GDA

Skratka GDA, respektíve tiež používaná v podobe GDAS, vyjadruje odporúčané denné množstvo jednotlivých výživových zložiek, teda tukov, nasýtených tukov, cukrov, sodíka a tiež príjem kalórií.


Štítky na potravinách vyjadrujú percento dennej hodnoty jednotlivých výživových zložiek obsiahnutých v jednej porcii a tiež absolútny údaj na porciu vyjadrený v zmieňovaných piatich kategóriách.

Spotrebitelia sa týmto spôsobom na etiketách potravín informujú o nutričných hodnotách danej potraviny. Vďaka tomu si každý spotrebiteľ môže urobiť predstavu o prospešnosti danej potraviny pre svoj jedálniček. Na základe GDA si plánuje aj celkový príjem živín.

Prvýkrát sa tieto štítky začali uplatňovať v roku 1998 v britskom potravinárskom priemysle, na ich vytvorení spolupracovala vláda, potravinárski odborníci a organizácie spotrebiteľov.

Neskôr v roku 2006 GDA prevzal aj austrálsky potravinársky priemysel, roku 2009 sa stal štandardom v Európskej únii a o tri roky ho do svojho potravinárstva implementovali aj USA. V dnešnej dobe sa preto GDA objavuje na predných i zadných stranách potravín a informuje o ich zložení.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 201 789 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?