Správny detox tela – Kompletná fyzická a mentálna detoxikácia

Detox

Detoxikácia je v súčasnosti veľmi módny pojem. Človek však nie vždy rozumie tomu, čo si pod ním má predstaviť. Ako správne na detox tela a čo všetko detoxikácia zahŕňa?

Ľudský organizmus je vystavený pôsobeniu niekoľkých druhov toxínov. Ich najčastejšie zdroje sú nasledujúce:

  • Nevhodný stravovací režim a stravovacie návyky (a taktiež aj nestrávené zvyšky spôsobené nesprávnym fungovaním tráviaceho traktu).
  • Spracované potraviny a polotovary.
  • Pesticídy, znečistené ovzdušie, nekvalitná voda, kontaminácia plastami, plesňami a mikroorganizmami.
  • Stres, potlačované emócie, nestabilné vzťahy.

Ako vyzerá otrava toxínmi?

Toxín je látka, ktorá má deštruktívny vplyv na bunky a na ich funkciu alebo štruktúru. Toxíny sa hromadia v tkanivách a orgánoch, zabraňujú bunkám v prijímať živiny a spôsobujú akútne, alebo v konečnom dôsledku aj chronické problémy.

Medzi najčastejšie prejavy telesnej intoxikácie patrí napr. únava, vyčerpanie, svalová slabosť a svalové bolesti, depresie, výkyvy nálad, nafúknutosť, plesne, kvasinky, zlé trávenie, ukladanie tuku na bruchu a pod.

Ľudské telo je však samoregeneračný systém, ktorý sa vie detoxikovať sám. Má pre to vyvinutú celú škálu orgánov a sústav, ako sú napr. pečeň, obličky, črevá, pľúca, koža a lymfatický systém, ktoré na odstraňovaní toxínov z tela pracujú prakticky neustále.

Nanešťastie, vplyvom nevyváženej stravy, nesprávneho životného štýlu, znečisteného životného prostredia, stresu a taktiež aj veku postupne dochádza k oslabovaniu činnosti niektorých orgánov, ktoré potom nie sú schopné plnohodnotne vykonávať svoju funkciu. Následkom toho sa toxíny v tele začnú ukladať.

Telo môžeme podporiť za účelom samoliečebnej schopnosti organizmu. S jej pomocou docielime prečistenie tkanív, čo má za následok zlepšenie výživy buniek a posilnenie funkcie vylučovacích orgánov. Tie potom môžu odbúravať, metabolizovať a vylučovať usadené odpadové látky.

Správne podporovaná detoxikácia organizmu a jej dôsledky

Pokiaľ si niekto nie je istý tým, či praktizuje detox dostatočne dôkladne a hla v užitočnej miere, mal by na svojom tele starostlvo pozorovať sprievodné javy daného procesu.

Správne nastavená detoxikácia by mala prinášať:

  • Stimuláciu samoliečebných schopností tela.
  • Harmonizáciu organizmu.
  • Zvýšenie energie a prečistenie mysle.
  • Odstránenie odumretých buniek a tkanív.
  • Odstránenie toxických látok, ktoré sa ukladajú v orgánoch a zabraňujú bunkám prijať výživu.

Zbavenie sa toxínov – kedy je naozaj účinné?

Správny detox tela by mal byť kompletný a pravidelný. Slovo kompletný znamená, že by sa mal odohrávať na viacerých úrovniach, a slovo pravidelný znamená, že by sme mali niektoré kroky zaradiť do nášho života celoročne.

Každý človek najlepšie vie, aké sú jeho slabé stránky, na ktoré by sa mal zamerať.

Prečo je dôležitý aj mentálny detox?

Mentálna detoxikácia je veľmi často podceňovanou súčasťou celkového procesu. Všade sa píše iba o veciach ako sú redukčná diéta, zdravý jedálniček a pohyb, no prílišný stres, chýbajúca sebaláska či zlé vzťahy v rodine a mnoho ďalších podobných vplyvov sa z dlhodobého hľadiska môžu prejaviť na fyzickom tele.

Dlhodobým stresom dochádza k zvýšeniu hladiny kortizolu a krvného cukru, zväčšuje sa priepustnosť čriev a taktiež sa oslabuje imunita.

V tejto oblasti môže pomôcť starobylý, no napriek tomu veľmi aktuálny a účinny nástroj sebapoznávania. Nie je ním nič iné, ako jóga a meditácia.

