Jarný detox organizmu: Keď vaše telo a myseľ volajú po očiste

Jarný detox tela pre naše organizmy nie je žiadnou novinkou. Už dlhé stáročia máme tendeciu po dlhej, studenej a vyčerpávajúcej zime, počas ktorej často siahame po jedlách bohatých na kalórie, svoje telo od nahromadených toxínov očistiť.

Naši predkovia si pred nastávajúcim zimným obdobím robili veľké zásoby potravín, aby treskúcu zimu prežili a začiatkom jari pôstili. V dnešnej dobe si už síce zásoby na zimu robiť nemusíme, ale tento zvyk môžeme vyskúšať aj my!

Detox a naštartovaný metabolizmus je základom spalovania tukov

Ako som už spomenula vyššie, detox tela tvoril súčasť života už našich predkov. Detox organizmu nebol sprevádzaný len náboženskými zvykmi, išlo predovšetkým o zdravotné dôvody, ktoré ich k tomu prinútili.

Tak ako aj oni, aj my sa po zimnom období chceme zbaviť škodlivín v organizme a zároveň zimných zásob, ktoré sa prejavili na váhe. Práve preto ide detox organizmu ruka v ruke s chudnutím, pretože jedine telo zbavené prebytočných škodlivín a správne naštarovaný metabolizmus môžu účinne spalovať tuky.

Častokrát sa stáva, že telo je už presýtené mastných a tažkých jedál a že náš metabolizmus spomaluje. V tomto prípade si naše telo o detox organizmu samo pýta. Odrazu nám už nechutia mäsité pokrmy, ktorými sme sa nasycovali v období, keď Perinbaba ukazovala svoju moc. V tomto prípade telo volá o detox a my by sme mu v nemali tom brániť. Prejdite na ľahšie menu a zaradte doňho zeleninu!

Obmedzte nezdravé tuky a cukry

Počas obdobia detoxu by ste mali zmierniť príjem tukov a cukrov, a naopak do jedálnička zaradiť jedlá plné vitamínov, minerálov a vlákniny. Ale pozor! Nie všetky tuky sú rovnaké. Tuk je pre Vašu stravu rovnako dôležitý ako bielkoviny a sacharidy, které dodávajú telu energiu. A preto, ak sacharidy, tak z celozrnných potravín, keď tuky, tak zdravé nenasýtené mastné kyseliny z orechov alebo avokáda.

Červené mäso ako hovädzie alebo bravčové by sme mali v tom období úplne vynechať a nahradiť ho bielym – morčacím a kuracím. Dobrou alternatívou sú aj rastlinné náhrady mäsa ako tofu či tempeh a zaradenie bezmäsitých receptov do jedálnička.

Detox organizmu nie je pre každého

Tak ako priebeh každej diéty, aj priebeh detoxu sa u každého z nás líši. Jeden dokáže plynule prejsť z ťažkej zimnej stravy k ľahkej jarnej tým, že hutné mäsové vývary nahradí krémovými zeleninovými polievkami plné hrášku, brokolice alebo pórku. Miesto hovädzieho steaku si dá k obedu prírodný kurací steak s naparovanou zeleninou. Pozvolna tak odlahčuje svoj organizmus a tráviaci systém.

Druhý zas volí ráznejšiu variantu a jeden deň v týždni vyradí pevnú stravu a pije len zeleninové či ovocné šťavy. Existujú medzi nami aj ľudia, ktorí takúto formu detoxu organizmu zvládajú na dlhšiu dobu a sú s tým veľmi spokojní.

Detox tela je individuálna záležitosť a nedá sa jednoznačne povedať, ako by mal vyzerať. Žiadny detox nie je lepší ako ten druhý, vždy záleží na tom ako sa pri očiste cítime a aká forma nám vyhovuje. Počúvajte svoje telo a časom sa naučíte vnímať jeho signály.

Zároveň je treba podoknúť, že tehotné ženy, ľudia s ochorením tráviaceho systému a diabetici by sa do detoxu nemali vôbec púšťať.

Na detox tela nám pomôže voda

V momente, keď nám jar zaklope na dvere a myseľ zavolá po detoxe, by sme mali upriamiť pozornosť hlavne na pitný režim. Práve tým dokážeme totiž z nášho tela toxíny odplaviť.

Mali by sme piť priebežne počas celého dňa a nie až vo chvíli, keď organizmus beznádejne volá po vode. Pre tento prípad by mala byť voda alebo flaška s vodou vždy po ruke, aby sme mohli piť priebežne a po malých dúškach. Tým si telo postupne filtrujete. Pozor by sme si mali dávať na návalové pitie vody. Ak ste celý deň nepili, určite to neskúšajte dohnať večer. Mohli by ste tým extrémne zaťažiť svoje obličky.

Obozretní by sme mali byť aj vo výbere tekutín. Z pohľadu detoxu organizmu alkohol, káva a silný zelený čaj vodu z tela odvádzajú, a preto nepredstavujú správnu voľbu. Kvalitná čistá neprelivá voda, je presne tá, po ktorej by sme mali siahnuť. Voda s šťavou z čerstvého citróna alebo limetky nám pomôže prečistiť tráviaci systém a nastoliť acidobázickú rovnováhu, čiže dynamickú rovnováhu medzi kyslými a zásaditými látkami.

Skvelou alternatívou vody predstavujú prírodné zeleninové a ovocné šťavy, alebo detox smoothie. Taká šťava z červenej repy, kapusty alebo zeleru dokáže v našom tele urobiť doslova zázraky. Obsahujú totiž kvantum antioxidantov, minerálov a vitamínov, ktoré Vás osvedčene prečistia.

Zaradiť do pitného režimu môžeme aj bylinkové čaje, predovšetkým z čistiacich bylín ako mäta, pestrec alebo žihľava, ktorá funguje ako prírodné diuretikum – podporuje vylučovanie látok z tela.

Nová várka energie menom detox smoothie

Jar je často spájaná s jarnou únavou, s ktorou častokrát zápasíme. Na druhej strane, s prichádzajúcim slnkom a rozkvitajúcimi kvetmi prichádzajú do našich končín aj čerstvé várky ovocia a zeleniny. Pripravte si preto detox smoothie a efektívne ním doplňte chýbajúcu zásobu vitamínov a minerálov. Jarné detoxikačné smoothie by malo byť zelené, aby ste skrz neho dostali do tela kyselinu listovú a vitamín C.

Prekopte svoj jedálniček od základov

Jarný detox tela by mal byť predovšetkým o zmene jedálničku. V dnešnej dobe dávame prednosť hovädziemu mäsu a údeninám pred čerstvým ovocím a zeleninou. Prejedáme sa kyselinotvornými potravinami, v dôsledku čoho sme stále náchylnejší k ochoreniam všetkého druhu. Presadnúť by sme mali v tomto období na rastlinú zásaditú stravu, ktorá má skvelý vpliv na správnu životosprávu.

    Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.