Čo je kombucha a jej účinky na zdravie 

kombucha

Kombucha, tiež nazývaná aj kombuča, je druh jemne fermentovaného nápoja z čierneho, alebo zeleného čaju. Príjemne perlivá kombucha s ľahko nakvasenou chuťou sa môže pochváliť množstvom zdravotných benefitov. Jej účinky sú ľudstvu známe už niečo cez 2000 rokov a ako prví ich pravdepodobne objavili starovekí Číňania. Následne sa kombucha rozšírila po celom svete a dnes si ju môžete zakúpiť vo vybraných predajniach a kaviarňach aj u nás. Čo je to teda tá kombucha a aké konkrétne pozitívne účinky na zdravie ponúka? Nadšenci fermentácie tu nájdu aj podrobný a overený kombucha recept.

Čo je kombucha? 

Názov kombucha označuje perlivý sladkokyslý nápoj, ktorého základom je čierny, alebo zelený čaj. Detailnejší pohľad na jej zloženie nám pomôže trochu lepšie pochopiť, čo je kombucha, z čoho sa skladá, čím sa živí a ako vlastne funguje. Kombucha huba, ktorá umožňuje celý proces fermentácie sa v angličtine označuje skratkou SCOBY. V preklade to znamená symbiotická kultúra baktérii a kvasiniek. Kombucha huba sa živí cukrom, ktorý následne premieňa na zdravé probiotické kultúry a tiež veľmi malé množstvo alkoholu. Tomuto procesu sa hovorí fermentácia a stretnúť sa s ňou môžete napríklad aj pri výrobe domácej kvasenej kapusty. Zdravé baktérie, ktoré kombucha a obsahuje a tvorí fungujú ako probiotiká a pozitívne ovplyvňujú imunitu a zdravie celkovo. 

kombucha, SCOBY, kombucha huba

Kombucha účinky na zdravie 

Už sme si vyjasnili, čo je kombucha a ako funguje proces fermentácie. Ale aké sú kombucha účinky na zdravie? Podobne, ako fermentovaná, alebo kvasená zelenina, i kombucha slúži ako prírodné probiotikum. Podobné účinky, ako kombucha, majú u nás už dobre známe a tradičné potraviny – kvasená kapusta, alebo kefír a kefírové mlieko. Rovnako ako kefír, tak aj kombucha napomáha pri redukcii hmotnosti. Aké sú ale jej ďalšie účinky na ľudské zdravie? 

Kombucha pozitívne účinky

Pozitívne účinky kombuchy popisuje mnoho ľudí, ktorí ju pravidelne pijú. Tieto účinky však ešte nie sú vedecky dokázané. Najväčšie ohlasy majú kombucha účinky v spojitosti s podporou zdravého trávenia a to hlavne preto, že sa v nej nachádzajú zdraviu prospešné probiotické kultúry. Údajne tiež podporuje chudnutie, znižuje vysoký krvný tlak, pomáha pri prevencii rakoviny, posilňuje imunitu a uľaví aj v prípade hnačky. A keďže hlavnú zložku kombuche tvorí zelený, alebo čierny čaj, je bohatá aj na antioxidanty a organizmu dodá energiu. Pre svoje mnohé pozitíva je kombucha považovaná za superpotravinu.

Kombucha môže mať ale aj negatívne účinky a na tie si treba dať pozor. Fermentácia v domácom prostredí je síce veľmi rozšírená a stále populárnejšia záľuba, pravdou ostáva, že domáce podmienky môžu často krát priniesť aj neúspech. Treba pritom dbať hlavne na čistotu. Ak kombucha hubu kontaminuje napríklad nesprávny pomer cukru, alebo vonkajší činiteľ, môže sa stať, že splesnivie. Zlatým pravidlom pri rozpoznávaní zdravej huby od škodlivej plesne je, že pokiaľ podozrivé útvary nie sú „chlpaté”, kombucha huba by mala byť v poriadku. 

Ak sa vám ale jej chuť, vôňa, alebo vzhľad akokoľvek nezdá, bezpečnejšie bude kombuchu nepiť a pri ďalšom náleve byť obozretnejší. Treba tiež počítať s tým, že kombucha obsahuje určité, aj keď nízke, množstvo alkoholu a nie je vhodná pre ľudí, ktorí z akýchkoľvek dôvodov alkohol nemôžu konzumovať. 

