Ako a prečo dodržiavať pitný režim?

Základom pre budovanie štíhlej línie je samozrejme racionálna a pravidelná strava, to určite nikto nespochybňuje. Mnohí z nás sa ale sústreďujú len na ňu a zabúdajú, že bez dostatočného príjmu správnych tekutín nemôže byť žiadny boj s nadbytočnými kilogramami úspešný. Prečo sú tekutiny pre efektívne chudnutie nevyhnutné?

Odborníci na výživu hovoria jasne, že dostatočný príjem tekutín podporuje látkovú výmenu a zvyšuje náš energetický výdaj. Laicky povedané, tekutiny pomáhajú naštartovať váš metabolizmus k rýchlejšiemu a lepšiemu spaľovaniu. A o to predovšetkým pri chudnutí ide.


Potrebujete čo najefektívnejšie spáliť energiu, ktorú prijmete v potrave. Možno vás prekvapí, že správny pitný režim vie váš energetický výdaj zvýšiť až o úctyhodných 30 %! Čím je to spôsobené? Jednoducho tým, že telo tekutiny prečerpáva a na to musí vynaložiť určitú námahu.

Už chvíľu po tom, čo vypijete pohár vody, začína váš organizmus pracovať rýchlejšie. Práve preto sa odporúča dať pohár vlažnej vody pred jedlom, ktoré vďaka nej účinnejšie spálite. Najvyšší energetický výdaj pritom nastáva zhruba po pol hodine až 40 minútach od chvíle, keď pohár vody zmizol vo vašom žalúdku.

Čo piť? Aké tekutiny sú najvhodnejšie?

 • Vlažná pitná pramenitá voda,
 • Vlažné a nie príliš silné, nesladené bylinkové čaje,
 • Vlažné a nie príliš silné, nesladené zelené čaje,
 • Vodou riedené neprisladzované ovocné šťavy,
 • Vodou riedené neprisladzované zeleninové šťavy,
 • Slabo mineralizované prírodné vody, pokiaľ možno bez oxidu uhličitého, teda nesýtené, neperlivé, ale pozor: nie je dobré piť dlhodobo jeden druh minerálky, lepšie je občas minerálky prestriedať.

Čo naopak nepiť? Čoho sa vyvarovať?

 • Sladené malinovky a nápoje colového typu, zvyšujú naopak smäd a nastáva po nich podobný efekt, ako keď konzumujeme sladkosti – kolíše glykémia, takže budete mať chuť na ďalšie a ďalšie nápoje tohto typu a smäd neuhasíte, prijímate s nimi tiež energiu, ktorú nevyužijete.
 • Alkohol. Samozrejme si môžete občas dopriať napríklad pohárik vína na oslave, ale do pitného režimu ho rozhodne nezapočítavajte. Organizmus dehydratuje.
 • Kávu. Môžete si ju dopriať, ale iba obmedzene a tiež ju nezapočítavať do pitného režimu. Riaďte sa ale zásadou, že k šálke kávy patrí pohárik pitnej vody, pretože káva tiež dehydratuje.

Pitný režim v lete a v zime

Platí, že tekutiny, ktoré stratíte potením, by ste mali späť prijať. Zvyčajne za normálnych podmienok stratíte dýchaním, potom a močom denne cca 1,8 – 2,6 litrov tekutín denne.

Koľko presne tekutín by ste mali prijať, určuje váš zdravotný stav, aktivity ktoré počas celého dňa prevádzkujete, ďalej športové aktivity a samozrejme aj prostredie, v ktorom sa pohybujete (napríklad v horúcom suchom vzduchu bude potreba tekutín viac).

Rozdielny je tiež pitný režim v lete a v zime. V lete, najmä vo veľmi teplých dňoch, by mal byť prísun tekutín vyšší, cca 3 – 4 litre, v zime stačí o niečo menej 2 – 3 litre. V lete sú najvhodnejšie vlažné nápoje, v zime môžete siahnuť po teplejších, ktoré zahrejú telo.

Pitný režim naštartujte ešte pred raňajkami

Redukcia váhy nie je bez dodržiavania pitného režimu možná. Ideálnou tekutinou je pitná voda, predovšetkým vlažná. Najlepšie je vypiť väčšiu časť tekutín dopoludnia.
Ak ste veľa zaneprázdnení, noste si so sebou plastovou fľašu s vodou, ktorú si dáte pred seba na pracovný stôl. Bude vám neustále pripomínať, že máte pitný režim dodržiavať aj vo víre pracovných povinností.

Výborné je zahriať svoj metabolizmus hneď ráno pohárom vlažnej vody vypitej nalačno. Mala by mať vlažnú, izbovú teplotu. V žiadnom prípade nepite vodu príliš studenú, spôsobilo by to šok vášmu žalúdku.

04.08.2015

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

 • Zostavený od nutričnej poradkyne
 • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
 • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 202 762 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?