Minerálne látky

Minerálne látky sú pre ľudské telo veľmi dôležité. Hrajú podstatnú úlohu v prevencii civilizačných ochorení a podporujú zdravý vývoj organizmu. Telo si ich nedokáže vytvoriť samo, ako mu môžeme pomôcť?

Minerálna látka je látka nerastného pôvodu. Môže to byť minerál, hornina alebo minerálna voda. Je nevyhnutnou zložkou ľudského organizmu, hoci nemajú žiadnu energetickú hodnotu. Majú význam pre rast a tvorbu tkanív. Podmieňujú stály osmotický tlak v telesných tekutinách. Aktivujú, regulujú a kontrolujú látkovú výmenu v tele a tiež sa spoluúčastnia na vedení nervových vzruchov.

V ľudskom tele tvoria zhruba 4% celkovej hmotnosti a vyše 80% tohto množstva je obsiahnutých v kostiach. Nejde však len čisto o množstvo, dôležitý je aj vzájomný pomer niektorých z nich. Minerálne látky sú prijímané stravou a nápojmi. Hlavným zdrojom je ovocie a zelenina. Na rozdiel od vitamínov sú pri varení stabilné. V nedostačujúcom prípade príjmu môžete organizmu pomôcť doplnkami stravy.

Minerálne látky sa rozdeľujú podľa množstva potrebného pre človeka.

  • Makroelementyvápnik (strukoviny, tmavozelená zelenina, mak alebo lieskové a vlašské orechy), fosfor (ryby, strukoviny, orechy, mäso), horčík (zelená listová zelenina, strukoviny, rôzne semienka), draslík (zemiaky, strukoviny, celozrnné obilniny), sodík (soľ), chlór a síra (vajcia, mliečne výrobky)
  • Mikroelementyželezo (vnútornosti, mäso, strukoviny, vaječný žĺtok, marhule), jód (jodidovaná soľ, čerešne, višne), zinok (tekvicové semená, ustrice, slede, pšeničné klíčky), meď (pečeň, hrozienka), mangán, chróm, selén
  • Stopové prvkykremík (praslička roľná, stavikrv, pýr, celozrnné obilniny), vanád, nikel, bór

Ani nadmerný prísun minerálnych látok nie je vhodný. Skôr môže byť pre organizmus škodlivý, až nebezpečný. Môže vyvolať zvracanie, nevoľnosť, hypertenziu, poškodenie pečene alebo obličiek. Primeraný prísun zdravej stravy by vám nemal uškodiť. Ide o prípady predávkovania doplnkami stravy v kombinácii s nadmerným bežným užívaním.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 162 037 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?