Jahodový džem, slivkový lekvár, alebo marmeláda – bez cukru na niekoľko spôsobov

ovocný džem, ríbezľový džem, čerešňový džem, džem bez cukru

Či už je to jahodový džem bez cukru, marhuľový džem, slivkový lekvár, alebo chutná marmeláda – poznáme a máme ich radi snáď všetci. Je to skvelý a tradičný spôsob, ako spracovať úrodu ovocia, ktorá by inak do zimy nevydržala. Džem, lekvár, alebo marmeláda sa väčšinou pripravujú z ovocia, ktoré je sladké samo o sebe, tak prečo neskúsiť napríklad ríbezľový džem bez cukru?

Navyše, recept na palacinky, alebo vafle bez cukru potešia nejedny chuťové poháriky a navyše bez výčitiek. Na výrobu džemu, alebo lekváru bez cukru môžete zužitkovať takmer akékoľvek obľúbené ovocie. Postup na prípravu je veľmi podobný tomu klasickému a ak džem bez cukru správne uskladníte, vydrží vám skoro tak dlho, ako ten s cukrom. 

Dobrou správou je, že si džem bez cukru môžete v pokoji vychutnať aj ak sa stravujete podľa zásad keto diéty. Výroba džemov bez cukru je veľmi jednoduchá, ale ak na ňu nemáte čas, alebo priestor, na e-shope Powerology nájdete ďalšie sladké produkty, ktoré si môžete vychutnať bez výčitiek.

Ako teda postupovať pri výrobe džemu, lekváru, alebo marmelády bez želírovacieho cukru? 

Aké ovocie je najlepšie pre výrobu džemu a lekváru bez cukru 

Ak ste výrobu džemu bez cukru ešte neskúšali, odporúčame vám zvoliť ovocie ako jablká, hrušky, jahody, ríbezle, lesné, alebo citrusové plody. Pre začiatočníkov a začiatočníky tiež neodporúčame siahnuť po exotickom ovocí typu ananás, alebo mango.

Ak si chcete vychutnať zdravé, výživné a prirodzene sladké jedlo plné proteínov, ako napríklad palacinky – pre začiatok odporúčame zvoliť jahodový, alebo čerešňový džem bez cukru a bez chémie, najlepšie z vlastnej záhrady, alebo lokálneho trhu. 

Džem, lekvár, alebo marmeláda – aký je v tom rozdiel? 

Džem, lekvár, marmeláda, alebo dokonca ovocná nátierka? Nie, nie je to len viac názvov pre jeden produkt. Každý z nich je niečím špecifický a musí spĺňať určité pravidlá. 

Džem je spôsob „zavárania na sladko” pri ktorom sa celé, alebo polené kúsky ovocia zvaria do rôsolovitej konzistencie. V džeme musia byť kúsky ovocia – v tomto sa odlišuje od lekváru, alebo ovocnej nátierky. Medzi populárne džemy patrí napríklad jahodový džem, alebo ríbezľový džem.

Lekvár sa pripravuje odparením vody z ovocia do hustej a hladkej konzistencie. Lekvár sa odparuje tak dlho, až kým nie je hustý a nerozteká sa. 

Marmeládou podľa aktuálnej vyhlášky nazývame zmes vody, cukru a citrusového ovocia, napríklad pomarančov. Správne pripravená marmeláda by mala mať horkastú príchuť, rôsolovitú konzistenciu a mala by byť priezračná. 

Ovocná nátierka je niečo, čo by sme v minulosti nazvali marmeládou. Teraz sa to ale odborne nazýva ovocná nátierka. Ideálna na pečenie, alebo na natretie pečiva, pretože sa nerozteká. Ovocné nátierky poznáme jednoplodové, alebo kombinované. Kombinované ovocné nátierky tvorí viacero pretlakov, zvyčajne to býva vybrané ovocie a jablkový pretlak. Ten obsahuje veľa pektínu, vďaka ktorému je tuhšia, ako džem a nerozteká sa. Veľa pektínu obsahujú okrem jabĺk aj egreše, alebo ríbezle. Málo ho naopak obsahujú čerešne a višne. 

