Zázračný kokosový olej

Rafinovaný vs. nerafinovaný kokosový olej

Panenský kokosový olej: vzniká šetrnejšími postupmi, vďaka nim si zachováva zdraviu prospešné vlastnosti a tiež svoju typickú kokosovú vôňu a chuť. Získava sa z čerstvých kokosových jadier (nie sušených). Vďaka nižšiemu dymovému bodu, ktorý sa pohybuje okolo 175 °C, je vhodné ho používať k šetrnejšej tepelnej úprave alebo ho pridávať do už hotových pokrmov.

Rafinovaný kokosový olej: sa získava zo sušeného kokosového jadra známeho ako kopra. Počas procesu sušenia vznikajú nečistoty a tak musí byť olej z kopry očistený bieliacou hlinkou.

Potom sa pomocou vysokých teplôt odstráni jeho charakteristická vôňa a chuť. Rafinovaný kokosový olej je vhodný na vyprážanie. Jednoznačne ho môžete poznať podľa nízkej nákupnej ceny (niekedy aj za 5 eur za liter).

Ak chcete olej s plnou kokosovou chuťou a vyšším obsahom fytoživín, siahnite jednoznačne po panenskom kokosovom oleji. Rafinovaný kokosový olej zvoľte na varenie pri vyšších teplotách. Dymový bod (bod prepálenia) rafinovaného kokosového oleja je 232 °C, panenského 175 °C. Pri kúpe rafinovaného kokosového oleja sa pokúste nájsť taký, ktorý obsahuje čo najmenej pridaných chemikálií.

Kokosový olej ako superpotravina

Ako potravina má kokosový olej veľké množstvo vitamínu A, CE (za studena lisovaný). Jeho výborná chuť a lákavá vôňa je sprevádzaná vysokým obsahom mastných kyselín.

Pre jeho vysokú tepelnú stabilitu sa dá kokosový olej využívať na prípravu pokrmov, vrátane vyprážania. Skvele sa hodí ako doplnok do akéhokoľvek šalátu. Počas konzumácie pomáha s absorpciou vitamínov rozpustených v tukoch. Tukové väzby v kokosovom oleji na seba dobre viažu tieto vitamíny, tie sa hneď rozkladajú na glukózu, čo zaručene poteší aj tých, ktorí hľadajú spôsoby ako schudnúť– kokosový olej zároveň napomáha doplniť telu potrebné kalórie z pomerne malého skonzumovaného množstva potravy.

Blahodárne účinky kokosového oleja

 • pôsobi protizápalovo (za studena lisovaný)
 • podporuje imunitný systém
 • obrana proti zubnému kazu
 • omladzuje organizmus (vďaka obsahu antioxidantov)
 • dodáva energiu celému telu
 • zvyšuje vstrebateľnosť vápnika a horčíka

Kokosový olej na opaľovanie? Určite!

Plavková sezóna a váľanie na slniečku sú aktuálne, mali by ste sa preto zamyslieť, nad vhodnou ochranou pred všadeprítomným slnkom. Väčšina ľudí je zvyknutá používať kokosový olej v starostlivosti o vlasy alebo v kuchyni. Zrejmý je tiež jeho prínos pre vlasy a pokožku, ale nie každý vie, že sa dá použiť aj namiesto opaľovacieho krému. Vďaka kokosovému oleju sa skvele vyhnete dopadom spôsobeným UV žiarením.

Mnoho opaľovacích prípravkov, vrátane tých, ktoré vyrábajú známe značky, často obsahuje chemikálie a prísady ako paraben a rozpúšťadla. Aj keď obsahujú faktor k ochrane pred UV žiarením, môžu mať škodlivé vedľajšie účinky.

Ľuďom s citlivou pokožkou môžu ich problémy zhoršiť. Týka sa to všetkých foriem opaľovacích prípravkou- krémov, gélov aj telového mlieka. Kokosový olej oproti tomu neobsahuje žiadnu škodlivú zložku ani chemickú látku, ktorá by mohla koži uškodiť.

Ako používať kokosový olej na opaľovanie?

Kokosový olej na opaľovanie sa používa veľmi jednoducho:

 • naberte väčšie množstvo kokosového oleja a vmasírujte ho do celého tela.
 • masírujte dostatočne aby olej ľahko prenikol do pokožky
 • ak máte citlivejšiu kožu, použite ešte ochranný odev ako napríklad klobúk alebo si vezmite slnečník
 • na priamom slnku nanášajte olej každú polhodinu

Na dosiahnutie najlepších výsledkov použite panenský a organický kokosový olej. Rafinované a parfumované varianty strácajú časť svojich prirodzených, pre zdravie vhodných vlastností.

Pomáha chudnutiu, prospieva koži aj vlasom

Pre tých, ktorí chcú schudnúť, má kokosový olej jednu veľkú výhodu. Pri jeho konzumácii klesá chuť na jedlo. Pritom netrpíte nedostatkom energie. A tak si môžete veľmi výrazne podporiť chudnúci proces.

Mnohí si zvykli používať kokosový olej na telo namiesto krému. Koža vyzerá oveľa zdravšie a pružnejšie. Podobne je to aj s aplikáciou na vlasy, ktoré olej chráni pred poškodením vrátane obrany pred ultrafialovými lúčmi.

Dokonca sa kokosový olej hodí na čistenie zubov. Likviduje v ústach nežiadúce baktérie, zlepšuje zdravie zubov a redukuje zlý dych. Stačí si dať jednu polievkovú lyžicu do úst a aspoň 15 minút olej v ústach „prevaľovať“. Olej potom neprehĺtajte ale vypľujte.

Kokosový olej je skrátka skvelým prírodným pomocníkom, ktorý vďaka svojmu širokému využitiu dokáže priniesť množstvo výhod pre náš organizmus. Nebojte sa ho využiť všetkými dostupnými spôsobmi a nechať tak prírodu chrániť to najcennejšie čo máme, naše zdravie.

V akej forme najradšej používate kokosový olej doma vy? 

  Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?

  © COPYRIGHT 2023 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.