Detoxikujte organizmus: 12 zásaditých potravín pre zdravé telo

Prekyslenie organizmu

Ľudský organizmus je veľmi náchylný k najrôznejším civilizačným chorobám. Čím viac kyselinotvorných potravín jeme, tým je situácia horšia a horšia. Ako sa ale dostať von z tohto bludného kruhu? Jednoducho. Detoxikujte organizmus. Zamerajte sa na stravu, ktorá vám s odkyslením organizmu pomôže.

Kedy je čas na detoxikáciu tela?

Ráno nemáte čas raňajkovať, v rýchlosti zhltnete cestou do práce len nejakú sladkosť. Na poludnie doplníte kalórie tučnou lahôdkou v najbližšom bistre a večer sa vraciate z práce tak neskoro, že nestíhate variť. Ak váš životný štýl v poslednej dobe vyzerá podobne, je najvyšší čas sa zastaviť a urobiť to inak.

Nevhodné potraviny

 • nadmiera červeného mäsa, údenín
 • vyprážané jedlá
 • hotové jedlá s vysokým obsahom soli a konzervantov
 • instantné potraviny a dochucovadlá
 • alkohol
 • káva
 • čierny čaj

Podobné kyselinotvorné potraviny vám ku zdraviu a zachovaniu životnej rovnováhy určite nepomôžu. Práve naopak. Je to priama cesta k mnohým civilizačným chorobám. Váš organizmus sa týmto vplyvom musí začať brániť tým, že začnete trpieť napríklad tráviacimi ťažkosťami, prípadne sa u vás vyskytnú aj vredy na žalúdku.

Skúste preto postupne prejsť na zásadotvorné potraviny, ktorú sú pre udržanie dobrého zdravotného stavu nevyhnutné.

Prečo detoxikovať?

V súčasnosti sa do módy dostali detoxikačné kúry vykonávané najmä v jari. Jednorázová detoxikácia ale nič nerieši. Oveľa efektívnejšie a zmysluplnejšie je snažiť sa telo udržovať detoxikované v rámci celého roku.

Detoxikácia pečene

Očistné kúry pečene trvajú zvyčajne 1-3 dni, podľa toho akú metódu zvolíte. Minimálne týždeň pred očistnou kúrou je potrebné vysadiť z jedálnička všetky tučné a nezdravé jedlá, mliečne výrobky, kávu, čierny čaj a alkohol. Ideálne je zvýšiť príjem zeleniny a ovocia a zaistiť tak prísun vlákniny, ktorá je pre celkový detox prospešná.

Detoxikácia čriev

Najjednoduchším variantom ako očistiť črevá je zaradiť zásadité potraviny do svojho detoxikačného jedálnička. Nemusíte vymýšľať zložité recepty, stačí si ako zdravé raňajky naservírovať nastrúhanú mrkvu so zázvorom. Ak zdravá životospráva nebude stačiť, existujú varianty výplachu čriev či ozdravné pôsty.

12 dôležitých zásaditých potravín

                                               Citrónová voda

Paradoxom je, že šťava z citrónu pôsobí zásadotvorne aj keď citrón patrí medzi kyslé potraviny. Užívanie neriedenej citrónovej šťavy pred jedlom sa dokonca odporúča pri snahe o odkyslenie organizmu.

Surová zelenina

Či už špenát, zemiaky, zeler či reďkovky, všetka zelenina pôsobí blahodárne. Najviac však červená repa, brokolica, červená ale aj biela kapusta a to aj kyslá. Dôležité je zachovať ju v surovom stave, získate tak aj ďalšie vitamíny.

                                               Pestrec mariánsky

Najlepšia je priama konzumácia drvených semiačok pestreca. Semienka zaisťujú „peeling“ črevných stien, ktorý pomáha k prečisteniu tráviacej sústavy a taktiež znižuje pravdepodobnosť toho, že vás postihnú vredy na žalúdku. Spolu so semiačkami pestreca sa odporúča konzumovať ľahko stráviteľné cukry. Semienka si môžete pridať do džúsu alebo vytvoriť jedinečné smoothie recepty.

Ovocie a semienka

Výborné je sezónne lesné ovocie ako maliny, černice a jahody. Zásadotvorné je ľanové semienko, lieskové oriešky, sójové a bambusové klíčky. Skúste si semienka pridávať do ovocných a zeleninových šalátov alebo oriešky zobať ako zdravú pochúťku. Pozor ale na vlašské orechy, tie sú kyselinotvorné.

                                               Koriander

Protizápalová sila a schopnosť detoxikácie koriandru je obrovská. Je to liečivá bylina, ktorej semená sú známe ako koriander. Pomáha zlepšovať trávenie, takisto ako potraviny s obsahom vlákniny. V našej kultúre a obyčajoch nie je veľmi populárny.

Olivový olej

Olivový olej obsahuje množstvo makroživín, mastných kyselín a vitamínov. Napomáha k liečbe hrubého čreva, prečisteniu pečene a zároveň chudnutiu. Taktiež je zdravší ako jeho menej exotický variant, olej slnečnicový.

                                               Zelený čaj

Nápoj nazývaný zelený čaj prešiel pri svojom spracovaní minimálnou oxidáciou. Zelený čaj sa používal v tradičnej medicíne v Indii, Číne, Japonsku a Thajsku. V najrôznejších prípadoch od zastavovania krvácania a zlepšovania hojenia rán cez znižovanie horúčky, krvného cukru až po zlepšenie trávenia.

Kurkuma

Predstavte si antioxidant, ktorý má silné protizápalové a protirakovinové účinky. Kurkuma naviac dokáže znížiť koncentráciu krvného tuku, pôsobí proti tvorbe žlčníkových kameňov a významne zlepšuje činnosť mozgu. Má blahodárne účinky na pečeň aj obličky a úspešne sa využíva pri zápaloch postihujúcich tráviaci trakt.

                                               Cesnak

Cesnak je prírodné antibiotikum. To isté platí o medveďom cesnaku. Preto býva často zaraďovaný do jarných očistných kúr. obsahuje aj veľké množstvo vitamínu C, čo je pre obranyschopnosť veľmi dôležité. Okrem toho je považovaný za významný antioxidant.

Melón

Melón považujeme vďaka jeho sladkej chuti za ovocie, napriek tomu že sa v skutočnosti jedná o zeleninu, botanicky príbuznú uhorke a cukete. Melón prečisťuje organizmus a zbavuje ho od usadených produktov látkovej výmeny. Je významnou zásaditou potravinou.

  Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


  © COPYRIGHT 2022 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.