Ako schudnúť, ak sa vám to vôbec nedarí?

Potom sa zase vraciate k starým stravovacím návykom a kilá opäť pribúdajú. Vlastne sa pohybujete v začarovanom kruhu. Jete nezdravé jedlá a ste neustále preplnení. Tým pádom nemáte chuť sa hýbať. A nechuť sa hýbať vám zase pridáva kilogramy. Ste v strese a únik z neho hľadáte v jedle, vo fajčení a alkoholu. A vraciate sa zase späť v kruhu. Ako z neho von?

Urobte prvý krok, naň sa nabalia ďalšie

Dôležité je urobiť prvý krok. Svoj životný štýl nezmeníte zo dňa na deň radikálnym prekopaním všetkých návykov. Musíte to robiť postupne. Len čo urobíte prvý úspešný krok, zistíte, že sa vám žije omnoho lepšie. Potom získate chuť urobiť ďalší krok a nový životný štýl na seba nabaľujete.

Zásadným krokom je ale riešiť stres inak ako prejedaním sa alebo popíjaním a ležaním na gauči. Skúste si treba ísť zabehať. Pravda, zo začiatku to pôjde ťažko, pretože máte stuhnuté svaly a kĺby, ale postupne sa to bude zlepšovať. A vy zrazu zistíte, že pohyb vám robí radosť. Vyčistíte si hlavu, navodíte si adrenalín a aktivujete v tele endorfíny. Zrazu uvidíte, že beh vám môže pri odbúravaní stresu poskytnúť rovnakú radosť, ako sladký zákusok alebo pohár vína. Len s tým rozdielom, že okrem chvíle času nič nestojí a je oveľa zdravší.

Začnete sa cítiť lepšie a vďaka tomu budete premýšľať o tom, ako na tento stav ďalej nadviazať. Napríklad tým, že z jedálneho lístka vyradíte alebo výrazne obmedzíte červené mäso. Prinesie vám to ďalší pocit pohody. A takto to pôjde jedno s druhým. Budete mať viac energie, stanete sa aktívnejším. Postupne pôjdete na svojej ceste ďalej a ďalej.

Zrazu potom zistíte, že bez problémov budete jesť šalát medzi priateľmi, ktorí si budú dopriavať vyprážané mäso s hranolčekmi. Chudnutie a udržanie váhy vám pôjde lepšie a lepšie.

Okolité prostredie vás ťahá do pasce

Schudnúť nie je ľahké. Povedať si, že ide len o motiváciu a tvrdú prácu, je zjednodušujúce. V skutočnosti je v hre veľa ďalších faktorov, ktoré chudnutie blokujú.

Sedavé zamestnania nám uberajú pohyb. Rýchle občerstvenia v dosahu nás lákajú k návšteve. Nemusíme variť, všade dostaneme hotové jedlá. Doma nemusíme robiť skoro nič, na všetko sú prístroje. A prichádza ešte mnoho ďalších vecí.

Je teda vidieť, že nejde len o motiváciu. Jedlom sa vyrovnávame s mnohými rôznymi vecami: smútkom, depresiou, stresom, ale aj radosťou, nudou, zlosťou. Aj materská láska je spodobnenie v jedle od mamičky. Preto je potrebné naučiť sa vyrovnávať so svojimi potrebami iným spôsobom ako jedlom. Treba cvičením, meditáciou, fyzickou prácou.

Malá zmena spôsobí veľké veci

Nie je dobré držať diéty a rýchle chudnutie nemá efekt. Prečo? Pretože robíte radikálny krok, meníte veľa vecí naraz. Zmeny sú príliš náhle, telo sa s nimi nevie vyrovnať. Nevydržíte s novým spôsobom stravovania dlhšiu dobu, pretože sa vám v podstate nepáči.

Jednotlivé návyky je potrebné meniť postupne. Začnite malou zmenou. Sústredíte sa na jedinú vec. Nie je to tak ťažké, ako keď riešite veľa vecí naraz. Len čo ju zvládnete, pokročíte ďalej. Prvá malá zmena sa stane integrovanou súčasťou vášho života a vy budete môcť prikročiť k ďalšej. Zdanlivo jedna malá zmena, napríklad taká, že si ráno zabehnete desať minút na stanicu autobusu, alebo že nahradíte jednu nezdravú potravinu zdravším variantom, spôsobí veľké veci.

Dajte si napríklad limit každý týždeň jedna drobná zmena, ale nie viac, pretože keď bojujete na mnohých frontoch, riskujete zlyhanie. Malá zmena roztočí špirálu ďalších zmien. Jedná sa o špirálu úspechu, ktorá vás povedie ďalej a ďalej. Chudnutie potom bude vlastne druhotný efekt. Predovšetkým pôjde o to, že vy budete pracovať sami na sebe, na svojom lepšom živote a spokojnosti.

    Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?

    © COPYRIGHT 2023 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.