Zumba: účinné spaľovanie tukov a chudnutie z brucha i zo stehien

Zumba tanec

Tanec už od pradávna predstavuje jednu z najprirodzenejších foriem spontánneho prejavovania emócií. Vypovedá o nespútanosti a slobodnom vyjadrení nálady jednotlivca, páru i skupiny.

Zumba tanec nie je žiadnou výnimkou. Dokáže poriadne rozprúdiť nahromadenú energiu v tele, a preto slúži aj ako účinný nástroj na spaľovanie tukov a chudnutie z brucha či zo stehien.

Zumba ako moderný a dynamický tanec

Zumba patrí medzi moderné rytmické tance, ktoré doslova nabíjajú svojich tanečníkov ohromujúcou dávkou pozitívnej energie. Toto skupinové fitness cvičenie sa vyznačuje veľmi dynamickou choreografiou umožňujúcou rýchle a účinné spaľovanie tukov.

Zumba ako sústava tanečných prvkov hip-hopu, salsy, samby či mamby predstavuje zábavné cviky na chudnutie stehien i brucha. Na spaľovanie tukov sa pritom tanečníci nemusia vôbec sústrediť. Chudnutie z brucha i zo stehien ide hravo a samo od seba. Stačí sa uvoľniť a naladiť na tú správnu vlnu za pomoci hlasnej latinskej hudby.

Ako prebieha tréning zumby?

Tréning zumby zvyčajne prebieha v skupine a trvá 45 – 60 minút. Začína dynamickou rozcvičkou, ktorá rozpumpuje srdce a rozprúdi krv v žilách. Hlavnú časť tréningu predstavuje tanec do rytmu desiatich piesní v latinskoamerickom štýle. Tanečná choreografia je pritom pomerne jednoduchá a pre každú skladbu jedinečná. Pozostáva len z niekoľkých tanečných krokov, ktoré sa v rámci piesne cyklicky opakujú. Lekcia zumby býva spravidla zakončená strečingom, aby došlo k uvoľneniu a regenerácii svalov.

Výhody tancovania zumby

Komu by napadlo, že v tejto zábavnej forme tanca sa ukrývajú cviky na chudnutie stehien, spevňovanie bruška i rysovanie bokov? Zumba však prináša aj ďalšie výhody, ktoré ovplyvňujú fyzické i duševné zdravie.

 • Účinné spaľovanie tukov.
 • Chudnutie z brucha i zo stehien.
 • Spevňovanie tela.
 • Zlepšovanie kondície.
 • Získavanie flexibility.
 • Prevencia proti srdcovocievnym chorobám.
 • Uvoľňovanie stresu.
 • Dodávanie pozitívnej energie.

Po vymenovaní týchto výhod niet žiadneho divu, že sa zumba stáva čoraz viac populárna doma i vo svete.

Zumba ako cvičenie na doma

Napriek tomu, že je zumba klasifikovaná ako skupinový tanec, v dnešnej dobe internetu je možné ju cvičiť aj z pohodlia domu. Cvičenie na doma v podobe zumby môže byť príjemné a zábavné pre začiatočníkov i pokročilých. Zumba je navyše ideálna a zaujímavá aj ako cvičenie pre deti.

1

Cvičenie pre začiatočníkov

Začiatočníci ocenia cvičenie na doma vo forme zumby hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade zistia, či ich daná hudba a tanečný program vôbec osloví, a to bez nutnosti návštevy platenej lekcie. Stačí si na internete vyhľadať video so zumba inštruktorom, ktorý im predstaví prvotné kroky a spaľovanie tukov môže začať.

Začiatočníci iste ocenia aj možnosť spomalenia alebo pretočenia videa. Tanečné pohyby si tak budú môcť omnoho lepšie zapamätať a opätovne vyskúšať. Odporúča sa najskôr zamerať na pohyby nôh a až potom k tancu postupne pridávať pohyby rúk a vlnenie bokmi.

Cvičenie na doma v podobe zumby si rovnako ako tancovanie zumby s osobnou prítomnosťou inštruktora a ďalších cvičiacich vyžaduje pravidelnosť. Jedine pravidelným tancovaním zumby sa totižto dajú jednotlivé kroky vštepiť do podvedomia a zážitok z tanca ešte umocniť.

2

Cvičenie pre pokročilých

Cvičenie na doma vo forme zumby môže byť zaujímavou alternatívou na spaľovanie tukov aj pre pokročilých zumba tanečníkov s určitými skúsenosťami. Pokročilí si môžu na internete vyhľadať videá s náročnejšou choreografiou a pokúsiť sa tak posunúť svoje limity o niečo vyššie ako na klasických hodinách zumby, kde sa miešajú spolu so začiatočníkmi.

Zumbu ako cvičenie na doma je však možné tancovať i v prípade, že sa cvičiacemu z rôznych dôvodov nedá dostaviť v presne stanovenom termíne na tréning. Chudnutie z brucha sa vďaka rôznym zverejneným zumba videám preto vôbec nemusí odkladať ani za týchto okolností.

3

Cvičenie pre deti

Zumba predstavuje vynikajúci druh aktivity, ktorý je vďaka svojej jednoduchej a zábavnej forme vhodný aj ako cvičenie pre deti. Malým tanečníkom sa iste zapáči hlasná hudba i pravidelné rytmické pohyby a vlnenie tela.

Zumba ako cvičenie pre deti pritom vôbec nemusí cieliť na spaľovanie tukov či chudnutie z brucha. Deťom úplne postačí dosýta sa vyšantiť v rytme latinskoamerických skladieb, a to po boku svojich rodičov alebo kamarátov v pohodlí domova či priamo na bláznivej energickej zumba lekcii.

Zumbu môže tancovať naozaj každý. Vo svojej jedinečnej zábavnej forme je ideálna ako cvičenie pre deti i pre dospelých. Je možné zacvičiť si ju priamo s inštruktorom na skupinovom tréningu, ale i z pohodlia obývačky, a to s rovnakým efektom spaľovania tukov.

  Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?

  © COPYRIGHT 2023 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.