Pestrý jedálniček

Chcete efektívne schudnúť? Skúšate rôzne diéty, ale len čo sa vrátite späť k normálnemu spôsobu stravovania, hneď máte veľa kíl navyše a postihne vás jojo efekt?

Týmto štýlom sa nedá trvalo a udržateľne schudnúť. Pohybujete sa totiž z jedného extrému do druhého. Raz schudnete a vzápätí priberiete, s vašou hmotnosťou je to ako na hojdačke. Ako z toho von?

Jedinou šancou na trvalé udržanie stabilnej hmotnosti je zdravý, vyvážený a pestrý jedálniček. Experimenty v oblasti diét sa vám nevyplatia, rozhodíte si metabolizmus. Potom sa vám môže stať, že ani s racionálnou a vyváženou stravou nedokážete schudnúť a váhu si udržať. Váš metabolizmus bude natoľko narušený, že bude trvať dlhú dobu, než sa vráti späť do rovnováhy.

Ide preto predovšetkým o to, uvedomiť si svoje priority, prehodnotiť svoj životný štýl a stravovacie návyky. Je to beh na dlhú trať. Rozhodne sa vám nepodarí docieliť výsledky počas prvých štrnástich dní, ako sľubujú rôzne zázračné diéty. Hriať vás ale bude vedomie, že zmeny sú síce pomalé, ale zato trvalé. Nejde o krátkodobú diétu, ale dlhodobý životný štýl.

V čom spočívajú zásady pestrého jedálnička?

 • Strava s veľkým podielom zeleniny

Doprajte si ku každému hlavnému jedlu zeleninový šalát. Zelenina má veľmi málo kalórií a doplníte s jej pomocou veľa vitamínov a minerálov. Vláknina zo zeleniny vás zasýti a zjete o to menej hlavného jedla.

 • Ovocné desiate

Rozhodne nezabúdajte na ovocné desiate. Skvelé sú hlavne dopoludnia. Nebojte sa toho, že aj ovocie obsahuje sacharidy. Počas dopoludnia ich ľahko spálite, navyše ľudské telo si s prírodnými cukrami dokáže poradiť oveľa ľahšie, než s tými rafinovanými. V ovocí nájdete zdroj vitamínov.

 • Uprednostňujte biele mäso a ryby pred červeným mäsom

Dávajte prednosť hydinovému a rybiemu mäsu pred bravčovým, hovädzím, alebo ovčím. Mäso obsahuje veľa minerálov, vrátane pomerne vysokého množstva vápnika. Ak chcete čo najviac minimalizovať množstvo tuku, odstráňte z hydiny kožu.

 • Pitný režim

Mnohí ľudia podceňujú príjem tekutín, pritom práve ten hrá v redukcii hmotnosti veľkú úlohu. Mali by ste denne vypiť aspoň 2,5 – 3 litre tekutín. Najlepšia je čistá neperlivá voda, alebo vlažný nesladený čaj. Vyhýbajte sa alkoholu, sladkým limonádam, kofeínovým nápojom. Spôsobujú ešte väčší smäd a sú navyše vysoko kalorické. Pokiaľ ale počas dňa naberiete v pitnom režime deficit, nesnažte sa ho dohnať naraz. Pre vaše obličky je to príliš vysoká záťaž.

 • Vynechajte sladkosti

Zabudnite na sladkosti obsahujúce jednoduché cukry. Prázdne kalórie nahraďte zdravým maškrtením v podobe orieškov, sušeného či čerstvého ovocia. Keď čokoládu, tak tu s vysokým obsahom kakaa.

 • Voľte celozrnné pečivo, ale aj cestoviny alebo hnedú ryžu

Biela múka spôsobuje nárast hmotnosti. Celozrnná obmena je oveľa zdravšia. Nájdete v nej veľa vlákniny, ale aj minerálov a stopových prvkov.

 • Obmedzte živočíšne tuky

Skúste si napríklad namiesto masla nakvapkať na chleba kvalitný olivový olej, používajte v kuchyni zdravé oleje (olivový, kokosový, repkový, konopný, a pod.)

Výhody pestrého jedálnička

 • Jete vyváženú a zdravú stravu so správnym pomerom bielkovín, sacharidov a tukov, potraviny s vysokým obsahom minerálov, vitamínov a vlákniny
 • Chudnete postupne, ale zato zdravo a redukcia hmotnosti je tak trvalo udržateľná
 • Týmto správnym stravovaním môžu vymiznúť rôzne kožné problémy a najrôznejšie zápaly v tele
 • Je vhodný pre každého bez rozdielu pohlavia, veku, telesnej záťaže

Nevýhody pestrého jedálnička

 • Potrebujete správnu a dlhodobú motiváciu, platí, že chudnutie začína v hlave
 • Nemôžete si dopriať niektoré obľúbené lahôdky
 • Prechod na zdravšiu stravu je plný sebaodriekania, preto je lepšie ho vykonávať postupnými krokmi
 • Ide o beh na dlhú trať, výsledky uvidíte až postupne

Príklad jedálnička na 3 dni:

1. deň

Raňajky: Celozrnný rožok, diétna šunka, uhorka
Desiata: Pomaranč a orechy
Obed: Pečené kurča, bylinkové zemiaky, šalát z paprík a paradajok
Olovrant: Netučný biely jogurt so škoricou
Večera: Zeleninový vývar s vajcom

2. deň

Raňajky: Celozrnná žemľa, syr typu cottage, paprika
Desiata: Miska šalátu z exotického ovocia (kivi, mandarínka, banán)
Obed: Prírodný morčací plátok s ryžou, šalát z ľadového šalátu, cherry paradajok a olív
Olovrant: kyslý nápoj s ovocím
Večera: Pečený pstruh, dusená koreňová zelenina (mrkva, zeler, petržlen)

3. deň

Raňajky: Müsli s orieškami a ovocím v jogurte
Desiata: Jablko
Obed: Tuniakový šalát so zmesou zeleniny a cestovinami
Olovrant: Netučný tvaroh s pažítkou
Večera: Zapečená brokolica so šunkou

Každý chudne inak rýchlo

Aké váhové úbytky môžete s pestrým a vyváženým jedálničkom dosiahnuť? Nedá sa všeobecne povedať, že napríklad za dva mesiace môžete schudnúť osem kilogramov, pretože tempo je u každého človeka iné. Niekto chudne rýchlejšie, niekto pomalšie, záleží od mnohých faktorov ako metabolizmu, veku, pohlavia.

Dôležité ale je, že ide o prirodzený systém chudnutia, kedy telo dostáva všetko, čo potrebuje. Nie je vystavované šokom z jednostrannej stravy, nič mu nechýba. Preto ide síce o pomalšiu, ale zato trvalú redukciu hmotnosti.

  Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


  © COPYRIGHT 2021 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.