Endorfín

Ľudský organizmus si dokáže vytvárať látky podobné narkotikám. Ide o hormóny, ktoré nazývame endorfíny. Dokážu práve tak ako narkotiká blokovať bolesť a tiež dokážu vyvolávať enormné pocity blaha.


Endorfín je tiež nazývaný ako hormón šťastia, pretože potom, čo sa uvoľní do mozgu, pocíti človek dobrú náladu a návaly radosti a šťastia. Tento hormón býva vyplavovaný do tela pri strese a svalovej záťaži, pri športovaní, sexe, ale napríklad aj pri pôrode.

Endorfíny hrajú dôležitú úlohu pri regulácii teploty ľudského organizmu, pri dýchaní, imunitných funkciách a pri príjme potravy. Jeho vylučovanie v mozgu podporujú niektoré potraviny, z ktorých najznámejšia je čokoláda, po ktorej pri strese a pre zdvihnutie nálady siahne takmer každý.

Medzi spôsoby, ako zvýšiť produkciu endorfínov, patrí aj cvičenie. Pri pohyboch vykonávaných počas cvičenia ako cyklistika či plávanie sa naša ľavá mozgová hemisféra dostáva do stavu odpočinku a pravá hemisféra sa aktivuje. Tým sa zlepšuje naša psychická nálada. K zvýšeniu hladiny endorfínov dochádza už po desiatich minútach cvičenia.

Vplyv na hladinu hormónu šťastia majú tiež radostné zážitky, masáže, sexuálna stimulácia, adrenalínové športy a dokonca aj vyhrievanie sa na slnku.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 162 087 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?