Imunitný systém

Akékoľvek poškodenie imunitného systému vedie k častejším infekčným ochoreniam a pomalšiemu uzdravovaniu. Správna funkcia imunitného systému je teda pre náš organizmus nevyhnutná.

Imunitný systém je súhrn mechanizmov zaisťujúcich integritu organizmu proti antigénom a patogénom – nebezpečným cudzorodým látkam či pozmeneným bunkám vlastného tela. Prejavuje sa obranyschopnosťou, ale aj autotoleranciou organizmu.

Imunitný systém nepretržite bráni organizmus pred choroboplodnými zárodkami. Pokiaľ dochádza k oslabeniu tohto systému, okrem zvýšeného výskytu rakoviny, alergií a ekzému, môže byť tiež zvýšené aj riziko mnohých ďalších ochorení. Ľudia s oslabenou imunitou by mali dbať o zdravú a plnohodnotnú stravu, dodať telu vitamíny, posilniť obranyschopnosť organizmu a cvičiť. Mali by sa tiež vyvarovať kontaktu s ľuďmi, ktorí sú prechladnutí alebo chorí, pretože sú obzvlášť náchylní k novým infekciám.

Imunitu možno povzbudiť niekoľkými typmi preparátov. Ich pôvod môže byť mikrobiálny, tkanivový alebo enzymatický. V praxi sa najčastejšie používajú imunomodulátory bakteriálneho pôvodu. Medzi ne sa predovšetkým radia bakteriálne vakcíny. Pracujú na podobnom princípe ako očkovanie. Nie je ale samozrejmosťou, že po skončení liečby už nedostanete chrípku. Imunostimulácia len znižuje výskyt opakovaných infekcií, skracuje ich priebeh a zmenšuje intenzitu klinických prejavov.

Čím môžeme vlastnému imunitnému systému škodiť:

  • chronickým užívaním liekov proti bolesti
  • antibiotikami
  • nadmerným pitím alkoholu
  • extrémnymi diétami a očistnými kúrami
  • dlhodobou osamelosťou

Opakom zníženia funkcie imunitného systému je autotolerancia organizmuImunitný systém začne pracovať príliš, a to aj v situáciách, kedy by mal zostať v pokoji. Takými prípadmi sú alergické reakcie alebo autoimunitné ochorenia. Atopia je veľmi rozšírený prípad alergickej reakcie. Je to stav predurčený geneticky a až u 80 % atopikov sa alergické choroby vyskytujú v rodine. Iba genetické predpoklady však ku vzniku alergie nestačia. Vždy hrá úlohu aj rad vonkajších faktorov, ako sú znečistenie ovzdušia, fajčenie, opakovanie infekcie a iné.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 165 113 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?