Raw

Raw food vychádza z myšlienky, že tepelne upravená strava výrazne stráca výživové hodnoty a to pri prekročení teploty cca 42 °C. U raw stravovania ide predovšetkým o konzumáciu potravín v ich najprirodzenejšej podobe, teda v takej, v akej ich stvorila sama príroda.

Raw potraviny sa jedia len surové, či ohriate, usušené, naklíčené, čerstvo mleté, rozmixované, odšťavené, nastrúhané alebo nakrájané. Potraviny nesúce označenie raw food by nemali prejsť teplotou vyššou, než je zhruba 42 až 45 °C. Ak budete chcieť potraviny uchovávať dlhšiu dobu, môžete ich zamraziť alebo usušiť.

Raw food si dnes našlo a vydobylo značný obdiv zo strany spotrebiteľov. A to nielen z radov vegetariánov, vegánov a inak špecificky stravovaných jedincov. Niet sa čomu čudovať, pretože raw potraviny nezaťažujú telo chemickými prídavnými látkami, „éčkami“, farbivami, konzervantmi, umelými sladidlami, rafinovaným bielym cukrom a tak ďalej.

Jedálniček raw stravníkov obsahuje predovšetkým: ovocie, zeleninu, šaláty, semienka a doplnkovo orechy, sušené plody.

Výhody raw stravovania

Takýto spôsob stravovania má na svedomí zlepšenie stavu pleti a vlasov, zlepšenie trávenia, zvýšenie obranyschopnosti organizmu a celkovej vitality aj prevencie vzniku niektorých chorôb. Podľa vedeckých štúdií ženy konzumujúce výrazný podiel surovej stravy trpí nižším rizikom vzniku rakoviny prsníka ako ostatné.

Raw potraviny zvyšujú odolnosť organizmu voči infekčným chorobám lepšie ako očkovanie.

Keď sa povie surová strava, mnohých ľudí to odradí a ihneď si predstavia niečo studeného a nedobrého. Samozrejme predstava, že by sme mali jesť len neupravenú surovú zeleninu či ovocie nie je lákavá pre každého.

Avšak aj raw jedálniček môže byť veľmi pestrý a chuťovo bohatý. Existujú raw recepty na celú škálu lákavých jedál a alternatív klasických receptov, na ktoré sme zvyknutí. A nejde nespomenúť vynikajúce a nutrične bohaté raw dezerty, ktoré sú vo väčšine prípadov v rozumnej miere navyše ešte zdravé!

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 162 335 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?