Vegetariánstvo

Vegetariánstvo je taký spôsob stravovania, pri ktorom sú z jedálnička vyradené niektoré živočíšne produkty, ako mäso, ryby a kurčatá, sadlo, želatína a ďalšie.


Vegetarián je človek, ktorý neje nič, kvôli čomu sa zabíjajú zvieratá. Presnejšie povedané, vegetariáni nekonzumujú jatkové produkty. Vegetariánstvo spolu s veganstvom, vitariánstvom a podobnými spôsobmi stravy označujeme ako stravu založenú na rastlinných produktoch.

Označenie vegetarián vzniklo z anglického slova „vegetable“ a podľa anglickej asociácie vegetariánov tento názov vznikol podľa latinského „vegetus“, čo znamená „plný života“. Vegetariáni sa tak vďaka vegetariánskej strave naozaj cítia.

Dôvodov, vedúcich k rozhodnutiu jesť bezmäsitú stravu, je niekoľko. Ide o ohľady kultúrne, zdravotné, etické, náboženské alebo filozofické, ekologické, ekonomické či anatomické. Môže ísť o vlastné presvedčenie, aj o to, byť jednoducho in.

Samotné vyradenie mäsa býva väčšinou až následkom iného rozhodnutia: nejesť mäso je vonkajším znakom vegetariána, tým vnútorným je, prečo mäso človek neje.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 224 536 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?