Meditácia a jóga sú veľkými nepriateľmi stresu. Jedenkrát denne praktizované stíšenie mysle, zavretie očí, sadnutie si o samote a pozorovanie vlastného dychu, aspoň po dobu desiatich minút, si so sebou nesie nepochybné benefity. Aj keď môžeme dýchanie považovať za samozrejmosť, tak napriek tomu má veľký význam pre telesný detox, psychiku a celkovú harmonizáciu organizmu.

Aké zmeny sú potrebné pre dôkladný detox?

Pre naštartovanie správneho samoregeneračného systému tela je potrebné zaradiť detox do viacerých oblastí života. Ako už bolo spomenuté, proces očisty je veľmi komplexný a pre dosiahnutie požadovaného efektu sú malé a občasné zmeny nedostačujúce.

Postupná úprava stravovacích návykov

Pri úprave stravovacích návykov je dôležité mať na pamäti, že vylepšenia by sa mali vykonávať postupne, aby si na ne mohol organizmus zvyknúť. Strave by sa nemali vyhýbať nasledujúce zmeny:

  • Zdravý jedálniček a obmedzenie alebo úplne vypustenie nevýživných jedál (veľkých porcií sacharidov, spracovaných výrobkov a pod.).
  • Redukčná diéta a zaradenie odľahčovacích dňov – v daný deň napr. jesť iba rastlinné tuky a vynechať veľké porcie bielkovín.
  • Zaradenie zelených potravín a doplnkov výživy (veľmi dôležité sú hlavne vitamíny, minerály a omega 3 mastné kyseliny).
  • Jednodňové alebo krátkodobé pôsty;
    • veľmi efektívne je tzv. „prerušované hladovanie“ v režime 18/6 (večera o osemnástej hodine, nasledujúci deň začať obedom o dvanástej, olovrant o pätnástej a večerať opäť o osemnástej hodine);
    • pre lepšie naštartovanie tukového metabolizmu počas pôstu je veľmi vhodný pohyb, no nemal by však byť príliš fyzicky náročný (úplne postačujúce je napr. cvičenie s vlastnou váhou).
  • Dodržiavanie pitného režimu (kvalitný vodný filter by nemal chýbať v žiadnej domácnosti).
  • Príjem probiotík a hlavne kvasenej zeleniny.
  • Konzumácia exotického ovocia.
  • Obmedzenie alkoholu, kofeínu, cukru a iných návykových látok.

Zmena životného štýlu

Úprava životného štýlu môže byť v dnešnej uponáhľanej dobe pre mnohých celkom veľkým orieškom.

Avšak, bez ohľadu na to, aké nároky na vás kladie zamestnanie či štúdium, by ste si mali svoj harmonogram rozumne rozvrhnúť. Vždy by v ňom mal existovať priestor pre dopriatie si nasledujúcich aktivít, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela:

  • Dostatok kvalitného spánku; predovšetkým REM fázy.
  • Pravidelný pohyb (aj kratší šprint či cvičenie s vlastnou váhou dokážu urobiť veľa zmien).
  • Čas na seba a vlastné záujmy.
  • Mentálna a fyzická relaxácia (meditácia, jóga, masáž, sauna).

Aké potraviny podporujú detox tela a správne fungovanie orgánov?

Dôležitú úlohu pri detoxikácii organizmu nepochybne zohráva zdravý jedálniček. Potraviny, ktoré detox podporujú väčšinou prispievajú k cirkulácii krvi a vyplavovaniu toxínov, podporujú proces trávenia, ochraňujú pečeňové bunky, obsahujú antioxidanty pôsobiace proti toxínom a podporujú imunitu.

Veľmi efektívne výsledky v požadovanom efekte pre detoxikáciu tela vykazujú nasledujúce potraviny:

1

Zelený čaj

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov (katechín) napomáha telu odstraňovať voľné radikály. Obsahuje veľa biogénnych prvkov, zrýchľuje metabolizmus a podporuje následné odbúravanie tukov.

Treba si však dať veľký pozor pri výbere správneho čaju – stará odležaná matcha zo supermarketu určite nebude tou najlepšou voľbou.

2

Avokádo

Avokádo je veľmi populárne exotické ovocie vzhľadom k tomu, že je bohaté na antioxidanty, vlákninu, bielkoviny (obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny), zdravé nenasýtené mastné kyseliny, draslík, folát a vitamíny B, E a C. Pomáha blokovať karcinogény a je významným pomocníkom pečene pri detoxikácii.

3

Cesnak

Cesnak čistí krv, je antiseptický, antiparasitický, protirakovinotvorný, hypoglykemický, antireumatický, pôsobí proti hlístam, proti vredom v tráviacom trakte, pôsobí ako balzam, redukuje triglyceridy a cholesterol, odstraňuje únavu, je použiteľný aj pri bolestiach, pri artérioskleróznych ochoreniach, normalizuje tep srdca, a zároveň zväčšuje aj rozsah samotného tepu srdca.

