Čo sú kalorické tabuľky a ako ich používať?

Kalorické tabuľky zadarmo sú nenahraditeľným nástrojom pre každého, kto sa snaží strážiť svoj energetický príjem a výdaj. A to nielen pri chudnutí, ale aj v rámci zdravej výživy. Tieto kalorické tabuľky poskytujú komplexný prehľad o kalorických hodnotách najbežnejších potravín. S pomocou kalorických tabuliek zadarmo dostupných online je možné jednoducho a rýchlo vyhľadať energetickú hodnotu rôznych potravín. To všetko bez nutnosti zdĺhavého čítania informácií na obaloch produktov.

Kalorické tabuľky chudnutie výrazne uľahčujú, pretože poskytujú jasný prehľad o tom, koľko energie jednotlivé potraviny obsahujú. Táto informácia je kľúčová pri plánovaní diéty alebo jedálnička. Vďaka kalorickým tabuľkám online je možné efektívne riadiť príjem kalórií, čo je základný kameň úspešného chudnutia a udržania zdravej hmotnosti.

Kalorické tabuľky chudnutie

V kalorických tabuľkách sk nájdete nielen údaje o kalóriách, ale často aj dôležité informácie o obsahu bielkovín, sacharidov, tukov a vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre vyváženú stravu. Tieto tabuľky sú obzvlášť užitočné pre ľudí so špeciálnymi diétnymi potrebami. Medzi nich patria napríklad vegetariáni, alergici alebo ľudia na ketónovej diéte, pretože im umožňujú monitorovať príjem určitých živín.

Kalorické tabuľky sk sú vynikajúcim nástrojom, ktorý umožňuje rýchle a jednoduché výpočty nutričných hodnôt potravín. Pomocou tejto kalorickej kalkulačky môžete tiež ľahko zistiť, koľko kalórií, bielkovín, sacharidov či tukov obsahuje vaše obľúbené jedlo, alebo ľahká večera. Vďaka tomu je plánovanie stravy jednoduchšie a môžete sa sústrediť na prípravu zdravých a nutrične vyvážených pokrmov.

Takže či už sa snažíte schudnúť, udržať zdravú hmotnosť, alebo len chcete viesť zdravší životný štýl, kalorické tabuľky online a kalorické tabuľky kalkulačka sú nástroje, ktoré vám v tom môžu veľmi pomôcť. S ich pomocou môžete ľahko sledovať a riadiť svoj príjem potravín a zabezpečiť tak, aby vaša strava bola nielen chutná, ale aj výživná a zdravá.

Ako používať kalorické tabuľky?

Kalorické tabuľky aplikácia a kalorické tabuľky online sa stali neoceniteľným pomocníkom pre každého, kto sa snaží zlepšiť svoju telesnú hmotnosť a celkové zdravie. Využívaním kalorického denníka môžete efektívne sledovať a riadiť príjem potravín. Pomôže vám tiež zabezpečiť, že vaše telo dostáva všetky potrebné vitamíny a minerály. Vďaka kalorickým tabuľkám aplikácia a kalorickým tabuľkám online môžete ľahko a rýchlo zaznamenávať kalórie. Ponúkne vám prehľad o vašej strave, čím si uľahčujete kontrolu nad svojím jedálničkom.

Kalorické tabuľky pdf sú tiež populárnym nástrojom, pretože poskytujú užívateľom možnosť mať pri sebe vytlačené tabuľky s nutričnými hodnotami potravín. To je ideálne pre rýchle konzultácie bez potreby prístupu k internetu. Tieto tabuľky umožňujú jednoduché sledovanie denného príjmu kalórií a makroživín, čo je kľúčové pre udržanie alebo dosiahnutie zdravej telesnej hmotnosti.

Kalorické tabuľky online a kalorické tabuľky aplikácia

Využitím kalorických tabuliek aplikácia môžete jednoducho vkladať údaje o konzumovaných jedlách a nápojoch. Aplikácia vám poskytne detailné informácie o ich kalorickej hodnote a obsahu živín. Toto je obzvlášť užitočné pri plánovaní jedálnička, či už ide o chudnutie alebo zvyšovanie hmotnosti. Kalorické tabuľky online zase ponúkajú možnosť získať tieto informácie v reálnom čase. To je ideálne pre tých, ktorí uprednostňujú digitálne sledovanie svojej stravy.

Názorná ukážka internetového portálu poskytujúceho údaje o energetickej hodnote potravín

Navyše, mnohé kalorické tabuľky aplikácia a kalorické tabuľky online ponúkajú aj pokročilé funkcie ako výpočet BMI (indexu telesnej hmotnosti). Toto pomáha užívateľom lepšie porozumieť svojmu zdravotnému stavu a potrebám. Tieto nástroje nie sú len o počítaní kalórií, ale tiež o získavaní hlbšieho pochopenia výživovej hodnoty potravín a ich vplyvu na naše telo.

