Ako sa chudne v 20 rokoch? Skúste zdravý šalát miesto fast foodu

V každom veku sa chudne inak. V hre je totiž veľa faktorov. Ľudský metabolizmus skrátka pracuje trochu inak, keď dosiahol veku dvadsiatich rokov a inak neskôr. Ak chcete schudnúť, mali by ste vo svojom plánovaní zhadzovania kilogramov zohľadniť aj tento faktor. Ak sa naň zameriate a prispôsobíte mu, bude chudnutie o poznanie efektívnejšie.

Aké to je chudnúť, keď je vám 20 rokov?

Prehrešky nie sú toľko vidieť, ale...

Obrovskou výhodou chudnutia v dvadsiatich rokoch je, že metabolizmus je mladý, rýchly, skrátka väčšinou dobre naštartovaný. Toho je treba využiť. Návod, ako schudnúť, preto býva jednoduchší, než v neskoršom veku. Zvyčajne totiž ľudia postupom času trochu priberú a kilogramov sa potom zbavujú ťažšie. Úplne funkčný metabolizmus ale neznamená, že by ľudia okolo dvadsiatky alebo krátko po nej mohli ľubovoľne hrešiť v jedle. Mnohí to ale robia, pretože ešte nepociťujú následky týchto hriechov.

Životný štýl väčšiny ľudí okolo dvadsiatich rokov je z veľkej časti ešte študentský. Jedia mnohokrát nepravidelne, ako im to čas a situácia dovolí. Preto sa niekedy napchajú a potom nasleduje medzi jedlami treba i niekoľkohodinová prestávka. To samozrejme nie je zdravé, je to prehrešok proti správnemu štýlu stravovania. Vzhľadom k dobrému stravovaniu sa ale tieto prehrešky väčšinou ešte príliš výrazne neprejavujú na postave. Telo mladého človeka je neustále v pohybe, a preto stihne väčšinu prijatej energie úspešne spáliť.

Nezdravé návyky tiahnu

Veľký problém je aj to, že veľká časť ľudí sa v mladom veku ešte nezaujíma o kvalitu jedla, nevníma nutričnú hodnotu vstupných surovín a ich správne spracovanie. Hodne sa stravujú vo fast foodoch, v rôznych reštauráciách. Pokiaľ už doma varia, často tým štýlom, že si kúpia polotovar, ktorý si ohrejú. Kvalitu jedla moc neriešia, to prichádza až s vekom. Prevažujú hranolčeky, vyprážané kurčatá, burgery, pokrmy z čínskych reštaurácií, takto ale pestrý jedálniček rozhodne nevyzerá.

Tiež sa často stáva, že svoje objednávky prispôsobujú okoliu, teda hlavne svojim vrstovníkom. Keď sa príde skupinka mladých najesť a všetci si budú objednávať hranolčeky, pravdepodobne si ich nakoniec objedná aj ten, kto pôvodne chcel šalát. Nebude sa proste chcieť líšiť. Nezdravé stravovacie návyky skrátka tiahnu a to zvlášť v tomto veku, keď väčšina mladých chce zapadnúť do kolektívu a nijako nevyčnievať z radu ostatných. Preto sa môže stať aj mladému človeku zvyknutému zo svojej rodiny na zdravý životný štýl, že podľahne nezdravým návykom a nepravidelnosti v jedle.

Nepokazte si stravovacie návyky

Pokiaľ ale budú mladí pokračovať týmto štýlom a maximálne občas pridajú hotové bagety vo fólii alebo hotové jedlá v balení na ohriatie v mikrovlnke, môže sa veľmi ľahko stať, že sa im to skôr či neskôr vypomstí. Metabolizmus sa spomalí a začnú priberať. Navyše ich telu pravdepodobne budú chýbať niektoré vitamíny a minerály nevyhnutné pre svoje správne fungovanie, a naopak sa budú v organizme zhromažďovať toxické látky z potravín. To sa môže negatívne prejaviť vo forme prekyslenia organizmu, chronických tráviacich ťažkostí, kožných problémov, bolestí hlavy. Telo tak volá po detoxikácii, väčšej starostlivosti, úprave stravovania. Je to výzva, ktorú by mali mladí ľudia vypočuť. Ak si totiž teraz skazia stravovacie návyky, veľmi ťažko sa budú v neskoršom veku navracať k tým správnym.

Rozhodne je teda dobré zdravo jesť aj v dvadsiatich rokoch. Snažiť sa si aspoň občas pripraviť nejaké jedlo doma. U takého jedla ľudia môžu ovplyvniť zloženie. Zároveň je potrebné myslieť na zdravé stravovanie aj vtedy, keď si niečo objednávajú v reštaurácii. Aj reťazce rýchleho občerstvenia väčšinou ponúkajú zeleninové šaláty. Preto je potrebné nenechať sa ovplyvniť okolím a rozkázať si šalát, aj keď ostatní siahnu po plnej mise vyprážaných kuracích kúskov.

Cvičiť sa dá aj vonku a cez internet

Aj keď majú mladí ľudia pocit, že to ešte nie je nutné, mali by cvičiť. Ideálne je venovať sa nejakej športovej aktivite pravidelne. Platí, že čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Pokiaľ budú mať z mladosti našportované, rôzne zdravotné problémy v neskoršom veku sa im vyhnú alebo budú oveľa miernejšie. Výborné je cvičenie vonku. Prevažná väčšina mladých ľudí okolo dvadsiatky ešte nemá rodiny, a preto má dosť voľného času. Môže teda vyraziť na rôzne formy vonkajších tréningov, kde si efektívne zašportuje a má šancu nájsť aj priateľov alebo jednoducho ľudí s rovnakým zameraním.

Životný štýl mladých je tiež hocikedy nepravidelný, pretože ešte študujú, veľa cestujú, niektorí pracujú. Nemajú vo svojom živote pevný poriadok ako ľudia s rodinou. Preto väčšinou nemajú čas chodiť na cvičebné lekcie týždeň čo týždeň v určitú hodinu. Hodí sa im preto cvičenie online, ktoré si môžu pustiť kedykoľvek majú čas a chuť. Ako teda chudnúť v dvadsiatich? Snažiť sa hýbať sa, čo to ide a nenechať si návštevami fastfoodov pokaziť líniu. Objaviť kúzlo doma pripraveného zdravého jedla, aj keď toto umenie väčšinou doceníte až v neskoršom veku.

30.11.2016

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Ako schudnúť v 40 rokoch? Dajte si pozor, nech sa z vašej postavy nestane ohromné jablko

01.03.2017

Ako ​sa hovorí, vek je len číslo a každý je tak mladý, ako sa sám cíti. Preto aj chudnutie s pribúdajúcim vekom nemusí byť pohroma, stačí len chcieť a ísť na to správne. My vám preto cestu k zdravému chudnutiu ukážeme. Pokračovať v čítaní

Ženy vs. muži v chudnutí: Prečo nežné pohlavie zhadzuje kilogramy pomalšie?

01.01.2017

Prečo ide mužom chudnutie ľahšie, než ženám? Aké chyby pri zhadzovaní kilogramov obe pohlavia robia? A čo do jedálnička by sme mali zaradiť, ak chceme redukovať svoju váhu? Poznáme odpovede na tieto i ďalšie otázky v chudnutí mužov a žien. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 165 644 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?