Kalórie

Kalória značí jednotku energie. Používa sa pri stanovení energetickej hodnoty potravín. Údaje sa vyskytujú väčšinou v násobkoch, teda kilokalóriách (stonásobok kalórie).


Pôvodná definícia kalórie hovorí, že sa jedná o energii, ktorá zvýši teplotu jedného gramu vody z 0 °C na 1 °C, čo je však pre obyčajného smrteľníka pomerne ťažko predstaviteľné. Teraz už sa energia udáva v Jouloch, jednotkách povolených v medzinárodnej sústave SI.

Bude veľmi užitočné, keď si zapamätáte nasledujúci prevod: 1 kalória = 4,185 Joulu.

Ale koniec s matematikou a fyzikou. Pre človeka, ktorý sa zaoberá zdravým stravovaním je predovšetkým dôležité, že ide o jednotku, v ktorej napríklad rôzne odborné články udávajú denný príjem kalórií. Ten sa líši podľa pohlavia, veku i fyzickej práce.

Kalórie v potravinách naznačujú, akú majú energetickú hodnotu. Počas znižovania hmotnosti by ste si mali vyberať nízkokalorické potraviny, teda tie s minimálnou hodnotou kalórií.

Pri kontrole svojho energetického príjmu sa počítaniu kalórií nevyhnete. Energetický príjem by mal byť nižší ako výdaj, aby ste zostali štíhli.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 200 228 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?