Nadváha

Nadváha je predstupňom obezity a jej prvou fázou. Nesie so sebou zvýšené riziko zdravotných komplikácií. Pre európsku populáciu je definovaná indexom telesnej hmotnosti (body-mass index, BMI) v rozmedzí 25 až 30.


​Orientačným ukazovateľom nadváhy môže byť tiež obvod pása. Pri obvode nad 94 cm u mužov a nad 80 cm u žien ide o nadváhu.

Príčiny nadváhy sú vyšší príjem energie než jej výdaj, geneticky dané dispozície, poruchy metabolizmu či vedľajšie účinky niektorých liekov a hormonálnych prípravkov. Vyššiu váhu môžu ovplyvniť tiež psychické faktory a nevhodné stravovacie návyky z rodiny.

Liečba nadváhy spočíva predovšetkým v obmedzení príjmu hlavne živočíšnych tukov a potravín s vysokým obsahom jednoduchých cukrov. Ide hlavne o sladené nápoje, sladkosti, údeniny a vyprážané jedlá. Obmedziť je potrebné taktiež príjem soli. Je nevyhnutné zvýšiť príjem vlákniny konzumáciou väčšieho množstva zeleniny a ovocia.

Jedlo by malo byť rozdelené na osem až desať malých porcií denne v kratších časových intervaloch. Tak človek nepociťuje hlad a eliminuje sa vznik jojo efektu. Pri liečbe nadváhy sa zameriavame aj na pitný režim, na dostatok pohybu a na elimináciu stresu.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 223 812 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?