Hodí sa cvičenie s vlastnou váhou práve pre vás?

Cvičenie s vlastnou váhou: O čo ide?

Samotný názov vám veľa napovie. Cvičenie s vlastnou váhou tela je v podstate cvičenie bez športového náradia a pomôcok. Ide najmä o posilňovanie bez činiek, závaží alebo strojov.

Niekto by si mohol myslieť že taký tréning nebude dostatočne efektívny, no opak je pravdou. Práca s vlastným telom môže byť fyzicky veľmi náročná a je možné ju dokonca stupňovať a zvyšovať počet cvičebných sérií.

Cieľom tohto typu tréningu je komplexne posilniť a natiahnuť celé telo a to celkom prirodzeným spôsobom bez záťaže na chrbticu a kĺby. Medzi klasické cviky s vlastnou váhou patria napríklad drepy, kliky, mosty, zhyby a mnoho ďalších.

Bežné fitness programy, ktoré pracujú s vlastnou váhou, sú napríklad pilates cviky či jóga.

Pre koho je cvičenie s vlastnou váhou vhodné a pre koho nie?

Ide o prirodzenú a bezpečnú formu posilňovania, ktorá nenásilne podporuje zvýšenie telesnej kondície, rovnováhu, silu, pružnosť a správne držanie tela.

Cvičenie s vlastnou váhou je vhodné pre ženy aj pre mužov a v podstate pre akúkoľvek vekovú kategóriu.

Dobré je aj pre športovcov začiatočníkov, ktorí zatiaľ nemajú priveľkú kondíciu alebo napríklad pri rehabilitácií, pretože môžu jednoducho postupovať od ľahkých cvikov k náročnejším.

Vďaka tomu dobre vidíte, ako sa vaša kondícia a telesná zdatnosť postupne zvyšuje.

Skúsených športovcov možno tento spôsob tréningu nenadchne, pretože im nebude pripadať ako dostatočná výzva. Na druhú stranu si ale každý môže vytvoriť plán cvičenia s vlastnou váhou priamo na mieru a podľa svojich fyzických možností.

Ak sa snažíte schudnúť neľakajte sa v momente, keď sa postavíte na váhu, najprv pár kíl schudnete ale potom pravdepodobne naberiete svalovú hmotu. Posilňovanie s vlastnou hmotnosťou podporuje najmä spevnenie a tvarovanie postavy.

Základom je teda cvičiť dané cviky správne a poctivo, inak sa môže stať, že tréning nebude dostatočne efektívny alebo vás z neho bude bolieť chrbtica či kĺby.

Najväčšia výhoda cvičenia s vlastnou hmotnosťou spočíva v tom, že nie sú potrebné žiadne pomôcky. Je možné cvičiť doma aj vonku alebo skrátka kdekoľvek, kde máte trocha času a priestoru.

Cvičenie s vlastnou váhou alebo posilňovňa?

Cvičenie s vlastnou váhou je výhodné pre tých, ktorý radšej cvičia v domácom prostredí a nechcú utrácať peniaze za športové náčinie.

Tento druh cvičenie je pre telo prirodzenejší a taktiež šetrnejší než tréning na posilňovacích strojoch. Dokonca sa uvádza, že človek by mal najprv zvládnuť prácu so svojim vlastným telom, než sa pustí do posilňovania na strojoch.

Napriek tomu je vhodné aspoň na začiatok využiť služby skúseného inštruktora, ktorý vás naučí vhodné cviky na mieru a najmä to, ako ich vykonávať správne a bez rizika zranenia.

Posilňovanie s vlastnou hmotnosťou a životný štýl

Cvičenie s vlastnou váhou je dobré vykonávať asi dvakrát do týždňa a to len pol hodiny. Tento posilňovací tréning je taktiež vhodné kombinovať s aeróbnym cvičením na chudnutie a s dvoma dňami odpočinku a regenerácie.

Vždy je samozrejme nevyhnutné sa pred samotným cvičením poriadne rozohriať a po tréningu urobiť dôkladný strečing posilňovaných partií.

Ak sa snažíte schudnúť a formovať postavu, vaša práca nekončí len pri cvičení. Dôležité je dodržiavať zásady zdravého stravovania. Vyvážený a pestrý jedálniček tvorí v kombinácií s cvičením základ zdravého životného štýlu a vedie k väčšej fyzickej a psychickej pohode. 

    Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.