Bielkoviny

Bielkoviny, čiže proteíny predstavujú hlavnú stavebnú látku ľudského tela, predovšetkým svalovej hmoty, ale tiež kože, vlasov, svalov a orgánov.


Z hľadiska zdrojov, z ktorých bielkoviny pochádzajú, ich delíme na rastlinné a živočíšne.

Bielkoviny živočíšneho pôvodu obsahujú vyšší podiel esenciálnych mastných kyselín a sú využiteľné lepšie, ale často so sebou nesú tiež množstvo tukov a cholesterolu. Základnými zdrojmi živočíšnych bielkovín sú mäso, vaječný bielok a mliečne výrobky.

Skvelým zdrojom sú bielkoviny rastlinného pôvodu, pokiaľ sa správne skombinujú tak, aby obsahovali všetky esenciálne aminokyseliny. Oproti živočíšnym bielkovinám je s ich konzumáciou spojený podstatne menší príjem nasýtených tukov a cholesterolu. Najvýznamnejšími zdrojmi sú strukoviny, orechy a sója.

Bielkoviny nás budú zaujímať tiež pri chudnutí. Konzumujte potraviny bohaté na bielkoviny a ľahšie si udržíte svoju doterajšiu svalovú hmotu na úkor tukov.

Bielkoviny majú najvyššiu sýtiacu schopnosť zo všetkých živín. Po jedle s vyšším obsahom bielkovín teda budete mať hlad neskôr, ako po jedle s prevahou sacharidov. Ak teda máte často chuť na sladké, skúste zaradiť do svojho jedálnička viac bielkovín.


Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 196 747 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?