Superpotraviny, ktoré naštartujú váš organizmus

superpostaviny, superfoods

O superpotravinách už počul snáď každý z nás. Toto označenie si zaslúžia potraviny, ktoré sú mimoriadne bohaté na vitamíny, minerály a pomáhajú nášmu zdraviu viac, než iné potraviny. Niektoré tieto potraviny na posilnenie imunity sa možno práve teraz nachádzajú vo vašej chladničke, alebo špajzi. Existujú zelené superpotraviny a dokonca aj superpotraviny na chudnutie. Nejedná sa pritom o žiadne exotické plodiny, ale o úplne obyčajné potraviny, ktoré si jednoducho vypestujete aj u vás v záhrade. 

Superpotraviny zoznam: kde ich nájsť a prečo sú tak super

Termín ,,superpotraviny” je hitom posledných rokov a uľahčuje tak výber potravín, ktoré dodajú telu maximálne nutričné hodnoty a poteší sa aj vaša imunita. Superpotraviny pritom zoženieme vo väčšine bežných obchodov, alebo na internete ako doplnky stravy. Medzi takého e-shopy patrí napríklad Grizly.sk. Ak chcete aj vy naštartovať svoju imunitu a dopriať organizmu všetko potrebné, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť niektoré z nasledujúcich potravín. Pozrite si superpotraviny zoznam a nezabúdajte, že najlepšie je konzumovať superpotraviny pravidelne a v primeranom množstve.

1

Cesnak

Cesnak je známy ako prírodné antibiotikum a antivirotikum. Okrem výraznej chuti, ktorá nemôže chýbať takmer v žiadnom jedle, cesnak poskytuje množstvo zdravotných benefitov. Pomáha vyrovnávať hladinu cholesterolu a znižuje krvný tlak. Cesnak má najvýraznejšie účinky v surovej podobe. Surový cesnak sa výborne hodí napríklad do cesnakového dresingu, kde naplno vynikne jeho výrazná, nezameniteľná chuť. Tak isto, ako klasický cesnak, medvedí cesnak ponúka podobné zdravotné benefity. 

2

Brokolica

Brokolica je, okrem iného, výborným zdrojom vlákniny, čo znamená, že významne prispieva k zdravému tráveniu. Pomáha tiež znižovať škodlivý cholesterol a tým znižuje aj riziko srdcovo-cievnych ochorení. Brokolica je tiež bohatá na vitamín K, betakarotén a obsahuje dvakrát toľko vitamínu C, ako pomaranč. brokolica patrí medzi najvýživnejšie zelené superpotraviny a čo sa prípravy týka, existuje veľa inšpirácie na chutné brokolica recepty.

3

Hliva ustricová

Hliva ustricová je nesmierne zaujímavá huba, ktorá sa dá, okrem iného použiť ako náhrada mäsa. Je totiž veľmi bohatá na bielkoviny. Medzi obľúbené hliva recepty patrí napríklad hlivový paprikáš. 

Hliva ustricová patrí medzi potraviny na posilnenie imunity, pomáha na zdravé srdce, je antibakteriálna, udržuje zdravý mozog, má účinok na rakovinové bunky. Hliva ustricová sa pre svoje pozitívne účinky využíva predovšetkým v tradičnej čínskej medicíne a to už viac, ako 3000 rokov.

4

Fermentované potraviny

Hovorí sa, že dobrá imunita začína predovšetkým zdravými črevami a tráviacim systémom. Fermentované superpotraviny obsahujú vysoké dávky vitamínu C a prírodné probiotiká a enzýmy, ktoré podporujú zdravé trávenie. Fermentovaných potravín je na výber veľké množstvo. Či už si vyberiete mliečny kefír plný bielkovín, chutnú a jemne bublinkovú domácu kombuchu, alebo ázijské kimchi, vaše telo vás jednoznačne odmení zdravším trávením. A pre milovníkov tradičných chutí je tu stále slovenská klasika: kyslá kapusta

5

Cvikla

Cvikla je ďalšia superpotravina, ktorá je na našom území dostupná počas celého roka. Cvikla je bohatá na kyselinu listovú, betakarotén, alebo vlákninu. Ideálna je jej konzumácia v tehotenstve, pretože práve kyselina listová je nesmierne dôležitá pre zdravý vývoj plodu. 

Existujú mnohé zaujímavé a pestré cvikla recepty, vďaka ktorým sa vám cvikla len tak ľahko nezunuje.

6

Zázvor a kurkuma

Aj zázvor s kurkumou patria na zoznam superpotravín. V zázvore je obsiahnutý gingerol, látka známa svojimi antioxidačnými a protizápalovými účinkami na ľudské telo a kurkuma obsahuje žlté farbivo kurkumín, ktoré sú výborné na posilnenie imunity. Aj preto po zázvore a kurkume s obľubou siahame nielen pri liečbe nádchy, chrípky a prechladnutia, ale taktiež v rámci preventívnych opatrení v jesenných a zimných mesiacoch.

Týmto superpotraviny zoznam ale zďaleka nekončí – chybu určite neurobíte ani pravidelnou konzumáciou akýchkoľvek bobúľ, spiruliny, orechov, klíčkov, alebo chia semiačok. Správne fungovanie organizmu podporia aj konopné semienka, alebo kakaové bôby. Stravovať sa zdravo je jednoduchšie, než sa na prvý pohľad zdá.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.