Prečo sú Francúzky tak štíhle? Nemôžu prevádzkovať biely sex

Ak patríte medzi vášnivých cestovateľov, zrejme vás už zlákalo aj Francúzsko. Krajina galského kohúta, ako ju často prezývajú, má veľa čo ponúknuť. Nádherná krajina, veľa zaujímavých pamiatok, morské pláže… a predovšetkým milí a pohostinní ľudia, ktorí sú milovníkmi dobrého jedla a kvalitného vína. Možno ste si ale všimli na svojich cestách jednej veci. Napriek tomu, že patria medzi skutočných fajnšmekrov a dobré jedlo si nikdy neodoprú, ich ženy sú chudšie než Češky. Pýtate sa zrejme, ako to robia…

Štíhle napriek hriechom

Francúzky sa dopúšťajú mnohých diétnych hriechov. Doslova sa vyžívajú v konzumácii rôznych lahodných pochutín a navyše, mnohokrát sa viac najedia práve až vo večerných hodinách. Dietológovia by nad takýmto režimom zaplakali. Lenže napriek tomu zostávajú francúzske ženy štíhle. Najskôr vám to pripadá ako nejaké čarovanie. Ale skutočnosť je iná. Môžete nájsť veľa dôvodov prečo tomu tak je.

Malé, ale obrovsky pestré porcie

Predovšetkým jedia veľmi malé porcie. U nás máme vo zvyku vziať si jedno jedlo a vziať si ho veľa. Všetka pestrosť je ta-tam. Jeme často pomerne jednostranne, aj keď si nahovárame, že to tak nie je. Vo Francúzsku je však zvykom, že obed či večera má niekoľko chodov, avšak veľmi malých. Každý stravník tak počas jediného jedla ochutná veľa rôznych pokrmov a má tak zaistenú skutočnú rozmanitosť. Jeho telo dostane prísun sacharidov, bielkovín, tukov, minerálov aj vitamínov v celej šírke.

Nebude preto strádať nedostatkom niečoho. Organizmus bude dobre zásobený všetkým a dostane to zakaždým, keď potrebuje. Nemá preto žiadny dôvod snažiť sa vytvárať zásoby na horšie časy. Veľmi dobre totiž vie, že vždy dostane svoju porciu, a pozor, výživnú porciu. Nejedná sa o prázdne kalórie, len aby niečo zjedol, ale o hodnotný a rozmanitý pokrm, ktorý uspokojí jeho chuťové bunky aj potreby organizmu. Francúzi a Francúzky majú pestrý jedálniček skrátka zakódovaný v génoch, v tom sa od nich máme čo učiť.

Na jedlo si nájdu čas a vedia si ho vychutnať

Typické pre Francúzky aj ich mužské polovičky je, že jedlu venujú náležitú pozornosť a čas. U nich neexistuje, že niečo rýchlo v chvate zhltnú a zase sa ponáhľajú do ďalšej práce. Jedlu venujú hodinu, pokojne aj dve. Odborníci na zdravé stravovanie sa zhodujú na tom, že je to veľmi dôležité. Jedlo je potrebné si správne vychutnať, pretože potom z neho máte skutočné potešenie a cítite sa nasýtení. Z toho pramení, že nebudete po chvíľke pokukovať, čo by ste ešte zjedli, pretože máte v sebe len prázdne kalórie, nie sýtiaci pokrm.

Potomkovia Galov jedlo žujú pomaly, počas neho sa rozprávajú s ostatnými hodovníkmi, vytvárajú si pohodu. Jedlo je pre nich akýmsi sviatkom, a to platí ako pre mužov, tak pre ženy. Vďaka tomu pre nich jedlo nie je stresovou, ale naopak, pohodovou záležitosťou. U nás často na poludnie rýchlo niečo zhltneme a už po pol hodine sa pozeráme na hodinky, či nás šéf nezháňa. Ak jeme ale v zhone, nespokojní, často toho zjeme viac, než by sme chceli, pretože hltáme, alebo dostaneme po chvíli znovu hlad. Jedlo nás nevyživí. Pomalé hryzenie tiež pomáha dobrému spracovaniu potravy. Tráviaca sústava z nej získa maximum živín, práve preto, že je dobre požuvaná a živiny sa uvoľňujú.

