15 skvelých tipov na lepšiu náladu

Je známe, že veľa fyzických aktivít, ale aj duševných relaxácií má obrovský vplyv na vašu psychiku. Poďte sa pozrieť, ako teda na to, aby ste vydržali kritické obdobia, aby ste prekonali chvíle, keď sa vám zdá, že vaša váha stojí a neviete ako ďalej. Potrebujete toto všetko prekonať, aby ste ľahšie došli k vašim vysnívaným cieľom. Nie je to nič ťažké a určite to dokážete aj vy.

1. Choďte do spoločnosti

Chodievajte aspoň raz týždenne s priateľmi von. Nech už vás kamaráti pozvú na kávu, či do kina. Bežte pokojne na výlet hromadne s partiou známych. Prídete hneď na iné myšlienky. Nabijete sa pozitívnou energiou. Je dokázané, že trávenie času s priateľmi dlhodobo zlepšuje náladu. Dávajte si však pozor, s kým čas budete tráviť. Snažte sa vyhýbať ľuďom, o ktorých viete, že majú sklony k negativizmu. Vyhľadávajte takých ľudí, ktorí sú usmievaví, šťastní a nechcú riešiť nejaké problémy.

2. Urobte zmenu

Vystúpte zo zabehnutých stereotypov. Môže sa stať, že vo chvíli, keď nakúpite nový šatník alebo vymaľujete obývačku inou farbou, sa razom premení vaša psychika. Nie je dobré dlho zostávať v rovnakom režime. Nechajte sa ostrihať, zájdite si na kozmetiku, naučte sa inak líčiť. Začnite s novým športom, s novým myšlienkovým smerom. Čokoľvek. Možností máte nespočetné množstvo, môžete robiť, čokoľvek budete chcieť.

3. Bežte na prechádzku

Ak máte možnosť, tak hneď, keď vás prepadne zlá nálada, zoberte sa a choďte sa prejsť. Ak tú možnosť nemáte v danú chvíľu, nevadí. Vyrazte ihneď po práci, alebo až sa vráti partner a postráži vaše deti. Vyrazte sa prejsť, bežte kamkoľvek. Pohyb na čerstvom vzduchu totiž zaručuje vyplavenie endorfínov do vášho mozgu. Užite si ten krásny pocit čerstvého vzduchu a pohľadu na krásnu prírodu. Vnímajte, ako je upokojujúca samota a ticho v prírode, kde záleží len na tom, že ste teraz a tu.

4. Meditujte

Skúste si každý deň nájsť 10 minút na vlastnú meditáciu. Vieme, že meditácia nie je nič jednoduché. Dáme vám maličký návod, ako na to. Ak sa vám to ani tak nepodarí, skúste vyhľadať meditačné skupiny vo vašom meste. Meditácia v skupine je vždy ľahšia. Dobrou formou uvoľnenia mysle je tiež joga, ktorú môžete cvičiť doma či niekde v kolektíve.
Náš tip: Nájdite si pokojné, príjemné a pre vás pohodlné miesto. Usaďte sa. Zatvorte oči a vnímajte len svoj dych. Každý nádych vám plní pľúca pocitom šťastia a pokoja a každý výdych dostáva z vášho tela všetko, čo vás trápi. Vnímajte svoje telo, svoju myseľ, skúste upokojiť myšlienky.

5. Čítajte svoje obľúbené príbehy

Ak je vonku nevľúdne a nemáte čo na práci a nechce sa vám nič vymýšľať, jednoducho si zalezte pod deku. Pustite si nejakú príjemnú hudbu, uvarte si dobrý čaj a vytiahnite vaše obľúbené čítanie. Vnímajte tú krásnu pohodu, kedy robíte to, čo máte radi, a je vám príjemne.

Ak nie ste čitatelia, pustite si nejaký pekný film, komédiu, romantický príbeh so šťastným koncom. Naučte sa, že aj čas strávený sám so sebou je veľmi prínosným pomocníkom v boji proti zlej nálade.

6. Jedzte zdravo

Ak ste vo fáze, keď sa snažíte chudnúť, určite dodržiavate isté pravidlá v stravovaní. Je to veľmi dôležité, pretože aj strava má veľký vplyv na vašu psychiku. Keď sa budete trápiť hladom, budete mať sklony k depresiám. Ak sa budete prejedať, budete sa cítiť ťažko a pôjdu na vás negatívne myšlienky a pocity viny. Keď budete jesť nepravidelne, nepodarí sa vám dosiahnuť vaše ciele tak skoro, ako by ste si priali. Preto dodržujte pravidelnosť, primerané porcie, pestrý jedálniček a nezabúdajte na raňajky a pitný režim.

7. Plánujte si budúcnosť

Niekedy sa môže stať, že za vašou zlou náladou nestojí momentálne rozpoloženie, ale vec, ktorú podvedome riešite už dlhší čas. Môže ísť o nespokojnosť v zamestnaní, o neuspokojivý vzťah, o čokoľvek závažnejšieho, než je otázka, či sa vám darí držať chute na uzde v čase redukcie váhy. Je teda veľmi užitočné si sadnúť a zamyslieť sa nad svojou budúcnosťou, položiť si otázku, kde by ste sa chceli vidieť za 5 rokov. Napísať si plány, ktoré máte. Skúste sa úprimne zamyslieť nad otázkou vlastnej budúcnosti a uvidíte, že sa vám ihneď uľaví. Plánujte si kroky, ktoré povedú k splneniu vášho cieľa. Zapisujte si dôležité dáta do diára. Skúste si vizualizovať svoje sny.

