Využite jarnú energiu k zmenám a motivujte sa do nových začiatkov

Rodiaca sa jar prináša sama o sebe novú energiu. Vtáčiky zakladajú hniezda a znášajú vajcia, aby priviedli na svet mladé vtáčatá. Aj iné zvieratká rodia mladé – veď symbolom jarných sviatkov sú predovšetkým mláďatká ako jahniatka či malé králiky.

Aj my ľudia by sme preto na jar mali hľadať a chrániť nový život. Nemusí to byť nový život v tom pravom slova zmysle, ale môžete to chápať aj ako nový začiatok – v cvičení, v chudnití, v práci, záleží na vás, čo váš aktuálne trápi a chceli by ste zmeniť.

Nájdite v sebe silu a motivujte sa

Prvý a veľmi dôležitý moment je, že si vôbec uvedomujete potrebu zastaviť sa vo svojom živote a čerpať novú energiu. Dnešný hektický životný štýl nám nedáva príliš veľkú šancu. Ocitáme sa v kolobehu neustáleho stresu. V práci sú na nás kladené maximálne nároky, všetci sa boja zlyhania, straty miesta, podnikatelia, že prídu o zákazky.

U žien sa považuje akosi za samozrejmé, že budú perfektné matky, pracovníčky, dcéry, manželky. Keď niektoré úlohy nezvládajú, okolie na ne razom nazerá, ako by sa flákali. Stop. Ženy, nedopustite, aby ste len vo vleku svojho okolia plnili úlohy, aké sa od vás očakávajú. Nemusíte plniť všetky úlohy na sto percent a byť dokonalé.

Oveľa dôležitejšie je, aby ste si dokázali urobiť čas samy na seba, venovali sa svojim záľubám, tomu, čo vás baví. Jedine šťastná a spokojná žena dokáže urobiť šťastnú aj celú svoju rodinu a svoje okolie. Nie je podstatné, či máte doma upratané. Podstatné je, či si dokážete nájsť vo svete každý deň niečo pekné, čo vám urobí radosť.

Pozitívne myslenie je dnes veľmi dôležité. Ani muži nie sú ušetrení strastí dnešného sveta. Hovorí sa o kríze mužstva, o tom, že muži ťažšie hľadajú vo svete svoju úlohu. Príliš emancipované ženy im to tiež neuľahčujú. Aj v mužskom svete preto stúpa dôležitosť motivácie do ďalšieho konania, schopnosť hľadať pozitívne momenty v živote. Obe pohlavia môžu brať jar ako výzvu.

Určite poznáte ten jarný pocit okolo srdiečka, keď už hrejú prvé slnečné lúče, všetko pučí a klíči a vás prepadne tá správna jarná nálada a najradšej by ste pučali a klíčili tiež. Dospejete k momentu, že by stálo za to niečo vo svojom živote zmeniť. Niekoho trápi pár kilogramov navyše, iný by rád začal cvičiť. Ako do toho?

Hľadajte postupnú cestu

Predovšetkým si rozmyslite, aký problém vás páli najviac. Rozhodne sa nevrhajte na mnoho zmien naraz. Nemuselo by sa vám to vyplatiť. Rozdrobili by ste svoju energiu na niekoľkých frontoch a nakoniec by ste nezvládli poriadne vôbec nič. Výsledkom by bolo, že by ste sklamali sami seba. Cítili by ste sa neschopní, neužitoční, zbytoční. Takéto pocity len podkopávajú sebavedomie, a to nedopusťte. Uvedomte si, že nie je na svete človek, ktorý by sa zvládol zmeniť zrazu úplne vo všetkom. Zmena je postupná cesta. Aby sa podarila, potrebuje rad drobných krôčikov. Skúste dnes urobiť jeden malý krôčik. Zvyknite si naň, ohmatajte si ho tak, aby ste ho dokonale zvládli. Presne takto treba postupovať napríklad pri chudnutí, ale aj inde.

