskeho jedálnička môžete aj pribrať.

Podstata vegánstva

Vegánska diéta alebo vegánske stravovanie je životný štýl, ku ktorému sa hlási čoraz viac ľudí. Dôvody pre tak extrémnu zmenu stravovacích návykov môžu byť etické, ekologické ale aj zdravotné.

Základom vegánstva je vyhýbať sa potravinám živočíšneho pôvodu, teda mäsu, rybám, mlieku, mliečnym výrobkom, vajciam a dokonca aj medu. Vegánsky jedálniček je založený na čisto rastlinných produktoch. Vegáni teda vo svojej strave prijímajú najmä ovocie a zeleninu, no taktiež aj obilniny, strukoviny, sóju, orechy, semienka a bylinky. Kravské mlieko si nahrádzajú rastlinným a sladidlá, ako je med napríklad javorovým či agávovým sirupom. Vegánske potraviny sú čoraz viac dostupnejšie a rôzne sirupy, či vegánske náhrady mäsa môžete nájsť už aj v bežných supermarketoch. 

Vegánstvo a chudnutie

Celebrity a ľudia na sociálnych sieťach, ktorý propagujú vegánske stravovanie sa väčšinou pýšia svojou chudou postavou a dobrým zdravím. Práve vďaka tomu sa začalo vegánstvo spájať s chudnutím a štíhlou líniou. To však nemusí byť vždy pravda. K dosiahnutiu štíhlej línie a dobrého zdravia nestačí z jedálnička len vyradiť živočíšne potraviny. Základom chudnutia je pravidelná a rozmanitá strava, dostatočný pitný režim a taktiež pohyb. Aj vegánska strava môže byť bohatá na sacharidy a tuky a tým aj na kalórie, čo znamená že sa z nej dá jednoducho pribrať.

Zdravotné riziká vegánstva

Aj keď sa o vegánstve hovorí ako o zdravom stravovaní, môže predstavovať aj rôzne zdravotné riziká. Tie nastávajú ak neprijímate vyvážený príjem živín. Vegánska strava si vyžaduje oveľa viac disciplíny a premýšľania nad tým, čo budete jesť a to minimálne na začiatku. Ak ste sa odhodlali na takúto zmenu je dôležité, aby ste si premysleli či to robíte zo správnych dôvodov a aby ste si zistili, z akých potravín či doplnkov stravy získate základné živiny. Napríklad doplnok stravy vitamín B12  je pre vegánsky sa stravujúcich ľudí základ. 

Ak obmedzíte živočíšnu stravu, no váš rastlinný jedálniček nebude dostatočne vyvážený môžete sa tým vystaviť rôznym zdravotným rizikám. Príkladom je podvýživa, ženy môžu prísť o svoj pravidelný menštruačný cyklus a môže to poškodiť aj činnosť niektorých orgánov. Vyvážený jedálniček je dôležitý či už pri vegánskom alebo aj bežnom stravovaní!

Vegánstvo a priberanie

Aj keď by si ľudia myslia že z rastlinnej stravy sa pravdepodobne nedá pribrať, opak je pravdou. Tu sú potraviny, ktoré vás o tom presvedčia:

  • Tuky

Mäso a mliečne výrobky majú vysoký obsah tuku, z ktorého ľahko priberiete. No tuk neobsahujú len živočíšne potraviny. Orechy, semienka a rastlinné oleje ho taktiež obsahujú vo zvýšenom množstve. Aj keď ide o zdravé potraviny, ktoré vám dodajú množstvo antioxidantov, vitamínov a najmä energie, ak nechcete priberať je lepšie si ich dopriať denne len v malom množstve.

  • Sacharidy

Najmä veľmi sladké druhy ovocia, javorový, ryžový, pšeničný či iné druhy rastlinných sirupov, kakao a čokoláda sú bohatými zdrojmi sacharidov. Ak tieto sladké dobroty jedávate pravidelne a vo veľkom množstve, určite ľahko priberiete. Nevylučujte ich zo svojho jedálnička, no snažte sa ich jesť s mierou.

  • Nezdravé pečivo

Dostatočný príjem sacharidov, ktoré sa nachádzajú v pečive je dôležitý pre správne fungovanie nášho mozgu a dostatok energie. Ak však máte pocit že z pečiva a cestovín len priberáte a nedodajú vám energiu, skúste sa vyhnúť ich takzvaným bielym variantom. Jednoduché sacharidy nahraďte cestovinami a pečivom z celozrnnej múky. Taktiež môžete do svojho jedálnička zaradiť strukoviny a obilniny ako je pšeno, pohánka či quinoa, ktoré sú veľmi zdravé a obsahujú málo kalórií.

Ako byť vegánom a chudnúť?

Či už chcete schudnúť alebo nie, najdôležitejšie je správne kombinovať potraviny, aby ste svojmu telu dodali všetky potrebné látky. Okrem toho je však dôležitý aj pitný režim a dostatočný pohyb. Neznamená to že sa musíte venovať nejakému druhu športu, aj keď vás to napríklad nebaví a nemáte na to čas. Stačí, ak budete viac chodiť a hýbať sa, napríklad si namiesto výťahu vyberte schody alebo vystúpte z hromadnej dopravy o zastávku skôr a zvyšok odkráčajte. Skúste do svojho života aplikovať tieto dobre známe rady a chudnutie vám určite pôjde oveľa jednoduchšie.

20.03.2019

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Účinná diéta: Základom je pestrá a rozmanitá strava

10.01.2020

Aby bola diéta dlhodobo účinná a zároveň prínosná pre vaše telo, nie je vhodné počas nej hladovať ani sa nijak drasticky obmedzovať v jedle. Najdôležitejšia je pravidelnosť a vyváženosť jedálnička, ktorý obsahuje zdravú stravu so všetkými dôležitými zložkami potravy a to všetko v spojení s primeranou športovou aktivitou. Pokračovať v čítaní

Redukčný jedálniček

27.12.2019

Redukčná diéta je zjednodušene taká strava, ktorá obsahuje menej energie ako strava, na ktorú ste boli zvyknutí doteraz. Jedná sa o redukciu energetického príjmu približne o 1 500 až 2 000 kJ. Pokračovať v čítaní

Zelená káva: Pomôže pri chudnutí?

16.12.2019

Zelená káva sa stáva stále viac populárnejšou a potravinou. Odporúča sa piť každý deň a to hlavne ak sa snažíte o rýchly pokles hmotnosti. Naozaj ale pri chudnutí pomôže? Pokračovať v čítaní

Čo sú kalorické tabuľky a ako ich používať?

24.11.2019

Ak chcete redukovať telesnú hmotnosť, tak musíte mať pod kontrolou nielen druh stravy, ale aj jeho množstvo. Je dôležité vedieť, koľko energie obsahujú konzumované potraviny. A práve k tomu vám budú pravým pomocníkom kalorické tabuľky! Pokračovať v čítaní

Paleo diéta

17.11.2019

Inšpiráciu jedálničkom našich dávnych predkov prináša paleo diéta. Základom je jedlo, ktoré konzumovali lovci a zberači, ktorí na našom území žili v dávnych dobách. Išlo o prirodzenú, chemicky neupravenú bio stravu. Ide, v dobrom zmysle, o akýsi návrat ku koreňom našej civilizácie. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 196 682 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?