Ako schudnúť ak sa vám to vôbec nedarí?

Potom sa zas vrátite k starým stravovacím návykom a kila opäť pribudnú. Vlastne sa pohybujete v začarovanom kruhu. Jete nezdravé jedlá a ste neustále prejedený. Tým pádom nemáte chuť sa hýbať. A nechuť sa hýbať vám zase pridáva kilogramy. Ste v strese a únik z neho hľadáte v jedle, vo fajčení a alkohole. A vraciate sa zase späť v kruhu. Ako z neho von? ​

Urobte prvý krok, za ním bude nasledovať ďalší.

Dôležité je urobiť prvý krok. Svoj životný štýl nezmeníte zo dňa na deň radikálnym prekopaním všetkých návykov. Musíte to robiť postupne. Akonáhle urobíte prvý úspešný krok, zistíte, že sa vám žije omnoho lepšie. Potom získate chuť urobiť ďalší krok a nový životný štýl na seba nabaľujete.

Zásadným krokom je ale riešiť stres inak než prejedaním sa alebo popíjaním a ležaním na gauči. Skúste si napríklad doma zacvičiť alebo ísť von zabehať. Pravda, zo začiatku to pôjde ťažko, pretože máte stuhnuté svaly a kĺby, ale postupne sa to bude zlepšovať. Naplánujte si cviky, ktorým by ste sa chceli venovať napríklad cviky na brucho, boky alebo na celé telo a venujte im chvíľu času párkrát za týždeň. Zistíte, že pohyb vám robí radosť. Vyčistíte si pri ňom hlavu, navodíte si adrenalín a aktivujete v tele endorfíny. Potom uvidíte, že pohyb vám môže pri odbúravaní stresu poskytnúť rovnakú radosť ako sladký zákusok alebo pohár vína. Len s tým rozdielom, že okrem chvíľky času nič nestojí a je omnoho zdravší.

Začnete sa cítiť lepšie a vďaka tomu budete premýšľať o tom, ako na tento stav ďalej naviazať. Napríklad tým, že z jedálničku vyradíte alebo výrazne obmedzíte červené mäso. Prinesie vám to ďalší pocit pohody. A takto to pôjde jedno za druhým. Budete mať viac energie, stanete sa aktívnejším. Postupne pôjdete na svojej ceste ďalej a ďalej.

Potom zrazu zistíte, že môžete bez problémov jesť šalát medzi priateľmi, ktorý si budú pochutnávať na vyprážanom mäse a hranolkách. Chudnutie a udržanie váhy vám pôjde lepšie a lepšie.

Okolie vás tiahne do pasti

Schudnúť nie je ľahké. Povedať si, že ide len o motiváciu a tvrdú prácu, je zjednodušujúce. V skutočnosti je v hre mnoho ďalších faktorov, ktoré chudnutie blokujú.

Sedavé zamestnanie nám uberá pohyb. Rýchle občerstvenia v blízkosti nás lákajú k návšteve. Nemusíte variť, všade dostanete hotové jedlá. Doma nemusíte robiť skoro nič, na všetko sú prístroje. A prichádza ešte mnoho ďalších vecí.

Je vidieť, že nejde len o motiváciu. Jedlom sa vyrovnávame s množstvom vecí: smútkom, depresiou, stresom ale aj radosťou, nudou, hnevom. Aj materská láska je vyjadrená v jedle od matky. Preto je treba naučiť sa vyrovnávať so svojimi potrebami iným spôsobom než jedlom. Napríklad cvičením, meditáciou, fyzickou prácou.

Malá zmena spôsobí veľké veci.

Nie je dobré držať diéty, počas ktorých výrazne zmeníte svoju stravu a rýchlo schudnete za týždeň alebo mesiac. Prečo? Pretože robíte radikálny krok, meníte veľa vecí naraz. Zmeny sú príliš náhle, telo sa s nimi nevie vyrovnať. Nevydržíte s novým spôsobom stravovania dlhšiu dobu, pretože sa vám v podstate nepáči a po náhlom schudnutí sa vrátite späť k starému spôsobu stravovania a dostaví sa jojo efekt.

Jednotlivé návyky je potrebné meniť postupne. Začnete malou zmenou. Sústredíte sa na jedinú vec. Nie je to také ťažké ako keď riešite veľa vecí naraz. Ako náhle to zvládnete, pokročíte ďalej. Prvá malá zmena sa stane integrovanou súčasťou vášho života a vy budete môcť prísť k ďalšej. Zdanlivo jedna malá zmena, napríklad taká, že si ráno zabehnete desať minúť na autobusovú stanicu, alebo že nahradíte jednu nezdravú potravinu zdravším variantom, spôsobí veľké veci.

Dajte si napríklad limit každý týždeň jedna drobná zmena, ale nie viac, pretože keď bojujete na viacerých frontoch, riskujete neúspech. Malá zmena roztočí špirálu ďalších zmien. Ide o špirálu úspechu, ktorá vás ponesie ďalej a ďalej. Chudnutie potom bude vlastne len druhotný efekt. Predovšetkým pôjde o to, že vy budete pracovať sami na sebe, na svojom lepšom živote a spokojnosti.

    Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.