Jarná diéta: Vychutnajte si silu cibuľky a mladej žihľavy

Nadopujte sa novou energiou

Jarná diéta by mala dodať novú energiu. Vďaka nej ľahšie prekonáte typickú jarnú únavu, stav, ktorý vzniká po dlhej zime, kedy telo už takpovediac melie z posledného. Dochádzajú mu zásoby, trpí deficitom vitamínov, jeho imunita je v útlme, v chrípkových obdobiach hrozí nebezpečenstvo ochorenia, skrátka potrebujete poriadne dobiť. Rozhodne by ste nemali chápať jarný detox štýlom, že budete po dobu jedného dňa piť iba zeleninové či ovocné šťavy a potom sa znovu pustíte do tučných a sladkých pokrmov. Takáto diéta nemá žiadny zmysel. V jarnej diéte a očiste ide predovšetkým o to, vytvoriť si jedálniček v takej skladbe, ktorá bude pre ľudské telo ľahko stráviteľná, nebude ho príliš zaťažovať. Pritom ale musí telu dodať dostatok sacharidov, bielkovín i kvalitných, predovšetkým nenasýtených tukov, ďalej vitamínov a minerálov.

Jedzte sezónne potraviny

Problémom je zjari často skutočnosť, že telo je zaťažované ťažko stráviteľnými pokrmami typickými pre zimu. Veľké množstvo energie musí vynaložiť na to, aby vylúčilo z tela von odpadové látky. K tomu využíva aj antioxidanty a minerály, ktoré má v rezerve. Všetku energiu tak spotrebuje na tieto úkony a už nemá priestor na to, posilňovať imunitu a čistiť orgány. Preto je jarná očista veľmi dôležitá. Podľa odborníkov existujú rôzne formy jarnej diéty, záleží na vás, akú si vyberiete.

Odporúča sa jesť sezónne potraviny typické pre danú oblasť. Prinesú vám prvú jarnú nádielku vitamínov vo forme, na ktorú je vaše telo zvyknuté. Významne tak posilníte organizmus v boji s bacilmi a pomôžete mu v očiste. Vynikajúcim pokrmom, ktorý nemôže v žiadnej jarnej diéte chýbať, je jarná cibuľka, ktorá má veľkú silu. Ďalej je už k dispozícii čerstvý ružičkový kel, žerucha, valeriánka, začínajú reďkovky, hlávkový šalát, na sklade je koreňová zelenina. Očista zároveň naštartuje telo k chudnutiu a ľahšie si poradíte s kilogramami nabranými počas zimy.

Účinným spôsobom, ako naštartovať telo po zime, je zaradenie zdravých bezmäsitých jedál do jedálnička. Vegetariánske jedlá sú ľahké, plné živín a dajú sa pripraviť na množstvo rôznych spôsobov.

Výhody jarnej diéty:

 • Prispôsobíte svoj život aktuálnemu ročnému obdobiu, teda naštartujete sa do novej sezóny, podporíte jarnú očistu
 • Využijete sezónne potraviny ponúkané na jarných farmárskych trhoch
 • Zvýšeným množstvom zeleniny doplníte vitamíny a minerály, ktoré vám po zime chýbajú
 • Iniciujete odbúravanie kilogramov nabraných v zime

Nevýhody jarnej diéty:

 • Je potrebné si strážiť dôležité látky, ktoré telo potrebuje po celý rok – nemôžete sa stravovať len zeleninou, telo potrebuje aj kvalitné sacharidy, tuky a bielkoviny
 • Sezónne jarné potraviny nie sú k dispozícii všade a vždy
 • Je potrebné mať pri tvorbe receptov fantáziu, aby jedlo nebolo jednotvárne – jesť iba zeleninu tiež nestačí, je potrebné kombinovať s ďalšími výživovými zložkami

Jedálniček pri jarnej diéte na 3 dni:

1. deň

Raňajky: Plátok celozrnného chleba, diétna kuracia šunka, 3 reďkovky
Desiata: Hruška
Obed: Jahňacie mäso na cesnaku, kaša z ružičkového kelu, šalát z cherry paradajok a valeriánky
Olovrant: Mrkvový šalát
Večera: Jarný šalát s kuracím mäsom, paradajkami, reďkovkami, jarnou cibuľkou, ľadovým šalátom a kukuricou

2. deň

Raňajky: Celozrnný rožok s nátierkou z Lučiny s jarnou cibuľkou, paradajka
Desiata: Jablko
Obed: Rizoto s morčacím mäsom, hráškom, kukuricou a baby karotkou
Olovrant: Šalát z jarnej žihľavy
Večera: Paradajková polievka s krúžkami jarnej cibuľky

3. deň

Raňajky: Omeleta z vaječných bielkov posypaná žeruchou, plátok ražného chleba, listy hlávkového šalátu
Desiata: Jablkové pyré s vlašskými orechmi
Obed: Pečené prírodné kuracie prsia, ryža natural, reďkovkový šalát
Olovrant: Kalerábový šalát
Večera: Pórová polievka

Nízkotučná nízkokalorická voľba

Jarnú diétu môžete praktizovať týždeň a využiť pritom do jedálnička maximum toho, čo rastie bezprostredne po roztopení snehu. Výborné sú pestré jarné šaláty, v ktorých majú veľkú nutričnú hodnotu okrem mladých cibuliek už zmieňované reďkovky, žihľavy, mladé výhonky žeruchy. Môžete schudnúť jeden či dva kilogramy za týždeň, predovšetkým ide ale o regeneráciu organizmu po zime, zložením sa jarná diéta podobá nízkokalorickej a nízkotučnej strave.

  Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


  © COPYRIGHT 2022 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.