Domáci džem bez cukru a jeho skladovanie

Akonáhle bude váš domáci lekvár, marmeláda, alebo džem bez cukru vychladený a uzatvorený v čistej nádobe, skladujte ho v chladničke. Vydrží tam približne jeden mesiac. Takto si môžete vylepšiť proteínové recepty, alebo KetoFit palacinky s domácim jahodovým džemom bez cukru. Domáci lekvár bez želírovacieho cukru ale v mrazničke vydrží pokojne aj celý rok. Odporúčame preto pripraviť množstvo, ktoré zvládnete za rok skonzumovať. Lekvár bez cukru takto môžete skladovať v mrazničke – raz za mesiac presuniete jeden pohár do chladničky a sladkú a zdravú pochúťku máte takto k dispozícii po celý rok. 

Recepty na džem bez cukru

Teraz, keď už vieme, aké ovocie je najlepšie použiť a ako džem bez cukru skladovať, môžeme sa pustiť do jeho prípravy.

1

Jahodový džem bez cukru

Tento konkrétny jahodový džem bez cukru je vhodný aj ako doplnok pre tých, ktoých zaujíma keto diéta. Tá má za cieľ znížiť príjem sacharidov a zbaviť sa tak nejakých kilogramov. Navyše sa jedná o veľmi jednoduchý a časovo nenáročný recept. A ak vám zvýšia jahody, vyskúšajte napríklad raw sladké knedle s jahodami

Ingrediencie:

  • 400 g nakrájaných jahôd
  • 2 lyžice vody
  • 1 lyžička mletých chia semiačok
  • 1 lyžička citrónovej šťavy

Postup:

Nakrájané jahody spoločne s vodou vložte do hrnca, prikryte pokrievkou a priveďte k varu. Následne znížte teplotu a nechajte zmes ešte 15 minút prebublávať. 

Jahody rozpučte vidličkou a pokračujte vo varení na nízkom stupni ďalších 30 minút, pokiaľ sa ich objem nezredukuje na polovicu. Jahodový džem pravidelne miešajte stierkou, alebo vareškou, aby sa zmes nepripálila. Ku konci varenie miešajte nepretržite. Pridajte mleté chia semiačka a znova premiešajte. 

Následne jahodový džem bez cukru nechajte vychladnúť a prelejte ho do sterilizovaného pohára. Uskladňujte v chladničke. 

Tipy: V prípade potreby oslaďte jahodový džem jednou polievkovou lyžicou práškového erythritolu, ale ak dodržiavate keto diétu, dosladzovanie príliš neodporúčame. Citrónovú šťavu použite v prípade, ak chcete jahodový džem skladovať v chladničke dlhšie, ako 1 týždeň – funguje ako konzervant a zabraňuje premnoženiu baktérií.

2

Ríbezľový džem bez cukru

Ríbezľový džem bez cukru sa obvykle pripravuje z čiernych, alebo červených ríbezlí. Ríbezľový džem je pre svoju sladko-kyslú chuť veľmi populárny a vychutnáte si ho aj bez pridaného rafinovaného cukru.

Ingrediencie:

  • 300 g čerstvých čiernych ríbezlí
  • 1 lyžica vody
  • 1/2 vanilkového lusku
  • 1 lyžica chia semienok
  • 4-6 datlí

Postup:

Čierne ríbezle dôkladne umyte a predvarte na panvici spolu s 1 polievkovou lyžicou vody. Následne pridajte semiačka z polovice vanilkového lusku a tiež samotný lusk Povarte pár minút, až kým bobuľky ríbezlí nezmäknú, odložte bokom a nechajte vychladnúť. 

Keď je zmes mierne vychladnutá, môžete vybrať vanilkový lusk a zmes prelejte do mixéra. Spolu s datlami a chia semiačkami mixujte dovtedy, kým kúsky datlí nezmiznú. Hotový džem prelejte to sterilizovaných pohárov. 

Ríbezľový džem bez cukru vám v chladničke vydrží približne týždeň. Ak sa vám ho podarilo urobiť viac, môžete ho uskladniť v mrazničke. 

Tip: Datle nakúpte na e-shope Grizly.

3

Čerešňový džem bez chémie

Ak sa vám tento rok na čerešňovom strome urodilo veľa čerešní, odporúčame ich zužitkovať na čerešňový džem bez chémie, alebo na letnú čerešňovú bublaninu. Výhodou čerešňového džemu bez chémie je fakt, že ho môžete skladovať pokojne aj rok bez toho, aby sa pokazil. Aký je teda postup výroby čerešňového džemu?