Syr poslúži miesto dezertu

Tajomstvo Francúzok a ich jedálniček na chudnutie nie je pritom nijako zložité. Všetkého majú dosť, ale všetkého jedia s mierou. Ide o veľmi vyváženú stravu, kde výrazne neprevažuje žiadna zložka, zatiaľ čo my máme často tendenciu sa prejedať jednodruhovej stravy.

Napríklad mliečnych výrobkov nejedia práve veľa. Možno vám to príde ako paradox, pretože Francúzsko je krajinou syrov. Je teda úplne samozrejmé, že si jej obyvatelia túto lahôdku dokážu náležite vychutnať. Dajú si ale iba malý kúsok na chuť. Veľakrát je tento kúsok namiesto dezertu, preto Francúzky nezjedia toľko sladkého. Ako maškrta pre nich skrátka poslúži jeden z mnohých druhov syrov, nie torta. Aj to sa pozitívne podpíše na ich štíhlej postave.

Zásoby dopredu si nerobia

Ďalším z mnohých pozitív francúzskej kuchyne je skutočnosť, že si nerobia žiadne veľké zásoby dopredu. Ak by ste v priemernej francúzskej domácnosti otvorili chladničku, moc by ste tam toho nenašli. Takže nočné vyjedanie chladničky, teda biely sex, Francúzky rozhodne praktizovať nemôžu, nemajú z čoho. Aj keby v noci chladničku navštívili, prakticky nič by tam nenašli.

Naopak, snaží sa denne nakupovať, pretože majú v obľube čerstvé veci. Na miestnych trhoch sa zásobujú sezónnymi potravinami od miestnych farmárov. Majú vždy zdravú, rozmanitú stravu podľa toho, čo prírodné zdroje aktuálne ponúkajú, a s tým ide chudnutie omnoho ľahšie. Francúzi využívajú na prípravu pokrmov veľa čerstvej zeleniny. Úplnou samozrejmosťou je napríklad niekoľko druhov zemiakov, každý je pritom vhodný na trochu iné účely.

Vynechať obed? Prehrešok proti dobrému správaniu

Krásne francúzske ženy zároveň tiež jedia pravidelne a v tom je samozrejme základ dobrého životného štýlu. Nepripúšťajú naše zvyky, ktoré hovoria, že keď je práve na pracovisku veľa práce, vynechám desiatu a dokonca aj obed. Niečo také je u nich neprípustné, považuje sa to za prehrešok proti dobrému vychovaniu. Ak naozaj nemajú čas, doprajú si napríklad len malú bagetu, ale jedlo nikdy nevynechajú.

A keď už sme pri tých bagetách, jedia vždy čerstvé jedlo. Vo Francúzsku nájdete veľa bagetérií, kde si môžete dopriať čerstvú bagetu s náplňou podľa vlastného želania. Máte istotu, že pečivo, ale aj syr, šunka, vajcia, paradajka, uhorka či ľadový šalát, ktorý tvorí jej náplň je úplne čerstvý. Ide teda o nádielku vitamínov a skutočne nutrične hodnotné jedlo, aj keď je to len obyčajná bageta. V ponuke bagetérie je obrovská škála náplní, z ktorých si môžete vybrať, a doslova pred vašimi očami ju naplnia a napríklad aj zapečú. Teda žiadne oschnuté pečivo zo supermarketu zabalené do fólie a pohybujúce sa na hranici trvanlivosti.

Mnoho rýb a olivový olej denne na stole

Musíte si tiež uvedomiť, že francúzske jedlo obsahuje celý rad zdravých pochutín. Ako prímorský národ konzumujú veľké množstvo rýb a morských živočíchov a pokrmov z nich pripravených. Olivový olej je na ich stole ako doma. Keď k tomu pripočítate čerstvú zeleninu z miestnych fariem, máte solídny základ na kvalitnú pestrú stravu, ktorú sa vám snaží priblížiť napríklad aj Výzva2017. Pokiaľ ide o stravovanie, nechajte sa Francúzkami preto inšpirovať.

    Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?

    © COPYRIGHT 2023 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.