Jarná detoxikácia organizmu | Osvedčené recepty

Práve v jarnom období je vnútorná očista organizmu extrémne dôležitá, najmä pre náš imunitný systém. O svoju vonkajšiu hygienu sa staráme pravidelne, no na správne fungovanie vnútorných orgánov sa často zabúda. Po zime sa všetko prebúdza, čo platí aj o našom tele. To si vyžaduje špeciálne zaobchádzanie, detoxikáciu a potraviny, ktoré vás prebudia

Zbavte sa toxínov!

Čo si predstavujeme pod pojmom toxíny? Toxín je akákoľvek látka, ktorá má dráždivé alebo škodlivé účinky v tele. Medzi najčastejšie látky, ktoré obsahujú toxíny, sú:

 • lieky
 • drogy
 • určité potraviny (napr. intolerancia na lepok)
 • toxíny zo životného prostredia – chemické látky, ťažké kovy
 • toxíny vylučované pri poruchách metabolizmu
 • emočné toxíny vytvárané pri strese alebo traume

Proces, ktorý je zameraný na detoxikáciu organizmu, má za úlohu zbaviť sa týchto toxínov. Naše telo je prispôsobené na boj s toxínmi, no práve v súčasnosti si vyžaduje aj externú pomoc.

Prirodzená detoxikácia

Lymfatický systém

Filtruje v lymfatických uzlinách tekutinu v tkanivách – lymfu, a zabraňuje tak vniknutiu toxínov do krvi. Ak je tento systém preťažený, prejavuje sa to častými nachladnutím, chrípkami, únavou, celulitídou aj kruhmi pod očami.

Koža

Najväčší ľudský orgán potom vylučuje toxíny z tela, ktoré nemôžu byť vylúčené inou cestou. Preťaženie tohto detoxikačného systému spôsobuje akné, vyrážky, celulitídu.

Pľúca

Pri výdychu sú odpadové látky, ktoré zostali po absorbovaní kyslíka, odstraňované z tela. Ak je človek dlhodobo vystavovaný nepriaznivým podmienkam s vysokou koncentráciou výfukových plynov či nikotínu, prejaví sa to nachladnutím, chronickým kašľom, či nepriechodnosťou dutín.

Pečeň

Dôležitý orgán, v ktorom je krv filtrovaná od jedovatých látok. Tie sa v nej stávajú rozpustnými vo vode a sú vylúčené do žlče, ktorá ich prenáša do čriev. Preťaženosť pečene sa prejavuje opuchmi, nutkaním na zvracanie, zlým trávenímžlto potiahnutým jazykom.

Črevá

Črevá štiepia potravu a dôležité látky sa vstrebávajú do krvi, pričom toxíny sa naopak vylučujú z tela. Potrava by mala črevami prejsť čo najrýchlejšie. Často sa stáva, že to, čo skonzumujeme už obsahuje priveľké množstvo toxínov – črevá takúto potravu nestihnú tak rýchlo spracovať a toxíny v našom tele zostávajú dlhšie. Preťažené črevá spôsobujú zápchu, vetrynadúvanie.

Obličky

Tento orgán v prvom rade filtruje krv a vyrába moč, ktorým sú škodliviny odplavované z tela. Riadia takisto hospodárenie tela s vodou a ich zlý stav sa prejaví tmavo zafarbeným či zapáchajúcim močom, jeho malým množstvom, či bolesťami pri močení.

Telesné signály pre účinnú detoxikáciu

Nasledujúce príznaky sú zúfalým volaním tela o pomoc pri boji so škodlivými látkami. Ak máte niektoré z týchto príznakov, ktoré dlhodobo neustupujú, zvážte podstúpenie jarného detoxu.

 • zápcha
 • hnačky
 • dlhodobá a bezdôvodná bolesť hlavy
 • bolesť svalov, svalová únava
 • bolesť chrbta
 • Kožné problémy – akné, ekzémy, zhoršená pokožka
 • časté potravinové alergie
 • lámavé vlasy a nechty
 • hormonálna nerovnováha
 • nepríjemný zápach z úst

Návod na detoxikáciu

Detoxikácia úpravou stravy

Toto je ideálny spôsob, ktorý sa odporúča každému, kto pociťuje príznaky potrebnej účinnej detoxikácie. Vhodnou úpravou stravy a vylúčením niektorých zložiek potravy dokážete veľmi dobre telo zbaviť všetkých nepotrebných látok. Vyžaduje si to však motiváciu a silnú vôľu, hlavne čo sa týka dlhodobejších detoxikácií.

Detoxikácia výživovými doplnkami

Tento spôsob detoxikácie je veľmi diskutabilný, pretože na trhu existuje veľa prípravkov, ktoré fungujú úplne perfektne. Bohužiaľ podobne to je aj s prípravkami, ktoré nefungujú vôbec. Pre obyčajného zákazníka je veľmi ťažké sa v prípravkoch zorientovať, a môžete vyhodiť množstvo peňazí bez adekvátneho účinku.

Detoxikačné pobyty

Kombinácia viacerých spôsobov detoxikácie pod dohľadom odborníka spojená s relaxom. Môžeme to brať ako akýsi druh dovolenky. Výhodou detoxikačných pobytov je určite odborná starostlivosť zdravotníka a osvedčené postupy. Tento spôsob je vhodný najmä pre osoby, ktoré majú tendenciu nedodržiavať stanovené plány bez silnejšej motivácie.