Celkovo, kalorické tabuľky aplikácia, kalorické tabuľky online a kalorické tabuľky pdf sú vynikajúcimi pomocníkmi pre každého, kto chce mať pod kontrolou svoje stravovacie návyky a dosiahnuť svoje zdravotné a fitnes ciele. Poskytujú užívateľom jednoduchý a efektívny spôsob, ako si udržiavať zdravý životný štýl a zároveň získať potrebné informácie pre správne rozhodovanie o jedle.

Hodnoty kcal a odporúčaný denný príjem

Každá potravina obsahuje určitý počet kalórií, ten je vyjadrený v jouloch alebo priamo v kalóriách. Prevod kj na kcal vyzerá takto: 10 kJ= 2,4 kcal; 1 kcal= 4,2 kJ.Energiu, ktorú človek získava z potravy by mala zhruba odpovedať energii, ktorú za daný deň vynaloží. Pre výpočet odporúčaného energetického príjmu je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov:

 • pohlavie,
 • vek,
 • vzrast,
 • fyzickú záťaž,
 • aktuálny zdravotný stav a prípadné tehotenstvo.

Ukážka kcal na jednodennom jedálničku

V každom prípade sa nesmie zabúdať na to, že jedlo sa v ľudskom tele správa ako informácia, nie kalória. V praxi to znamená to, že energetická hodnota potravín v kalorických tabuľkách nehovorí nič o zdravej výžive. Ak zjete napr. avokádo, ktoré patrí medzi zdravé tuky a porovnáte to napr. s čokoládou o rovnakej energetickej hodnote, obe potraviny vám v tele spustia absolútne rozdielne metabolické procesy.

Keďže je jedlo informácia a nie kalória, pri jeho konzumácii by sme mali klásť dôraz na veľké množstvo premenných. Sladké potraviny, obzvlášť tie, ktoré sú bohaté na rýchle cukry (a ktoré absolútne vylučuje ketónová diéta), napríklad v ľudskom tele spôsobujú rýchle zvýšenie a následne rýchly pokles glykémie. Niečo také môže byť nielenže veľmi nebezpečné, ale aj neúčinné z hľadiska úspešného chudnutia. Rýchly pokles glykémie vyvolá rýchly pocit hladu a človek tak o krátku chvíľu pociťuje opäť chuť na niečo sladké. A takýto proces jednoznačne nie je priateľom priaznivých energetických hodnôt a zdravej výživy.

Ak človek zasa skonzumuje potravinu s nižším obsahom sacharidov a zároveň potravinu bohatú na zdravé tuky, ako je napr. avokádo, glykemický index sa mu nijako prudko nezvýši a ani nezníži, vďaka čomu bude človek sýty na dlhšiu dobu.

Vo všeobecnosti platí, že kalorické tabuľky sk sú jasným a nespochybniteľným ukazovateľom energetickej hodnoty, no nehovoria nám prakticky nič o zdravej výžive. Kalorické tabuľky chudnutie jednoznačne uľahčia,  no človek si nimi dokáže veľmi uškodiť, ak ich zohľadňuje ako jediný parameter svojho stravovania.

Ukážkové energetické hodnoty (kcal) potravín na jedno dennom jedálničku môžu napríklad vyzerať nejako takto:

 • Raňajky
  • pohánková kaša s kokosom (470kcal)
 • Desiata
  • melónové závitky so šunkou (211 kcal)
 • Obed
  • kurací spíž so špenátom (671 kcal)
 • Olovrant
  • zelenina so šunkou a knäckerbrotom (196 kcal)
 • Večera
  • šalát s tofu (400 kcal)

Príklady kalorických hodnôt na bežných potravinách na 100 g

V nasledujúcej tabuľke sú zahrnuté energetické hodnoty (na 100 gramov) niektorých potravín uvedené v kalóriách. Ako už bolo spomenuté, energetická hodnota potraviny nehovorí nič o jej nutričnej hodnote. Pri zostavovaní zdravého jedálnička sa teda treba riadiť kalorickými tabuľkami iba do určitej miery a netreba zabúdať na komplexnejšie parametre, ako sú napr. makroživiny, mikroživiny, spôsob úpravy danej potraviny, pôvod potravín a podobne.

Potravina (100 g)Energetická hodnota (kcal)
Mliečna čokoláda540
Čerstvé maslo734
Rožok z bielej múky308
Kuracie prsia114
Bravčový bok518
Jablko52
Avokádo171
Kešu orechy583

Potraviny s vysokým obsahom vody a vlákniny (ovocie, zelenina) majú väčšinou menšiu výživovú hodnotu ako tučné potraviny (tučné syry, mäso).

Výživové hodnoty daných potravín je možné zistiť jednoducho online po zadaní druhu potraviny a množstva na osvedčených stránkach poskytujúcich kalorické tabuľky zadarmo. Pokiaľ si chcete kalorickú hodnotu potraviny overiť už pri jej nákupe, na obale potraviny nájdete všetky jej výživové údaje a to nielen z hľadiska energetických hodnôt, ale aj z hľadiska zloženia, ktorého sledovanie je pre zdravú výživu nevyhnutné.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.