Mamičky a deti: aby sa ratolesti cítili skvelo

Prečo je správna výživa u detí taká dôležitá

Detský psychomotorický vývoj je v prvých rokoch po narodení naozaj veľmi rýchly a ak chceme, aby dieťa dobre prospievalo, je zaistenie správneho stravovania naozaj kľúčové.

Zdravý životný štýl je potrebné v deťoch zakoreniť už od útleho veku. Vďaka dodržiavaniu zdravej životosprávy naučíme svoje dieťa zdravým návykom a predídeme tak rizikám vzniku obezity, kardiovaskulárnych chorôb alebo poruchám imunity.

V čom spočíva správna výživa detí

Ak už vieme, že základom zdravej životosprávy je pestrý jedálniček, tak u detí toto pravidlo platí dvojnásobne. Či už ide o dojča, predškoláka alebo školáka, je vždy potrebné dieťaťu dopriať potraviny bohaté na bielkoviny, kvalitné rastlinné tuky, sacharidy a v neposlednom rade dôležité vitamíny a minerálne látky.

U detí v dojčenskom a batoľacom veku túto rolu veľmi dobre plnia príkrmy a obilné kaše, ktoré nemôžu obsahovať žiadne konzervanty, chemické látky ani dráždivé koreniace prípravky. Deťom tak dodajú potrebné vitamíny a veľmi dôležitú vlákninu, ktorá pomáha dobrému tráveniu. Okrem toho, si vďaka nim deti začnú pomaly zvykať na novú chuť bežnej stravy.

Deti v materskej škole aj tie školopovinné potrebujú k dobrému rastu dostatok zeleniny a ovocia.

Nezaobídu sa ale ani bez kvalitných bielkovín a železa z ľubovoľného mäsa (napríklad hydina a ryby) a tiež by mali konzumovať dostatok mliečnych výrobkov, ktoré sú zdrojom dôležitého vápniku.

Nesmie sa zabúdať ani na prísun strukovín a celozrnných cereálií. V neposlednom rade by sa mali deti viesť k dodržiavaniu pravidelného pitného režimu.

Na čo si treba dať pozor?

Okrem pestrosti jedálnička by sme mali strážiť aj pravidelnosť stravovania. Deti v predškolskom a školskom veku by mali jesť asi 5x denne, pričom jednotlivé porcie je nutné prispôsobiť ich veku, rastu a dennej aktivite. K trom väčším chodom by ste tak mali zaradiť aj menšie zdravé desiaty. Deti by určite nemali hladovať alebo sa prejedať. Dôležité je taktiež nejesť v zhone a dieťa do jedla nenútiť.

Dajte si pozor najmä na korenenie jedál. Klasickým instantným jedlám sa vyhýbajte oblúkom a snažte sa detské jedlá nepresoľovať.

Veľký pozor si dajte aj na pridané cukry z kupovaných maškŕt a sladkých limonád.

Je síce pekné odmeniť svoje malé zlatíčko balíkom sušienok, cukríkov a čokoládok napríklad na Deň detí, nič sa ale nemá preháňať. Omnoho lepšie je naučiť deti na zeleninovo-ovocné šaláty, ovocné pyré a sladenie medom.

Ak deťom varíte, vyhnite sa vyprážaniu a deti veďte k tomu, aby si v školských jedálňach jedlá vyberali rozumne. Ak dávate školákom vreckové na desiatu, je dobré sa zaujímať o to, čo mimo domu jedia.

Základom je byť deťom príkladom a to nie len v stravovaní.

Zdravie a spokojnosť detí nie je len o výžive

Pre zdravé a spokojné ratolesti sú okrem výživy dôležité ešte ďalšie faktory. Pre deti v útlom veku je najpodstatnejšia činnostná hra. Občas preto nie je jednoduché nájsť tie najvhodnejšie hračky pre deti. Správna hračka by mala všestranne podporovať rozvoj detských zmyslov, pohybu, myslenia a citov.

V súčasnosti naberajú na popularite tradičné drevené hračky, ktoré pomáhajú rozvíjať detskú kreativitu a zručnosť.

Vhodné sú ale aj hračky vydávajúce zvuky, hračky do vody a na pieskovisko alebo plyšové hračky príjemné na dotyk.

Hračky by mali byť vyberané vždy v súlade s vekom dieťaťa, mali by byť bezpečné a hygienicky nezávadné.

Pre predškolákov a školákov sú už vhodné aj hry pre deti, stavebnice alebo encyklopédie.

Komfort zaistí Feedo a Mall.sk

Nech už ide o akúkoľvek činnosť dieťaťa, na prvom mieste je jeho bezpečie a komfort. Nie len mamičky na materskej dovolenke sa preto nezaobídu bez špeciálnej detskej kozmetiky, kvalitných plienok, autosedačiek, kočiarov a mnoho ďalších vecí.

Veľkú pomoc pre novopečené aj skúsené mamičky ponúka internetový obchod Feedo, ktorý sa so svojim bohatým a kvalitným sortimentom snažia mamičkám uľahčiť ich prácu.

Feedo je najväčší slovenský e-shop so špecializáciou na detské potreby.

Okrem pestrého sortimentu dojčenskej výživy tu môžete nájsť aj látkové a jednorazové plienky kvalitných značiek (napríklad plienky Pampers, Huggies aj Eko plienky). Predávajú sa v rôznych veľkostiach podľa hmotnosti bábätka, čím vám v podstate uľahčia výber.

Rovnako ponúkajú veľký výber hračiek pre deti najrôznejšieho veku, no taktiež aj tovar pre mamičky. Všetko je prehľadne usporiadané do jednotlivých kategórií a navyše môžete často natrafiť aj na výhodné akcie a zľavy.

Feedo tak pomáha nie len šetriť vaše peniaze, no hlavne aj váš čas.

Jednoduchý a rýchly nákup všetkého potrebného ponúka aj internetový obchod Mall.cz. Na tomto e-shope nájdete rozsiahli sortiment kvalitného detského tovaru, počnúc tovarom určeným pre starostlivosť o dieťa, cez detské oblečenie, až po hračky pre deti a to všetko za veľmi prijateľné ceny.

Navyše možno na e-shope využiť akcie kup teď, zaplať později s MALL Pay, tovar v kľude nakupovať, prezrieť a zaplatiť až za 30 dní.

Mall.cz umožňuje nie len vyťaženým rodičom komfortný nákup.

    Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.