X pádnych dôvodov, prečo pravidelne chodiť cvičiť

„Nechcem a nechcem,“ hovoríte si možno vo chvíli, keď vás čaká pravidelná dávka cvičenia. Lenže keď tu nechuť prekonáte, úspešne si poradíte so svojou vlastnou lenivosťou a skutočne sa k cvičeniu dokopete, krátko po tom, čo ste si zacvičili, sa cítite oveľa lepšie a nielen to...

Blahorečíte chvíľke, kedy ste sa cvičiť rozhodli, pretože ten nádherný pocit za to stojí? Ste plní endorfínov a už sa tešíte na ďalšiu porciu?

Áno, pravidelné cvičenie je fajn pre telo i pre dušu. Takže prekonajte sami seba a choďte do toho. Postupom času zistíte, že si tréningy zamilujete a ak náhodou nebudete mať možnosť telo pretiahnuť, bude vám to chýbať.

Nájdite si pohyb, ktorý vás bude baviť

Motivácií k cvičeniu môže byť veľa – chcete schudnúť; dostať sa do nohavíc, ktoré ste nosili v mladosti; vyzerať ako vaša obľúbená filmová hviezda; zapáčiť sa vytúženému náprotivku; zlepšiť si fyzickú kondíciu. Veľmi dôležité však je nájsť si takú športovú aktivitu, s ktorou nielen efektívne pretiahnete a posilníte celé telo, ale predovšetkým vás bude baviť. Nútiť sa do neobľúbenej aktivity je totiž veľmi ťažké. Keď si ale v športe nájdete ten svoj obľúbený, endorfíny vyplavené do krvi po skončenom cvičení budú o to väčšie.

Každý z nás preferuje iný druh tréningu, niekto nedá dopustiť na kolektívne športy, iný uprednostňuje behanie, alebo napríklad nordic walking, dámy milujú svoje posedenia spojené napríklad s lekciou jogy či jumpingu. Dôležité je nájsť tú svoju parketu. Potom oveľa ľahšie prekonáte prvotnú lenivosť. A len čo sa cvičiť rozhodnete a dáte sa do toho, postupne bude pohyb pre vás akousi zdravou drogou. Hýbať sa pravidelne trikrát do týždňa bude pre vás úplne rovnaké, ako spať, jesť či dýchať.

Hýbte sa – bojujete tým proti stresu

Pohyb však neznamená len chudnutie, aj keď je úplne samozrejmé, že s ním sa chudne oveľa lepšie, rýchlejšie a efektívnejšie. Nejde ale len o to dosiahnuť štíhlej postavy, aj keď práve tento cieľ je pre mnoho ľudí tým prvým impulzom, prečo začať so športovaním. Nepáči sa im ich telo, chcú vyzerať lepšie.

Akosi vedľajším produktom sa stáva, že začínajú mať z cvičenia potešenie, postupom času v sebe objavujú nečakanú fyzickú šikovnosť, netušenú zdatnosť, pokroky v telesnej kondícii. Výborne si vyčistia hlavu od stresu a všedných starostí. Pochopia, že pohyb je skvelým a všeobecne dostupným liekom proti stresu. Nikto nám ho nemusí predpisovať, stačí, keď si ho naordinujeme sami. A efekt je nečakaný.

Stačí aj svižná prechádzka na čerstvom vzduchu a hneď máme po únavnom pracovnom dni oveľa lepšiu náladu. A čo potom, keď si urobíte čas sami na seba a doprajete si napríklad hodinku plávania v blízkom krytom bazéne. Permanentka nie je drahá a vy pomôžete svojej chrbtici unavenej sedavým zamestnaním, pretiahnete si telo a vo vode na chvíľu odplavíte všetky starosti.

Šťastie z podareného tréningu vám nikto nevezme

Keď sa poobzeráte v okolí svojho bydliska, určite narazíte na nejaké fitness centrum. Skúste tam zájsť, aj keď treba ste posilňovanie ešte nikdy poriadne neskúšali. Kvalifikovaný tréner alebo trénerka vám poradí, ako začať. Nebojte sa toho. Lekcia pod odborným dohľadom vás nabudí. Ako budete robiť pokroky, porastie vám sebavedomie. Budete sa zlepšovať a zistíte, že cvičenie nie je zase taká veda a hlavne – nie je prečo sa ho báť.