Keď toho na seba naložíte naraz príliš veľa, je logické, že skôr či neskôr zlyháte. Ak budete chcieť v zamestnaní zvládnuť úplne všetko a naberať si stále novú prácu, pomáhať úplne všetkým a všetko stíhať, skončíte kolapsom alebo syndrómom vyhorenia. Preto starostlivo pracujte so svojou energiou. Šetrite si ju, nenechajte sa vyžmýkať. Naučte sa vystihnúť okamih, keď sa to na vás valí a rázne povedať svojmu okoliu: dosť. Teraz chcem čas na seba, na relaxáciu.

Jar je ideálna doba na hľadanie novej energie a očisty organizmu. Preto sa zamerajte na pekné veci. Nenechajte si kaziť náladu banalitami. Vidíte, ako okolo začínajú kvitnúť prvé jarné kvety? Urobte si relaxačnú prechádzku niekam, kde tieto kvetinky kvitnú. Obdivujte ich krásu, nasávajte energiu. Uvidíte, že sa hneď budete cítiť lepšie.

Jar – skvelé obdobie na chudnutie

Rozhodli ste sa začať s chudnutím a neviete ako na to? Máte pravdu. Všade nájdete veľa rád, ako zmeniť jedálniček, lenže vám ide z tej záplavy hlava okolo. Ako sa v tom nestratiť? Skúste začať jediným malým krôčikom. Ak ráno jete biele pečivo, nahraďte ho celozrnným rožkom alebo chlebom. Možno vám to spočiatku nebude tak úplne chutiť. Hľadajte také celozrnné pečivo, ktoré bude nielen zdravé, ale bude aj dobré. Trebárs vyskúšate niekoľko druhov, než nájdete to pravé. To ale nevadí.

Dôležité je, vyšliapať si tú cestu sám, načerpať skúsenosti, zistiť čo vám vyhovuje. Pokojne tento proces zvykania môže trvať napríklad mesiac, podstatné je, aby ste objavili, čo vám vyhovuje a zároveň je zdravé. Len čo si zvyknete na jednu vec, pridajte ďalšiu. Napríklad sa rozhodnite, že budete dvakrát do týždňa jesť ryby. Aj tu si dajte pokojne mesiac na hľadanie a objavovanie toho, ako vám budú najlepšie chutiť.

Tešte sa zo svojej cesty k zdravému životnému štýlu. Cesta je totiž rovnako dôležitá ako cieľ. Dáva vám skúsenosti, silu. A práve jar je vhodným začiatkom. Než sa rok s rokom zíde, zistíte, že ste svoj jedálniček premenili od základov, a pritom vás to nestálo ani príliš veľa energie.

Pohyb dodá pocit šťastia

Radi by ste sa viac hýbali? Cvičenie vám dodá radosť zo života. Jarné počasie vás doslova vytiahne von. Nebráňte sa tomu. Choďte na dlhú prechádzku. Pretiahnite si telo. Využite rovnakej metódy postupnej cesty ako pri zmene jedálnička. Skúste to s jednou aktivitou, potom buď predlžujte čas, po ktorý sa jej budete venovať, alebo skúste pridať ďalšiu aktivitu. Ani tu by ste sa totiž nemali naraz vrhnúť do všetkého možného. Netrénované telo by na to mohlo doplatiť zranením. Postupným tréningom si ale zvýšite telesnú kondíciu a všetko pôjde oveľa ľahšie, pohyb vám dodá endorfíny, hormóny šťastia.

Či sa už rozhodujete začať chudnúť, venovať sa viac pohybu, alebo treba robiť si v živote viac radosti, skúste byť naladení na pozitívnej vlne, to vám veľmi pomôže. Zapíšte si treba každý deň tri veci, ktoré vám urobili radosť. Aj keď sú to zdanlivé maličkosti, je to dôležité. Hľadajte tiež pozitívnych ľudí vo svojom okolí, ktorí vám so zmenou pomôžu a nebudú vás zrážať dole. Vyhýbajte sa negatívnym ľuďom a nenechajte sa otráviť. Nikým a ničím.

    Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.