Pilates: cvičenie, pri ktorom zladíte svoj pohyb s mysľou

Všetky uvedené prvky v úvode spája cvičenie pilates. Stáva sa preto pohybovou aktivitou vhodnou pre ľudí, ktorí nielen v zamestnaní trpia jednostrannou záťažou chrbtice, stresom a nedostatkom pohybu.

Jadrom sa stáva východná filozofia

Základ cvičenia pilates tvorí power joga. Využijete tu meditačné prvky pochádzajúce z jogy a budete ich kombinovať s rehabilitáciou. Veľmi dôležité je pri tomto cvičení dýchanie a jeho technika. Pri cvičení dochádza ku kontrole dychu a jeho zladeniu s jednotlivými cvikmi. Vďaka tomu sa uvoľňuje svalové napätie, ktoré pôsobí stuhnutosť.

Hoci pilates čerpá veľa z východných filozofií a meditačných techník, v praktickom prevedení sa veľmi približuje západnému človeku. Práve preto sa stáva tak obľúbeným. Okrem práce na zlepšení telesnej kondície tu ide ruka v ruke s telesnou aktivitou tiež práca na vytvorení duševnej rovnováhy.

Uvoľníte si boľavý chrbát

Cieľom sa stáva predovšetkým spevnenie svalstva chrbta, brucha a zadku, teda svalových partií, ktoré trpia najmä u ľudí so sedavým zamestnaním. Cvičenie pilates na boľavý chrbát môže veľmi pomôcť uvoľniť blokácie chrbtice, odstrániť alebo aspoň zmierniť bolesti.

V jednotlivých cvikoch rozvíjate svoju silu, učíte sa správne koordinovať svoje pohyby s dychom. Sústredíte sa a vychutnávate si každý pohyb. Zameriavate sa predovšetkým na bedrové, brušné a sedacie svaly a tým veľmi pomáhate zlepšiť držanie tela.

Učiteľ prispôsobil cvičenie modernému človeku

Autorom popisovaného cvičenia je nemecký cvičiteľ Joseph Pilates (1883 – 1967), ktorý túto pohybovú zostavu o 34 cvikoch na podložke a ďalej 500 cvikov na strojoch v podobe hrázd a rebríkov vytvoril už v 20. rokoch 20. storočia, teda pred bez mála 100 rokmi. Nejde teda o žiadnu horúcu novinku, ale o znovu objavenie už používaných a osvedčených cvikov.

Pri definovaní cvičebnej zostavy vychádzal Pilates z cvikov praktikovaných vo východných kultúrach a prispôsobil ich modernému človeku. Zdôrazňoval hlavne prežívanie cvikov, pretože jedine tak si človek správne uvedomí, ako pohyb pôsobí. Nevyhnutnou podmienkou však je správne dýchanie.

Na čo sa sústrediť?

Správne cvičenie pilates podmieňujú prvky, na ktoré by ste sa mali predovšetkým sústrediť:

  • Cvičte dôkladne, starostlivo a pomaly. Radšej urobte menej cvikov, ale skutočne ich precíťte. Nerobte rýchle pohyby, neodbývajte cvičenie, stráca potom zmysel.

  • Učte sa koordinovať svoj dych s pohybom. Nikto učený z neba nespadol, málokto to na začiatku vie. Zladenie pohybu a dychu chce čas, ale len čo sa ho raz naučíte, uvidíte, že sa vám stabilizuje krvný obeh.

  • Pohyby musia vychádzať zo stredu vášho tela. Koncentrujte sa na jednotlivé pohyby, nenechajte sa rozptyľovať okolím.

  • Robte cviky plynule, nie trhavo. Obmedzíte tým riziko zranenia počas cvičenia a tiež uvoľníte stres.

  • Koordinujte všetko, čo urobíte. Mali by ste mať plnú kontrolu nad každým pohybom, ktorý urobíte.

  • Sústreďte sa. Docielite tým harmóniu tela a mysle.

Môžete cvičiť aj doma

Veľkou výhodou pilates je, že ide tiež o cvičenie doma. Ak sa naučíte kontrolovať svoj dych a osvojíte si správne jednotlivé cviky, nie ste už viazaní návštevou pohybového štúdia. Základnú zostavu 34 cvikov môžete cvičiť aj doma, kedykoľvek si ušetríte chvíľku času. Nepotrebujete navyše žiadne špeciálne nástroje, úplne vám postačí obyčajná podložka na cvičenie.

Pilates tiež môžu cvičiť všetky generácie a obe pohlavia, teda ako muži, tak aj ženy a dokonca aj deti. Môžete si vybrať z niekoľkých stupňov obťažnosti, takže nezáleží na tom, či sa hýbete málo a ste viac-menej sviatoční športovci alebo, naopak, pravidelne trénujete. Obe skupiny si v pilates nájdu svoje cviky, ktoré im pomôžu. Výborné je, že sa cvičenie hodí aj pre tehotné.

Pokročilejší cvičenci si môžu hodiny pilates spestriť využitím rôznych cvičebných pomôcok, ako napríklad gymnastická lopta alebo gumičky. Najlepšie je venovať sa tomuto cvičeniu dvakrát či trikrát týždenne. Prvé pozitívne zmeny by ste mali vidieť už po desiatich opakovaniach, teda cca 4 – 5 týždňoch pravidelného cvičenia.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.