Bulímia

Mentálna bulímia je choroba patriaca medzi poruchy príjmu potravy.


Jej príznaky tvorí záchvatové prejedanie a následné vyvrhovanie prijatej potravy buď vracaním, alebo vyvolávaním hnačky, držaním drastických diét či hladovaním, ktoré sa strieda s prejedaním a pod.

Chorý si uvedomuje, že sklamal sám seba, keď sa opäť prejedol, preto sa chce skonzumovaného jedla rýchlo zbaviť. Cieľom je snaha, aby chorý nepribral.

Príčinou tejto poruchy je psychika. Vždy ide o súhrn viacerých faktorov, ktoré na psychiku pôsobia, ako napríklad nízke sebavedomie či snaha vyhovieť maximálnym nárokom, ktoré sú na človeka kladené. Preto tiež jedinou cestou, ako chorobu vyliečiť, je vhodná psychoterapia.

Zrejme najohrozenejšou skupinou sú dievčatá vo veku cca 13 – 18 rokov, teda v puberte, ale stále častejšie sa choroba objavuje aj u starších alebo mladších vekových kategórií a tiež u mužov.

V kritickom štádiu pôsobí bulímia nielen zvracanie, ale aj starnutie kože, vypadávanie zubov, nechtov, alebo vlasov. Neliečené poruchy príjmu potravy ako bulímia a anorexia môžu skončiť aj smrťou.

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

3 201 823 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?