Najväčšou istotou je samozrejme kúpiť kombuchu online, napríklad v e-shope Grizly. Nadšenci, ale aj fermentační začiatočníci môžu vyskúšať overený kombucha recept, vďaka ktorému je možné si tento nápoj hocikedy vychutnať aj doma.

1

Kombucha recept

Aj keď to spočiatku tak nevyzerá, príprava domácej kombuche je veľmi jednoduchá. Potrebujete k tomu len pár ingrediencií a ostatné sa už deje v podstate samo. Na začiatok potrebujete zohnať hubu kombucha. Kombucha huba sa dá zakúpiť v rôznych e-shopoch aj s nálevom. Ďalej potrebujete zelený, alebo čierny čaj, primerane veľkú nádobu, ideálny je napríklad sklenený zaváraninový pohár s objemom 3 litre a kúsok prírodnej priedušnej textílie na jej zakrytie.

Ingrediencie:

Množstvá sú uvedené na 1 liter vody, ak nálevu potrebujete viac, jednoducho si množstvá vynásobte. 

  • 1 L vriacej vody
  • 60 g cukru
  • 3 g kvalitného čierneho, alebo zeleného čaju
  • kombucha huba 
  • 1 dcl fermentovaného nálevu

Postup:

Nálev: Nechajte zovrieť potrebné množstvo vody a po prevarení vypnite. Nasypte do nej požadované množstvo čaju a cukru a dobre premiešajte. Nechajte úplne vychladnúť, pretože vyššia teplota čaju by mohla zabiť živé kultúry v kombucha hube. 

Po vychladnutí čaj dôkladne sceďte. Kombucha hubu aj s pôvodným nálevom umiestnite do sterilne čistej sklenenej nádoby a zalejte osladeným čajom. Na záver prikryte kúskom priedušnej textílie tak, aby sa do pohára nedostali nečistoty, alebo mušky, ale aby bola zachovaná dobrá cirkulácia vzduchu. Pohár umiestnite na teplé a čo možno najtmavšie miesto. 

Fermentácia: Doba fermentácie sa môže meniť v závislosti od vonkajšej teploty, ale spravidla trvá 7-10 dní. Kombuchu môžete priebežne ochutnávať a to tak, že pohár odkryjete a pod kombucha hubu strčíte slamku. Vrchný otvor zapchajte prstom, aby tekutina nevytiekla a ochutnajte. 

Pre tých, ktorým viac vyhovuje sladšia kombucha odporúčame fermentovať kratšie, pretože čím dlhšie kombucha fermentuje, tým je kyslejšia. 

Zlievanie: Po 7-10 dňoch je kombucha pripravená na konzumáciu. Zlejte ju do fliaš a skladujte v chladničke. Nezabudnite ale vo fermentačnej nádobe nechať aspoň ¼ pôvodného nálevu. Kombucha hubu s pôvodným nálevom dolejte novým sladeným čajom a ďalšia fermentácia sa môže začať. 

Druhá fermentácia: Druhá fermentácia je proces, pri ktorom sa dá experimentovať s rôznymi príchuťami kombuche. Počas druhej fermentácie môžete tiež dosiahnuť, aby bola vaša kombucha viac „perlivá”. Ak chcete dosiahnuť vyššiu karbonáciu, alebo perlivosť, nechajte kombuchu po zliatí do fliaš ešte 2-3 dni odpočívať pri izbovej teplote a až potom ju presuňte do chladničky. 

V tomto momente môžete kombuchu aj ochutiť a navyše, ak ju dochutíte ovocím, karbonácia bude vďaka cukru ešte výraznejšia. Vyskúšajte napríklad jablko a škoricu, mätu a jahodu, alebo ananás a badián. Fantázii sa medze nekladú.

Kombucha: dávkovanie

Ideálna dávka kombuche je 200 ml denne. Kombucha obsahuje kofeín a preto sa výborne hodí k raňajkám. Aby sa dostavil želaný výsledok, odporúčame kombuchu piť každý deň. Pri prvej ochutnávke sa môžu dostaviť mierne črevné problémy, ktoré by však mali rýchlo pominúť.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.