Ingrediencie:

2kg vykôstkované a nakrájané čerešne

soľ

Postup:

Čerešne vložte do hrnca a spoločne so štipkou soli a varte tak dlho, pokiaľ nepustia šťavu. Potom preceďte čerešne cez sitko a zľahka prepasírujte. Šťavu získanú z čerešní vráťte naspäť do hrnca a čerešne zatiaľ odložte stranou, ideálne do chladničky. 

Šťavu v hrnci varte tak dlho, pokiaľ z nej nevznikne čerešňový sirup a následne znížte teplotu varenia. Ďalším krokom je dôkladné umytie pohárov, do ktorých sa následne bude čerešňový džem bez chémie prelievať. 

Akonáhle bude sirup hotový, pridajte k nemu prepasírované čerešne a spoločne varte tak dlho, pokiaľ zmes nezačne pripomínať džem. Hotový čerešňový džem prelejte do sterilizovaných pohárov, zatvorte a nechajte ich zavariť v zaváracom hrnci zhruba 15 minút pri teplote 80 °C.

4

Marhuľový džem bez cukru

Ak máte na raňajky radi proteínové palacinky, vafle, alebo lievance, tento marhuľový džem bez cukru by u vás rozhodne nemal chýbať.

Ingrediencie:

  • 2kg zrelých marhúľ
  • 4 lyžice vody
  • 2 jablká
  • 12 g agar prášku

Postup:

Marhule odkôstkujte, očistite a nakrájajte na kúsky. Jablká ošupte a nakrájajte na jemno k marhuliam. Jablká džem osladia a sú tiež dobrým zdrojom pektínu, ktorý vytvorí rôsolovitú konzistenciu. Marhule a jablká vložte do hrnca, podlejte trochou vody. Zakryte a varte na miernom plameni, až kým marhule nezmäknú. Odstavte z plameňa a dohladka marhuľový džem rozmixujte. Pridajte agar prášok, znova priveďte k varu a za stáleho miešania varte približne 10 minút. Vďaka agaru bude mať marhuľový džem bez cukru želatínovú konzistenciu, zhustne ešte neskôr v pohári. Hotový marhuľový džem nadávkujte do čistých pohárov, vložte do vriacej vody a sterilizujte 10 minút, poháre s džemom by mali byť ponorené do 2/3. Vyberte, otočte hore dnom, zakryte do deky a nechajte vychladnúť.

5

Slivkový lekvár bez cukru

Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na slivkový lekvár bez cukru. Výborný do pečenia, alebo len tak na čerstvý krajec chleba – slivkový lekvár nič neprekoná.

Ingrediencie:

  • 2 kg slivky, zrelé a sladké
  • citrónová šťava
  • mletá škorica

Postup:

Slivky očistite, rozpolte a preložte do hrnca s čo najširším dnom, aby sa tekutina zo sliviek čo najrýchlejšie odparila. Varíme zhruba 1-1,5 hodiny, až kým nie sú slivky mäkké a nezačnú sa oddeľovať od šupiek. Často miešame, aby zmes neprihorela. Keď sú slivky rozvarené, odstavíme ich z plameňa a prepasírujeme cez sitko, alebo pasírovač, aby sme sa zbavili šupiek, prípadne úlomkov kôstky. Prepasírovanú zmes vráťte do hrnca a rozmixujte tyčovým mixérom. Rozmixovanú zmes preložte naspäť do hrnca, pridajte citrónovú šťavu pre lepšiu konzerváciu a mletú škoricu a varte približne 30 minút, až kým nedosiahnete požadovanú hustotu lekváru. 

Hotový slivkový lekvár bez cukru prelejte do čistých pohárov a dôkladne uzatvorte viečkami. Následne ich prevráťte hore dnom na približne 5 minút. Následne ich vráťte do pôvodnej polohy a nechajte cez noc vychladnúť zabalené do deky. 

Ak si chcete domáci džem bez cukru pripraviť aj v období, keď nemáte k dispozíciii čerstvé ovocie, môžete ho nahradiť aj mrazeným a dopriať si tak džem bez cukru počas celého roka.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.