Ženy sa často do posilňovne boja, pretože chcú síce dobre vyzerať, ale nerady by mali príliš veľké svaly. Nemusia sa strachovať. Stačí vhodne zvolený tréningový program a vypracujú si postavu bez toho, aby mali príliš veľkú muskulatúru. Držať sacharidové vlny ako kulturisti pred pretekmi je nikto nútiť nebude, ale na druhú stranu pocit šťastia z podarenej tréningové hodiny im nikto nevezme.

Pomáhate tráviacej sústave aj pokožke

Podstatné je totiž, že keď budete pravidelne cvičiť, nielen pocítite oveľa väčší príval energie a budete sa cítiť fit, tiež sa budete aj na celý svet pozerať pozitívnejšie. Ľahšie odoláte stresu, budete mať väčšiu imunitu proti chorobám, nebudete toľko trpieť bolesťami chrbta, mnohé športové aktivity vám pomôžu aj upokojiť dych, zlepšiť prúdenie energie (joga) a to sa prejaví aj vo vašom ďalšom živote. Dá sa bez preháňania povedať, že cvičením pomáhate aj svojej psychickej odolnosti.

Samozrejme pravidelné cvičenie pomôže zlepšiť veľa telesných funkcií ako činnosť srdca, krvného obehu, dýchania. Zároveň pohyb prospieva črevnej peristaltike, takže ak trpíte črevnými ťažkosťami, aj na to má pohyb kladný vplyv. Podporujete aj vzpriamené držanie tela. Okrem toho cvičením dokážete ovplyvniť rozloženie tuku, tvarovať postavu a svaly. V neposlednom rade prekrvujete pokožku, udržujete ju hladkú a pružnú, potením sa vylučujú z tela odpadové látky.

Zdravý jedálniček ide ruka v ruke

Samozrejme pravidelný pohyb úzko súvisí s kvalitným, vyváženým a pestrým jedálničkom. Uvidíte sami, že opojení endorfínmi po cvičení nebudete mať chuť pchať sa nezdravým tučným jedlom, ale siahnete treba po výživnom šaláte alebo polievke plnej zeleniny. Skrátka keď cvičeniu prepadnete, nebudete sa ho môcť nabažiť. Ale to je dobre, ide o jednu z mála povolených a zdraviu prospešných drog.

Ako vás pravidelné cvičenie ovplyvní?

  • Výrazne zlepšíte svoje telesné schopnosti, fyzickú zdatnosť a dobrá fyzička sa vám samozrejme bude hodiť. Je to aj skvelý vklad na starobu – budete dlhšie a úspešnejšie odolávať jej negatívnym prejavom.
  • Zvýšite si sebadôveru. Zo začiatku sa možno budete za svoje roztečené telo trochu hanbiť, ale s tým ako sa vám bude po ďalších a ďalších lekciách formovať telo a dôjde k úbytku tuku, budete sa cítiť stále sebavedomejšie. Dokážete potom lepšie vnímať sami seba.
  • Budete lepšie ovládať telo i myseľ, dôjde u vás k zladeniu oboch. Nepríjemnosti vás tak ľahko nerozhodia.
  • Po cvičení budete prežívať pocity spokojnosti, aké nové hranice sa vám podarilo prekonať, čo už fyzicky dokážete.
  • Oveľa lepšie sa vyrovnáte so stresovými situáciami a napätím.
  • Pestujete si sebadisciplínu, tým, že pohybovú aktivitu prevádzkujete pravidelne, a to sa vám bude hodiť v budúcom živote.
  • Pri kolektívnych športoch a lekciách vo fitness môžete nadviazať priateľstvo s rovnako zameranými ľuďmi.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

15 skvelých tipov na lepšiu náladu

Chudnete, a máte pocit, že sa vám to z nejakého dôvodu nedarí tak, ako ste si predstavovali, prepadáte depresiám a útrapám? Máme pre vás 15 skvelých tipov, ako týmto stavom predísť. Nie je potrebné, aby ste sa trápili, keď je možnosť, ako to vyriešiť. Pokračovať v čítaní

Chcem jedálniček ZADARMO

2 175 919 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?