Alergény

Alergény sú látky, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu. Môže to byť akákoľvek látka, pri ktorej je organizmus schopný vyvolať imunitnú odpoveď.

Alergény sú všade okolo nás, imunitný systém zdravého jedinca na ne ale skoro ani nereaguje, prítomnosť alergénov mnohokrát tak ani nespoznáme. Naopak, imunitný systém alergického dieťaťa alebo človeka rozpúta alergickú reakciu s radom prejavov.

Alergény podľa výskytu sa delia na:

  • vonkajšie – pele a plesne
  • vnútorné – roztoče, domáce zvieratá, šváby
  • ostatné – alergény potravinové, liekové, zvieracie jedy a chemikálie

Potravinové alergény

Medzi najčastejšie alergizujúce potraviny patrí kravské mlieko, vajcia, ryby, orechy, koreňová zelenina (zeler, petržlen).

Z ovocia sú to najčastejšie jablká, hrušky, marhule, broskyne. Nežiaduce reakcie po potravinách nemusia byť hneď alergiou, môže sa jednať o neznášanlivosť iného pôvodu. Potravinové alergie iste všetci dobre poznáte, s ich výpisom sa stretnete na lístku (či na požiadanie) každého stravovacieho zariadenia a tiež sú tučne zvýraznené na každej potravine.

Peľové zrná

Peľové zrná sú malé (menšie, než priemer ľudského vlasu) vajcovité samčie bunky a slúžia na rozmnožovanie rastlín. Pele farebne kvitnúcich rastlín, napríklad ruží, väčšinou alergiu nevyvolávajú. A to vďaka tomu, že ich veľké voskovité peľové zrná sú prenášané na samičie rastliny včelami a ďalším hmyzom.

Oproti tomu pele mnohých stromov, tráv a burín sú ľahké a sú ľahko unášané vetrom. Práve tieto pele vyvolávajú alergické reakcie. Každá rastlina má obdobie kvitnutia, u nás môže začať peľová sezóna väčšinou už počas skorej jari – februára a trvá až do októbra.

  • K hlavným predstaviteľom stromov, ktoré sú zaručenými spúšťačmi alergických reakcií, sa u nás radia brezovité, lieskovité a bukovité.
  • Najbežnejšími trávami sú u nás mätonoh, timotejka, lipnica, psiarka, reznačka, kostrava, medúnok, tomka, stoklas a pýr.
  • Z burín patrí k najvýznamnejším pŕhľava, múrovník, palina a ambrózia.

Domáci maznáčikovia


Domáci maznáčikovia bývajú zdrojom veľmi agresívnych alergénov. Často sa ľudia mylne domnievajú, že hlavným zdrojom alergénov sú ich chlpy, ale to je omyl. Zvieracie alergény sú obsiahnuté v slinách, v moči, v krvnom sére, v lupinách a kožných šupinách a vo výlučkoch. Vyjde preto narovnako, či má zviera dlhú či krátku srsť alebo či veľa pelichá. Každé jednotlivé zviera vytvára určité množstvo alergénu a je to veľmi individuálne. Neexistujú žiaľ druhy, ktoré by boli hypoalergénne. Zvieracie alergény na rozdiel od roztočových môžu po dlhú dobu zotrvávať vo vzduchu, vďaka tomu, že sú ľahké.

Roztoče


Ide o drobné článkonožce podobné kliešťom, ktoré sa živia zvieracím a ľudským kožným odpadom. Najviac ich môžeme nájsť v lôžku, pretože tam je to pre nich najpriaznivejšie prostredie. Dychtia po teple a vlhkosti. Najviac alergických reakcií vyvolávajú ich exkrementy. Nimi sú znečistené jemné prachové čiastočky, ktoré po vdýchnutí alebo kontakte s pokožkou vyvolávajú alergické reakcie.

Medzi ďalšie alergény zaraďujeme: plesne, šváby, hmyzí jed, lieky...


Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 162 114 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?