Detoxikácia organizmu bylinami

Sem môžeme zaradiť spôsoby, ktoré sa využívajú len veľmi zriedka. Čo je ale škoda, pretože detoxikácia na bylinnej báze ponúka veľa výhod. Bylinky priamo pomáhajú prirodzenému detoxikačnému systému. Rôzne čajové zmesi z lekárnevynikajúcim pomocníkom pre začiatočníkov aj skúsenejších. Výhodou čajov je nenáročná príprava a jednoduchý popis účinkov. Priamo viete, ktorý čaj zvoliť na očistenie preťaženého orgánu.

Krátkodobá         vs.       dlhodobá detoxikácia

Ide napríklad o 24-hodinový tekutinový alebo niekoľko dňový ovocno-zeleninový detox. Keďže má kratšie trvanie, je drastickejšia a ťažšia na zvládnutie. Pomôže naštartovať chudnutie obmedzením kalorického príjmu a očistí telo od niektorých toxínov. Aj po ukončení detoxu by sme mali pokračovať v dostatočnom príjme ovocia a zeleniny a vyváženej strave. Počas krátkodobých detoxikácii sa neodporúča väčšia fyzická záťaž ani silový šport ako beh či posilňovanie. Vyskúšajte jogu, pilates, plávanie alebo rýchlu chôdzu.

Trvá 7 dní až 6 týždňov, v prípade špecifických potrieb aj dlhšie. Konzumujú sa najmä čerstvé produkty ekologického poľnohospodárstva bez chemických hnojív a syntetických prídavkov a mäso z chovov bez škodlivých antibiotík a rastových hormónov. Telo musí prijať dostatok vody. Príjem dostatočného množstva tekutín okrem iného pomáha obličkám odplavovať toxíny z tela. Pitný režim by sa mal počas detoxikácie zvýšiť až dvojnásobne. Schopnosť organizmu detoxikovať podporuje aj ľahká a pravidelná fyzická aktivita.

Vedľajšie účinky detoxikácie

Počas prvých dní môžete namiesto nárastu energie pociťovať skôr únavu alebo malátnosť. Najmä ak ste boli zvyknutý na pravidelný príjem kofeínu či cukru. Je to prirodzený počiatočný stav. Je dobré v tomto období zvoľniť tempo, dopriať si dostatok spánku a konzumovať potraviny na získanie energie. Vyplavovanie toxínov môže spôsobiť aj zápchu. Pite preto dostatok tekutín, najlepšie obyčajnej čistej vody. Tieto nežiadúce účinky detoxikácie však približne po 3 až 4 dňoch prestanú, a vaše telo si zvykne na očistnú kúru.

Jedálniček na detoxikáciu organizmu

Pred každou detoxikáciu je potrebné sa rozhodnúť, ako dlho bude prebiehať. Krátkodobá aj dlhodobá detoxikácia majú svoje výhody a nevýhody. Väčšina odborníkov považuje za priemernú dĺžku detoxikácie 5 dní. Počas tohto obdobia určite už pocítite pozitívne dopady detoxikácie a zároveň neriskujete stratu odhodlania.

                                              Ráno

Ráno po prebudení vypite pohár vody so šťavou z polovice citróna. Je dobré, ak je citrónová voda teplejšia, aby žalúdok mohol začať okamžite pracovať. Raňajky by mali prísť s odstupom minimálne 30 minút. Dopriať si môžete zeleninu a ovocie. Zelenina by mala byť v prevažnej miere surová. Ak je potrebná tepelná úprava, tak len nad parou alebo vo vode.

Na obed

Medzi raňajkami a obedom je pauza, desiata sa vynecháva. Pite veľa tekutín, najmä čistú vodu, riedené ovocné šťavy alebo nesladené čaje. Na obed si môžete dať celozrnnú ryžu s dusenou zeleninou, rybu so zeleninou, rajčinovú alebo slepačiu polievku. Vyhnite sa klasickým prílohám. Vhodným variantom je aj tekutý obed v podobe ovocných štiav.

                                              Večer

Ďalším chodom je až večera, ktorá by mala byť najneskôr o 17:00. Tá by mala mať znovu podobu surového zeleninového jedla Nekonzumujte žiadne mliečne výrobky, pečivo a nepite žiaden alkohol. Ak sa dokážete na tento čas vzdať kávy, urobíte dobre. Počas celej detoxikácie sa odporúča jesť zásadité potraviny. Veľký pozor treba dávať na dodržiavanie pitného režimu. Je potrebné vypiť asi 3 litre čistej vody.

Vhodné potraviny pri detoxikácií

Pri detoxikácii sa odporúča jesť vo zväčšenej miere vláknina, olivový olej, jablkový ocot a morské riasy. Antioxidanty (vitamín A, E, C a selén), B-komplex, vápnik, horčík a zinok by mali byť samozrejmosťou. Acidofilné baktérie pomôžu pri detoxikácii obnoviť črevnú mikroflóru. Vhodné je piť čaje a extrakty z bylín ako sú žihľava, púpava, echinacea, lopúch či breza. Podporné účinky na čistenie organizmu má aj petržlen, cesnak, rebarbora a vinič.

Prajeme veľa úspechov!

  Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


  © COPYRIGHT 2021 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.