Črevná chrípka: Aké potraviny s ňou zaručene zatočia?

Črevná chrípka, odborne nazývaná aj gastroenteritída, je ochorenie, ktoré postihuje žalúdok a črevá. Pôvodcom tohto ochorenia sú vírusy alebo baktérie (viď žalúdočné vredy). Najčastejšie sú to rotavírusy a norovírusy, ktoré sú vysoko nákazlivé. Prenášajú sa kontaktom s nakazenými ľuďmi. Inkubačná doba, teda čas od nakazenia až po vypuknutie prvých príznakov môže trvať od 1 do 7 dní. 

Ďalším možným pôvodcom sú baktérie a to najmä Salmonela a E.coli, ktoré sa zvyčajne vyskytujú na potravinách živočíšneho pôvodu. V oboch prípadoch je dôležitá dostatočná hygiena rúk, no taktiež aj čistota potravín, ktoré konzumujete.

Príznaky črevnej chrípky

Medzi klasické príznaky tohto ochorenia patrí nevoľnosť, slabosť, zvýšená teplota a taktiež bolesť svalov a kĺbov. Tie rýchlo vystriedajú kŕčovité bolesti brucha, zvracanie a riedka stolica. Ochorenie a žalúdočné ťažkosti by mali trvať maximálne jeden týždeň, dôležité je ale dodržiavať správny diétny jedálniček a mať dostatočný pitný režim.

Dehydratácia

Črevná chrípka a s ňou spojené zvracanie a nevoľnosť sú hlavnými príčinami zvýšenej dehydratácie organizmu, tá je nebezpečná ako u detí, tak aj dospelých. Pitný režim je dôležitý stále, no v dobe ochorenia by ste naň mali klásť oveľa väčší dôraz. Snažte sa piť dostatok čistej vody alebo minerálky, vhodný je aj čierny čaj. Tekutiny prijímajte v malých dávkach, no častejšie. Taktiež nepite priveľmi teplé nápoje, ak si pripravíte čaj nechajte ho vychladnúť.

Črevná chrípka u detí

Vírusové ochorenia, medzi ktoré patrí aj črevná chrípka, spôsobujú často epidemické výskyty najmä v detských kolektívoch. V prípade že dieťa vykazuje už prvé príznaky je dôležité nič nezanedbať a hneď navštíviť lekára. Veľmi dôležitý je pitný režim.

Črevná chrípka v tehotenstve

Ak má črevná chrípka obvyklý priebeh, nie je pre tehotné ženy ani ich potomkov nebezpečná. Je ale samozrejme lepšie navštíviť lekára.

Kedy navštíviť lekára?

Vo väčšine prípadov odznie črevná chrípka po pár dňoch sama. Navštíviť lekára by ste ale mali ak:

  • zvracanie trvá viac ako 2 dni
  • hnačka trvá viac ako týždeň
  • počet stolíc za deň prekročí viac ako 8
  • okrem črevnej chrípky je prítomné aj iné ochorenie, napr. žalúdočné vredy

Diéta pri črevnej chrípke

Diéta pri črevnej chrípke je v zásade zhodná s diétou, akú používajú pacienti majúci žalúdočné vredy. Okrem zvýšeného prísunu tekutín je dôležité vyhýbať sa potravinám, ktoré môžu podráždiť žalúdok. Medzi tie patria najmä mliečne produkty, no aj iné potraviny, ktoré síce patria k zdravej strave, no počas liečby črevnej chrípky je lepšie sa im vyhnúť.

Potraviny, ktoré by ste do svojho jedálnička ale mali zaradiť a ktoré šetria žalúdok sú napríklad sucháre, ryža, zemiaky či banány. Banány majú laxatívne účinky a preto pomáhajú najmä pri hnačke. Ak zvracanie a hnačky pominú a budete sa cítiť lepšie, postupne môžete začať jesť aj bielkoviny a cukry. Stravu bohatú na tuky si ale doprajte aj neskôr. Prechod na bežnú stravu musí byť postupný, hlavne nič neuponáhľajte a nechajte svojmu žalúdku čas, aby sa zotavil. 

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.