Japonské špeciality, ktoré musíte skúsiť

Japonsko, to nie je len sushi a udon nudle. Izakya, čiže japonské hostince majú v ponuke pestré menu od gyoza knedlíkov až po yakitori nebo tempuru. Japonské špeciality, ktoré sme pre vás vybrali sa vám budú hodiť na cestách po Japonsku, ale aj ako inšpirácia pre vašu najbližšiu návštevu japonskej reštaurácie.

Yakitori - vôňa Tokia

Yakitori: Vôňa Tokia

Až sa budete potulovať ulicami Tokia a hladný hľadať najbližšie bistro, jednoducho choďte za nosom. Vôňa yakitori sa totiž šíri všetkými kútmi Tokia. Ide v podstate o špízy s grilovaným kuracím mäsom, lososom alebo zeleninou. Za omamnou vôňou stoja nielen rozpálené uhlíky, ale tiež sos zo saké, mirinu a sójovej omáčky. Toto jedlo v Japonsku nájdete v malých staniciach aj vo veľkých reštauráciách. 
Ak sa vám rovnako zbiehajú slinky, môžete si doma pripraviť napríklad aj naše vegetariánske špízy alebo skvelý recept na prípravu lososa s cuketou.

Takoyaki, chobotnica z grilu

Takoyaki - chobotnica z grilu

V guličkách takmer veľkých ako golfová loptička vás čaká explózia chutí. Táto pochúťka je síce typická predovšetkým pre Osaku, v Japonsku na ňu ale narazíte snáď na každom rohu. Takoyaki je vlastne len zmes z kúskov chobotnice, tempury, nakladaného zázvoru a zelenej cibuľky. Guličky sa potom grilujú na špeciálnej panvici a na tanieri sa pokvapkajú dokonalou omáčkou. 

Slané palacinky okonomiaki

Vysloviť správne toto jedlo bude možno trochu oriešok, tá chuť však za to ale rozhodne stojí. „Okonomi“ v preklade znamená „ako to máte radi“. Palacinky tak kuchár pripraví na mieru vašej chuti. Základom je vždy vajce, kapusta a cibuľa. Na to si potom môžete pridať samé dobroty. Morské plody, bravčové mäso aj zeleninu. Vyprážané palacinky sa na záver dozdobia tonkatsu omáčkou, nakladaným zázvorom a morskými riasami. 

Či už vyrazíte objavovať chute japonskej kuchyne do Tokia, alebo napríklad aj do amsterdamskej Yamazato, prvnej japonskej reštaurácie v Európe, ktorá získala michelinsku hviezdu, nezabudnite si vybaviť cestovné poistenie. S online kalkulačkou hravo zvládnete vypočítať sumu poistenia presne podľa vašich potrieb.

    Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.