Mamičky a deti: aby sa ratolesti cítili skvelo

Deti nie sú len zmenšení dospelí, majú aj svoje špecifické potreby. Ak chceme zaistiť ich správny vývoj po fyzickej aj psychickej stránke, je nevyhnutné postarať sa o ich zdravú výživu, poskytnúť im pocit bezpečia a rozvíjať ich schopnosti. Zistite, ako to zvládnuť.

Prečo je správna výživa u detí taká dôležitá

Detský psychomotorický vývoj je v prvých rokoch po narodení naozaj veľmi rýchly a ak chceme, aby dieťa dobre prospievalo, je zaistenie správneho stravovania naozaj kľúčové.

Zdravý životný štýl je potrebné v deťoch zakoreniť už od útleho veku. Vďaka dodržiavaniu zdravej životosprávy naučíme svoje dieťa zdravým návykom a predídeme tak rizikám vzniku obezity, kardiovaskulárnych chorôb alebo poruchám imunity.

V čom spočíva správna výživa detí

Ak už vieme, že základom zdravej životosprávy je pestrý jedálniček, tak u detí toto pravidlo platí dvojnásobne. Či už ide o dojča, predškoláka alebo školáka, je vždy potrebné dieťaťu dopriať potraviny bohaté na bielkoviny, kvalitné rastlinné tuky, sacharidy a v neposlednom rade dôležité vitamíny a minerálne látky.

U detí v dojčenskom a batoľacom veku túto rolu veľmi dobre plnia príkrmy a obilné kaše, ktoré nemôžu obsahovať žiadne konzervanty, chemické látky ani dráždivé koreniace prípravky. Deťom tak dodajú potrebné vitamíny a veľmi dôležitú vlákninu, ktorá pomáha dobrému tráveniu. Okrem toho, si vďaka nim deti začnú pomaly zvykať na novú chuť bežnej stravy.

Deti v materskej škole aj tie školopovinné potrebujú k dobrému rastu dostatok zeleniny a ovocia.

Nezaobídu sa ale ani bez kvalitných bielkovín a železa z ľubovoľného mäsa (napríklad hydina a ryby) a tiež by mali konzumovať dostatok mliečnych výrobkov, ktoré sú zdrojom dôležitého vápniku.

Nesmie sa zabúdať ani na prísun strukovín a celozrnných cereálií. V neposlednom rade by sa mali deti viesť k dodržiavaniu pravidelného pitného režimu.

Na čo si treba dať pozor?

Okrem pestrosti jedálnička by sme mali strážiť aj pravidelnosť stravovania. Deti v predškolskom a školskom veku by mali jesť asi 5x denne, pričom jednotlivé porcie je nutné prispôsobiť ich veku, rastu a dennej aktivite. K trom väčším chodom by ste tak mali zaradiť aj menšie zdravé desiaty. Deti by určite nemali hladovať alebo sa prejedať. Dôležité je taktiež nejesť v zhone a dieťa do jedla nenútiť.

Dajte si pozor najmä na korenenie jedál. Klasickým instantným jedlám sa vyhýbajte oblúkom a snažte sa detské jedlá nepresoľovať.

Veľký pozor si dajte aj na pridané cukry z kupovaných maškŕt a sladkých limonád.

Je síce pekné odmeniť svoje malé zlatíčko balíkom sušienok, cukríkov a čokoládok napríklad na Deň detí, nič sa ale nemá preháňať. Omnoho lepšie je naučiť deti na zeleninovo-ovocné šaláty, ovocné pyré a sladenie medom.

Ak deťom varíte, vyhnite sa vyprážaniu a deti veďte k tomu, aby si v školských jedálňach jedlá vyberali rozumne. Ak dávate školákom vreckové na desiatu, je dobré sa zaujímať o to, čo mimo domu jedia.

Základom je byť deťom príkladom a to nie len v stravovaní.


Zdravie a spokojnosť detí nie je len o výžive

Pre zdravé a spokojné ratolesti sú okrem výživy dôležité ešte ďalšie faktory. Pre deti v útlom veku je najpodstatnejšia činnostná hra. Občas preto nie je jednoduché nájsť tie najvhodnejšie hračky pre deti. Správna hračka by mala všestranne podporovať rozvoj detských zmyslov, pohybu, myslenia a citov.

