Vianočné trhy: ktorým pokrmom sa radšej vyhnúť?

Asi každý z vás si niekedy vystál na vianočných trhoch frontu na poriadne mastnú a nezdravú zemiakovú placku a zapil to presladeným vareným vínom alebo punčom.

Telu dávame v období sviatkov poriadne zabrať a to ako vyprážaným a tučným jedlom, tak alkoholom, ktorý nie je obsiahnutý len v klasických vianočných nápojoch, ale je zložkou napríklad aj takého vianočného pečiva. Naši predkovia na tom boli v istom zmysle lepšie. Žili po celý rok veľmi skromne a mimo toho, tiež ťažko fyzicky pracovali. Sladkosti a tučné jedlá sa im dostávali len o sviatkoch, najmä okolo Vianoc. Dnes je to, bohužiaľ, tak, že väčšinou fyzicky príliš nepracujeme a tučného a kalorického jedla si doprajeme nadmieru.

Z vianočných trhov rovno do nemocnice

V nemocniciach okolo Vianoc výrazne pribúda pacientov s akútnymi tráviacimi ťažkosťami. Opatrní by mali byť hlavne ľudia s metabolickým syndrómom, vysokým krvným tlakom, zvýšeným cholesterolom, cukrovkou, obezitou a inými chronickými ochoreniami. Veľmi vážne si môžu poškodiť zdravie aj pacienti s ochorením tráviaceho traktu (žalúdok, črevá, pankreas atď.).

Rizikový faktor pri podobných pouličných predajoch jedla býva aj s hygienou. A to ako na strane predajcov, tak samozrejme tiež konzumentov. Ruku na srdce, kto má mnohokrát po celom dni zavŕšenom večer na trhu čisté ruky, zatiaľ čo si dopraje klobásku alebo zemiakovú placku.

Tak čo si dať dobrého?

Predstavíme vám najčastejšie vyhľadávané pochúťky z vianočných trhov.

Trdelník – 900 kJ

Tradičná sladkosť z kysnutého cesta, pečená na ohni. Neodmysliteľne celkom určite patrí k jarmokom a Vianociam. Ak si ho nedáte hneď po haluškách alebo klobáse, tak si na ňom určite dobre pochutnáte. Ide o pomerne ťažký zákusok, ale neuškodí vám, keď si k nemu dáte varené víno, grog či punč.

Štrúdľa – 1 500 kJ

Sladkosť z lístkového cesta s jablkovou alebo makovou náplňou a často tiež so šľahačkou. Veľmi obľúbený dezert, ale pozor: jeden kúsok sa energeticky bohato vyrovná porcii kapustovej polievky!

Pečená klobása – 2 000 kJ

S chlebom a horčicou, ako inak! Táto dobrota obsahuje naozaj poriadnu dávku tuku a cholestrerolu. Všetko navyše zhoršuje spôsob prípravy – väčšinou na rošte, nad otvoreným ohňom. Jedlo potom obsahuje aj rakovinotvorné látky, ktoré vznikajú odkvapkávaním tuku do ohňa. Údeniny všeobecne zrovna tou najzdravšou voľbou nie sú, preto sa ich konzumáciu odporúča obmedzovať.

Zemiaková placka – 1 800 kJ

Samotné zemiaky majú pomerne nízky energetický obsah, veľa bielkovín, ale zároveň aj schopnosť pohlcovať tuky. Mastené pečené zemiaky, alebo tiež hranolčeky, sú veľmi výdatné. Zemiaková placka je jedna z najobľúbenejších stánkových pochúťok vôbec, je však potom priamo kalorickou bombou!

Kapustnica – 1 500 kJ

Kapusta je veľmi zdravá, už aj kvôli vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C a ďalším látkam, ktoré priaznivo podporujú trávenie a črevnú mikroflóru. Pokiaľ ide o kalorickú hodnotu, zaťažuje ju predovšetkým údené mäso alebo klobása a smotanová zápražka. K tomu pripočítajte tiež pečivo, ktoré sa s polievkou bežne podáva.

Chleba so sadlom a cibuľou alebo porcia oškvarkov – 600 až 1 200 kJ

Bravčové sadlo je v zásade veľmi vhodné na vyprážanie a neškodí toľko, ako sa v nedávnej minulosti hovorievalo. Odborníci ho dnes tiež odporúčajú používať namiesto olejov. Je odolné voči teplu a stabilnejšie pri vyšších teplotách. Ale s jeho konzumáciou by sme aj tak mali byť opatrní, pretože zo všetkých rastlinných a živočíšnych tukov má bravčové sadlo najviac kalórií.

Jedlé gaštany 400 kJ

Jedlé gaštany sú dobrým zdrojom mnohých vitamínov a minerálov. Obsahujú vitamín C, B a E. Sú vhodné aj pre ľudí s chorobami srdca a vysokým krvným tlakom a pomáhajú tiež pri ochoreniach obličiek. Mimo toho tiež čistí od jedovatých splodín pečeň a pôsobí proti hnačkám, psychickým poruchám a stavom úzkosti. Pečené alebo varené gaštany ihneď olúpte a to ešte horúce – ak vychladnú, olúpať už nejdú.

Medzi obľúbené vianočné jedlá, ktoré môžete nájsť na stánkoch patrí tiež nepochybne:   

  • Halušky
  • Hubový Kuba
  • Zemiakový šalát s rezňom
  • Vianočné pečivo
  • Vianočka
  • A ďalšie...

Človek by nemal myslieť len na možné nabrané kilá a kalórie, ale zároveň tiež nemiešať piate cez deviate. Podčiarknuté sčítané! Všetko s mierou a prežijete určite príjemne strávené sviatky s príjemným kulinárskym zážitkom.

09.12.2017

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Napečte tento rok nepečené pečivo

09.12.2017

Vianoce bez vianočného pečiva si snáď nikto nevie už ani predstaviť. Mnohé domácnosti dokonca začínajú s pečením už v novembri. Pokračovať v čítaní

Vianočné hladovanie – má vôbec zmysel?

09.12.2017

Počas vianočného dňa by sa podľa tradície mal držať pôst až do večera, aby sa nám večer zjavilo zlaté prasiatko. Pokračovať v čítaní

Ako prežiť vianočný večierok v zdraví

07.12.2017

Koniec roka je za dverami a s ním už tradičné stretávanie s priateľmi a vianočné večierky. Taktiež sa už na nejakom takom večierku alebo posedení s priateľmi vidíte? Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 223 801 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?