Účinný je aj pri astme, infekčných ochoreniach, vyrovnáva krvný tlak, rozpúšťa tuk a anorganický vápnik usadený v cievach.

4

Quinoa

Quinoa je bohatá na minerálne látky, predovšetkým vápnik, fosfor, mangán a horčík. Vďaka tomu sa dokáže postarať o zdravie kostí aj zdravý a pokojný spánok.

V porovnaní s inými obilninami, ako napr. s ryžou či kukuricou, má quinoa vysoký podiel antioxidantov, obsahuje omega 3 mastné kyseliny a má nízky glykemický index, vďaka čomu je vhodnou voľbou pre pacientov trpiacich cukrovkou.

Quinoa navyše obsahuje aj molekuly kvercetin a kempferol, ktoré sa zaraďujú medzi chemické substancie s názvom flavonoidy. Tieto látky majú preukázané antidepresívne, protirakovinové, antivírové a antibakteriálne účinky.

5

Brokolica

V brokolici je možné nájsť vysokú koncetnráciu protirakovinovej fytoživiny, sulforafánu. Sulforafán zlepšuje krvný tlak a funkciu obličiek tým, že normalizuje proces DNA metylácie. Brokolica taktiež dokáže odstrániť nedostatok vitamínu D – bohaté zásoby vitamínu K a vitamínu B pomáhajú udržiavať rovnováhu vitamínu D.

Keďže je brokolica vysoko zásaditá zelenina, odporúča sa jesť práve kvôli jej účinkom preti prekysleniu nášho tela, ktoré mnohokrát nastáva práve v čase pôstovania, či detoxu.

6

Zázvor

Zázvor má na naše zdravie množstvo pozitívnych účinkov. Je to vďaka tomu, že obsahuje aktívnu zložku gingerol, ktorá má množstvo antioxidačných a pritizápaových účinkov. Ďalej obsahuje množstvo minerálov, vrátane sodíka, železa, draslíka, horčíka, fosforu a zinku. V zázvore sa nachádza aj vitamín C, kyselina listová, vitamín B6, riboflavín a niacín.

Zázvor dokáže povzbudiť apetít, zatiaľ čo tráviaci trakt sa pripravuje na príjem potravy a to je dôvodom, prečo sa často podáva ako predjedlo alebo aperitív.

7

Rybie mäso

Rybie mäso je z pohľadu makroživín skvelým zdrojom zdravých tukov a ľahko stráviteľných bielkovín; sú bohaté hlavne na aminokyselinu tryptofán, ktorá má pozitívny vplyv na náladu a mozgové funkcie. Sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny a stopové prvky, ako sú napr. jód vápnik, železo, zinok a selén. Ďalej obsahujú pomerne veľkú koncentráciu A, D, B a E.

Pravidelná konzumácia rýb zlepšuje činnosť štítnej žľazy, znižuje krvný tlak a vysokú hladinu cholesterolu, čím predchádzajú vzniku kardiovaskulárnych chorôb.

Pri konzumácii rýb si však treba dať obzvlášť veľký pozor na typ konkrétneho mäsa. Veľké ryby, ako napr. tuniaky, prípadne chované (nelovené) ryby bývajú často zdrojom množstva plastov a ťažkých kovov.

Detoxikácia organizmu – pre koho je a pre koho nie je vhodná?

Pri podpore detoxikácie dochádza k zvýšenému vylučovaniu odpadových látok a tento proces nie je možné odporúčiť úplne každému.

Kompletná a tvrdá detoxikácia organizmu určite nie je vhodná pre väčšinu starších ľudí, malé deti, tehotné a dojčiace ženy, pre oslabených či chorých jedincov, pre ľudí trpiacich podvýživou a pod.

Postupnými krokmi sa však nikdy nič nepokazí. Viac úprimnosti vo vzťahoch, výživnejšia strava a občasná jóga či meditácia si so sebou vždy ponesú množstvo výhod. Každý by si mal nájsť ten systém, ktorý najlepšie vyhovuje práve jemu a postupne sa vo svojich krokoch zdokonaľovať.

Vždy však platí, že v prípade ktorýchkoľvek pochybností sa radšej poraďte s kompetentným odborníkom.

Nech už sa pustíte do hociakého systému podporujúceho detox tela, neustále majte na pamäti svoj cieľ. Myslite pozitívne, motivujte sa a buďte sami seba vďační za vaše úspechy.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.