V súčasnosti naberajú na popularite tradičné drevené hračky, ktoré pomáhajú rozvíjať detskú kreativitu a zručnosť.

Vhodné sú ale aj hračky vydávajúce zvuky, hračky do vody a na pieskovisko alebo plyšové hračky príjemné na dotyk.

Hračky by mali byť vyberané vždy v súlade s vekom dieťaťa, mali by byť bezpečné a hygienicky nezávadné.

Pre predškolákov a školákov sú už vhodné aj hry pre deti, stavebnice alebo encyklopédie.

Komfort zaistí Feedo a Mall.sk

Nech už ide o akúkoľvek činnosť dieťaťa, na prvom mieste je jeho bezpečie a komfort. Nie len mamičky na materskej dovolenke sa preto nezaobídu bez špeciálnej detskej kozmetiky, kvalitných plienok, autosedačiek, kočiarov a mnoho ďalších vecí.

Veľkú pomoc pre novopečené aj skúsené mamičky ponúka internetový obchod Feedo, ktorý sa so svojim bohatým a kvalitným sortimentom snažia mamičkám uľahčiť ich prácu.

Feedo je najväčší slovenský e-shop so špecializáciou na detské potreby.

Okrem pestrého sortimentu dojčenskej výživy tu môžete nájsť aj látkové a jednorazové plienky kvalitných značiek (napríklad plienky Pampers, Huggies aj Eko plienky). Predávajú sa v rôznych veľkostiach podľa hmotnosti bábätka, čím vám v podstate uľahčia výber.

Rovnako ponúkajú veľký výber hračiek pre deti najrôznejšieho veku, no taktiež aj tovar pre mamičky. Všetko je prehľadne usporiadané do jednotlivých kategórií a navyše môžete často natrafiť aj na výhodné akcie a zľavy.

Feedo tak pomáha nie len šetriť vaše peniaze, no hlavne aj váš čas.

Jednoduchý a rýchly nákup všetkého potrebného ponúka aj internetový obchod Mall.cz. Na tomto e-shope nájdete rozsiahli sortiment kvalitného detského tovaru, počnúc tovarom určeným pre starostlivosť o dieťa, cez detské oblečenie, až po hračky pre deti a to všetko za veľmi prijateľné ceny.

Mall.cz umožňuje nie len vyťaženým rodičom komfortný nákup.

17.10.2018

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Účinná diéta: Základom je pestrá a rozmanitá strava

10.01.2020

Aby bola diéta dlhodobo účinná a zároveň prínosná pre vaše telo, nie je vhodné počas nej hladovať ani sa nijak drasticky obmedzovať v jedle. Najdôležitejšia je pravidelnosť a vyváženosť jedálnička, ktorý obsahuje zdravú stravu so všetkými dôležitými zložkami potravy a to všetko v spojení s primeranou športovou aktivitou. Pokračovať v čítaní

Avokádo 5x inak: Zdravé tipy do kuchyne

08.01.2020

Radi by ste vyskúšali nejakú zdravú potravinu? Vyskúšajte avokádo. V súčasnej dobe je obľúbenou pochúťkou po celom svete. Tu sú tipy, ako ho využiť v kuchyni. Pokračovať v čítaní

Kebab, hamburger, pstruh alebo hermelín: Rozpáľte gril a pozvite susedov

14.08.2019

Pripravte svojej rodine a priateľom nezabudnuteľnú grilovačku. Tieto recepty vám s tým pomôžu. Vyskúšajte domáci recept na chutný domáci kebab, pstruha na masle alebo chutné grilované zemiaky. Pokračovať v čítaní

Melón: Zázračná zelenina vhodná pre diétu aj detox

10.07.2019

Melón patrí k letu rovnako ako teplo či dovolenka. Okrem toho že je chutný, plný vody a rýchlo zasýti, má aj mnohé ďalšie blahodárne účinky. Pokračovať v čítaní

Ovsená kaša: Recepty a tipy na báječné raňajky

19.06.2019

Začnite deň chutnými a výživnými raňajkami. Inšpirujte sa receptami a tipmi na ovsenú kašu, vďaka ktorej vám bude každý deň začínať oveľa lepšie. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 165 396 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?