Chcete sa vyhnúť rakovine? Konzumujte ovocie a zeleninu so šupkou

S chuťou sa zahryznete do šťavnatého jabĺčka. Samozrejme ho jete aj so šupkou. Práve šupka jablka obsahuje veľké množstvo vlákniny a ďalších živín. Keby ste jablko lúpali, ochudobníte sa napríklad o vitamín C alebo quercetín. Takže jablká jedzte jedine so šupkou.

Jablko je cenné aj s obalom

Dokonca aj vedecké štúdie už preukázali, že predovšetkým obsah vitamínu C je v jablčných a tiež hruškových šupkách vyšší ako v samotnej dužine. A nejedná sa len o vitamíny, ale dokonca aj o antioxidanty, teda látky rastlinného pôvodu, ktoré v ľudskom organizme dokážu veľmi úspešne bojovať proti voľným radikálom.

Podľa údajov je v jablku, ktoré olúpete, približne o 40 % menej antioxidantov, ako v rovnakom jablku so šupkou. Preto jablká, ale aj hrušky, rozhodne nelúpte. Voľné radikály totiž majú nezanedbateľný podiel na vzniku rakoviny i srdcovo-cievnych chorôb. Nelúpané jablká a hrušky sú tak prevenciou proti rakovine. Nejde ale o jediné potraviny, ktoré môžete doslova zjesť aj s ich obalom. Okrem ovocia je ale zbytočné lúpať či škriabať aj niektoré druhy zeleniny.

Zemiaky poriadne vydrhnite

Ktorá zelenina patrí medzi tie druhy, ktoré by ste lúpať a škriabať nemali? Diskusie sa vedú okolo zemiakov. Podľa rôznych výskumov je v zemiakových šupkách menej vitamínu C, ako v samotnej dužine. Viac je tu hlavne minerálnych látok, napríklad draslíka. Šupka samozrejme obsahuje aj vlákninu a tiež vitamíny. Preto ak máte kvalitné nové zemiaky, kde je možné šupku dôkladne vydrhnúť a bude čistá, môžete si pochutnať na nich ako pečených aj so šupkou.

Obzvlášť veľká škoda je vyzliekať sladké červené zemiaky. Už ich červené sfarbenie vám možno napovie, že je v nich veľa beta-karoténu, ktorý napríklad pomáha chrániť pokožku pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia. Okrem toho je v šupke aj dosť vitamínu C a tiež už spomínaného draslíka.

Mrkvu neškriabte, paradajky nesparujte

Ďalšou zeleninou, ktorú by ste nemali zbavovať šupky je mrkva. V jej tenkej vonkajšej vrstve, ktorú máme vo zvyku oškrabovať, sa totiž nachádza až 80 % polyfenolov, opäť látok z kategórie antioxidantov. Ide o ďalších rytierov v boji s rakovinou a inými civilizačnými chorobami. Vhodné je preto mrkvu dobre očistiť tvrdšou kefkou pod tečúcou vodou.

Hlúpe je sparovať a lúpať paradajky. V jednom kile paradajok totiž v šupke narazíte na 40-50 mg flavonoidov. V dužine ich pritom je len 0,1 mg na kilogram. Takže aj paradajky, používané na varenie, šupky nikdy nezbavujte.

Uhorkové šupky proti starnutiu pleti

Čo s uhorkami? Tesne pod ich šupkou je najviac vitamínov a minerálov. Uhorky patria medzi zásobárne draslíka a tiež vitamínu B. Pomáhajú odvodňovať organizmus, udržiavať hladinu krvného cukru, oxid kremičitý v uhorkových šupkách tiež zvyšuje tvorbu kolagénu a účinkuje teda proti starnutiu kože.

Ak máte uhorky z vlastnej záhradky, ktoré ste nestriekali proti plesni, jedzte ich aj so šupkou. Uhorky z obchodu lúpte kvôli postreku, ale snažte sa lúpať tenko, aby ste neprišli o látky tesne pod šupkou. Lúpať by ste nemali ani baklažán, jeho šupka obsahuje nasunín, antioxidant účinný proti starnutiu buniek. Uistite sa však, či baklažán nebol chemicky ošetrený nejakým postrekom napríklad pesticídmi.

Kandizovaná šupka z pomaranča je pochúťkou

Platí, že pestrý jedálniček má obsahovať aj druhy ovocia a zeleniny so šupkou. Je jasne potvrdené, že šupky fungujú ako čističe čriev. Poupratujú aj ich najtajnejšie zákutia, pomáhajú rozprúdiť metabolizmus. Preto zdravé stravovanie velí šupky rozhodne jesť. Konzumovať je možné aj šupky citrusových plodov ako sú pomaranče alebo citróny.

Éterické oleje v nich obsiahnuté sa hodia ako korenie do jedál či prísada do múčnikov pri pečení. D-limonén v šupkách chráni pred rakovinou kože, nechýbajú ani flavonoidy tangeretín a nobiletín. Je ale úplne nutné byť si istý, že ide o plody bez chemického ošetrenia. Keď si nie ste istí, toto ovocie vždy lúpte a šupku k ďalšiemu vareniu nepoužívajte. V malom množstve sú šupky z pomarančov a citrónov aj zdraviu prospešné. Ich kandizovaním si môžete pripraviť peknú lahôdku, ktorú môžete maškrtiť bez toho, aby ste príliš trpeli výčitkami.

Biele tkanivo nelúpte

Čo ale nikdy nelúpte, je biele hubovité tkanivo pod šupkou z pomaranča alebo citróna. V ňom totiž nájdete veľa flavonoidov, ktoré tiež patria medzi účinných bojovníkov s voľnými radikálmi. Dokážu eliminovať vznik nádorov. Biele tkanivo môžete jesť bez ohľadu na to, či bol plod chemicky ošetrený alebo nie.

Je škoda vyhadzovať aj banánové šupky, ktoré obsahujú vitamíny B6 a B12, draslík, horčík, tryptofán zvyšujúci hladinu serotonínu, hormónu dobrej nálady. Preto je dobré banánové šupky bez chemického ošetrenia trochu povariť vo vode, aby zmäkli a potom treba pridať do smoothie na mixovanie.

Melónová kôra a šupka z kivi lieči

Taktiež kôru z vodného melónu je dobré zjesť za predpokladu, že nie je ošetrená postrekmi. Obsahuje citrulín, ktorý pomáha cievam a krvnému obehu. Chráni pred vznikom krvných zrazenín.

Výživné sú aj šupky z kivi, ktoré poskytujú ochranu pred vírusovými a plesňovými ochoreniami. Je ale lepšie tieto šupky pridať na rozmixovanie do smoothie koktailov, pretože chĺpky na vonkajšej strane komplikujú konzumáciu.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.