8. Urobte dlho odkladanú vec

Chmúrnu náladu môžete pociťovať aj preto, že už dlho odkladáte nepríjemnú vec, napr. upratanie šatníka, zavolanie svokre, ospravedlnenie kamarátovi. Nech je tá vec akokoľvek nepríjemná a máte z nej obavu, urobte ju. Veľmi sa vám uľaví vo chvíli, keď si uvedomíte, že ju rovnako skôr či neskôr musíte urobiť.

9. Venujte sa miláčikom

Máte doma mačičku či psíka? To je ideálny spôsob, ako si zlepšiť náladu. Už v staroveku považovali zvieratá za mocných čarodejníkov, ktorí dokázali človeku uľaviť od choroby, smútku a dokonca od chudoby. Zvieratá hrajú v našom živote veľkú úlohu a zvierací parťák nám môže pomôcť predísť úzkostným stavom. Ak máte preto doma nejaké zviera, pomaznajte sa s ním, dovoľte mu vliezť si k vám na gauč alebo do postele. Rozprávajte sa s ním. Keď sa budete zvieraciemu miláčikovi venovať, oplatí vám to svojou láskou a pocitom nevyhnutnosti, ktorý vám ihneď dokáže zlepšiť náladu.

10. Robte dobré skutky

Nie každý má prirodzenú potrebu pomáhať ľuďom okolo seba. Ak ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, skúste to. Keď pomôžete známemu presťahovať byt, mamičke umyjete okná alebo vyvenčíte staršej susedke psíka, budete sa cítiť veľmi dobre. Keď urobíte šťastným niekoho zo svojho okolia, urobíte šťastnejším aj seba samého.

11. Počúvajte hudbu

Hudba je mocná čarodejka. Už naši predkovia hovorili, že hudba lieči. Keď si pustíte hudbu na 30 minút denne, stimulujete tým tvorbu dopamínu v mozgu, a tým sa zlepší vaša nálada.

12. Spite

Ideálna dĺžka spánku tiež dokáže ovplyvniť mnohé. Utvorte si preto nejaký krásny rituál, dajte si napríklad pod vankúš levanduľu alebo si pred spaním čítajte svoje obľúbené čítanie. Spríjemnite si na maximum ako zaspávanie, tak spanie. Majte voňavé periny, pohodlný matrac a veľa čerstvého vzduchu. Ráno sa vám bude lepšie vstávať a tým predídete zamračenej nálade.

13. Tancujte

Tanec je vyjadrením emócií a uvoľňuje napätie. Bežte si raz za čas zatancovať na nejakú príjemnú hudbu a uvidíte, ako vám bude ihneď lepšie len tým, že sa bavíte, hýbete a smejete s priateľmi či partnerom.

Mnoho štúdií potvrdzuje pozitívny vplyv tanca na tvorbu stresových hormónov. Závodní tanečníci majú hodnoty týchto hormónov oveľa nižšie a naopak si pripadajú viac sexy, viac komunikatívni a sebavedomí. Tanec totiž podporuje našu kreativitu a sebarealizáciu, čo vedie k zvýšeniu sebavedomia.

14. Užívajte si arómoterapiu

Metóda, o ktorej sú zmienky, je už z doby pred naším letopočtom. Vôňa veľmi silno pôsobí ako na našu dušu, tak na naše telo. Existuje veľké množstvo éterických olejov a každý pôsobí inak. Na upokojenie pri zlom psychickom stave najlepšie pôsobí zmes olejov z pomaranča, levandule, citrónu a rozmarínu. Olejček si môžete kvapnúť do arómolampy, do kúpeľa alebo si ním môžete namazať čelo a zátylok. Uvidíte, ako sa Vám po tele rozleje krásny pocit hneď po prvom privoňaní.

15. Hýbte sa

Šport je nepochybne jedným z najúžasnejších spôsobov, ako sa uvoľniť. Dobijete si baterky, urobíte niečo pre svoje telo. Poďakuje vám za to nielen psychika, ale aj kĺby, pľúca a svaly. Pohyb jednoducho vedie k úplnému odreagovaniu od bežných starostí a strastí. Športujte minimálne 2x týždenne a s vašou psychikou sa budú diať divy. Najlepšie je cvičenie v prírode, keď jeseň hrá krásnymi farbami, vonia opadaným lístím, a ak v takomto prostredí strávite aktívnu hodinku, budete oveľa šťastnejší.

Keď toto všetko spojíte dokopy, už si na vás žiadna jesenná depresia a únava netrúfnu. Budete totiž pripravení jeseňou preplávať a užiť si jej nádherné farby a vône. Každý z nás dokáže dôjsť k svojmu cieľu, ak vie, ako na to. Nepodceňujte sa, nepodceňujte svoje podvedomie ani silu myšlienky. Keď sa naladíte na správnu vlnu, chudnutie a čokoľvek iné pôjde ako po masle.

    Chcete dostávať zaujímavé jedálničky do mailu?


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.