Kalórie

Kalória značí jednotku energie. Používa sa pri stanovení energetickej hodnoty potravín. Údaje sa vyskytujú väčšinou v násobkoch, teda kilokalóriách (stonásobok kalórie).


Pôvodná definícia kalórie hovorí, že sa jedná o energii, ktorá zvýši teplotu jedného gramu vody z 0 °C na 1 °C, čo je však pre obyčajného smrteľníka pomerne ťažko predstaviteľné. Teraz už sa energia udáva v Jouloch, jednotkách povolených v medzinárodnej sústave SI.

Bude veľmi užitočné, keď si zapamätáte nasledujúci prevod: 1 kalória = 4,185 Joulu.

Ale koniec s matematikou a fyzikou. Pre človeka, ktorý sa zaoberá zdravým stravovaním je predovšetkým dôležité, že ide o jednotku, v ktorej napríklad rôzne odborné články udávajú denný príjem kalórií. Ten sa líši podľa pohlavia, veku i fyzickej práce.

Kalórie v potravinách naznačujú, akú majú energetickú hodnotu. Počas znižovania hmotnosti by ste si mali vyberať nízkokalorické potraviny, teda tie s minimálnou hodnotou kalórií.

Pri kontrole svojho energetického príjmu sa počítaniu kalórií nevyhnete. Energetický príjem by mal byť nižší ako výdaj, aby ste zostali štíhli.Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

2 177 741 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?