Chcete vyhrať boj s nadváhou? Jedzte dostatok citrusov

Niektoré druhy ovocia sú zvlášť vhodné pre redukčný jedálniček. Podporujú totiž metabolizmus, čo je pri zhadzovaní kilogramov obzvlášť dôležité. Do tejto kategórie spadajú aj citrusy. Sú to veľmi všestranné plody, ktoré telu dodávajú nielen vitamíny, ale aj veľké množstvo minerálov.

Ľahšie štiepite tuky a poupratujete si črevá

Predovšetkým je veľmi dôležitý vysoký obsah vitamínu C v citrusoch. V tomto ohľade sú veľmi dôležité citróny a pomaranče. Veľké množstvo tohto vitamínu jednoznačne napomáha spaľovaniu tukov a teda chudnutiu. Tiež vďaka obsahu fytoflavonoidov dochádza k lepšiemu štiepeniu tukov.

Práve preto sa citrusy stávajú súčasťou diét. Ľahšie spaľujete a tým pádom neukladáte do zásob. Podstatné je aj veľké množstvo vlákniny obsiahnuté v citrusoch. Je všeobecne známe, že vláknina povzbudzuje trávenie, čo je veľmi podstatné. Dokáže účinne upratať črevá, zbaviť ich natrávených zvyškov a tým sa významne zrýchli proces spracovania potravy.

Citrón stlmí váš apetít

Aké citrusy dostaneme na našom trhu? Samozrejme vedie citrón. Rozriedená šťava z neho je výborným detoxikačným prostriedkom pre ľudský organizmus. Riedi a čistí krv, reguluje hladinu cholesterolu aj optimálny krvný tlak. Podporuje pečeň, pôsobí ako účinný močopudný prostriedok. Pomáha v tele udržiavať správnu hladinu pH okolo 7,0, čo je veľmi dôležité. Môžete si pridávať čerstvú citrónovú šťavu do čaju, avšak nie do horúceho, ale vlažného. Vysoké teploty dokážu vitamín C úspešne zničiť.

Ďalším veľkým pozitívom žltého plodu je jeho kyslá a jemne horkastá chuť. Dokáže pôsobiť na chuťové poháriky a tlmiť chuť k jedlu. To platí aj všeobecne, nielen v prípade citróna. Kyslá a horká chuť zamestná vaše chuťové poháriky oveľa viac, než sladká a vás potom nebude prenasledovať chuť na sladké. Ďalej má citrón nízky glykemický index. Zaistí, že sa budete cítiť dlhší čas nasýtení a nenapadne vás siahnuť po ďalšom jedle. Nesporné je aj antiseptické a antibakteriálne pôsobenie citrónov. Ľahšie sa vám vyhne chrípka, nachladnutie. Dokážete si lepšie poradiť napríklad aj s krvácaním ďasien.

Vitamínová bomba pre chorých

Ďalším najpoužívanejším citrusom je pomaranč. Patrí doslova medzi vitamínové bomby, pretože okrem vitamínu C v ňom nájdete aj vitamín A, ďalej niektoré vitamíny skupiny B1, B2, B3, B5, B6, B7, E a K. Práve preto chorým nosíme pomaranče ako vynikajúci zdroj vitamínov. Ďalej je tu veľké množstvo draslíka (zaisťuje napríklad rovnováhu vody v tele, pomáha srdcu, v pomerne vysokom množstve je tu aj vápnik, fosfor a horčík. Pomaranč má jednoznačne kladný vplyv na hladinu cholesterolu, krvný tlak, imunitu, ale aj vlasy a zrak. Vzhľadom k posilneniu imunity je dobré si pomaranče dopriavať hlavne v zimných mesiacoch.

Pozor na interakciu s liekmi

Chuti grapefruitu nepodľahne každý, pretože je mierne horkastá. Aj tu ale nájdeme tiež veľa vitamínu C, bioflavonoidov a dosť veľké množstvo kyseliny listovej. Avšak u grapefruitu je nutné dávať pozor na dávkovanie. Vedecké štúdie preukázali, že konzumácia grepu bráni rozkladu niektorých liekov v črevách a pečeni, takže hrozí predávkovanie týmito liekmi. Spôsobujú to látky nazývané furanokumaríny. Týka sa to hlavne liekov na zníženie cholesterolu a vysokého krvného tlaku. Preto s konzumáciou grapefruitu buďte opatrní, ak beriete nejaké lieky, pýtajte sa lekárnika.

Vo všeobecnosti je potrebné citrusy jesť s mierou tiež v tehotenstve, kvôli prevencii alergiám bábätka a tiež prekysleniu organizmu. Sú mamičky, ktoré sa citrusom počas očakávania potomka radšej vyhýbajú úplne.

Veľký plod proti opitosti

Už u nás zdomácnelo i pumelo, vyznačujúce sa nielen veľkým množstvom vitamínov A a C, ale aj veľkou porciou draslíka a železa. Naproti tomu nemá skoro žiadny sodík. Výborne kontroluje hladinu cholesterolu v krvi. Okrem toho pôsobí na odhlienenie dýchacích ciest, čo má pozitívny vplyv na kašeľ, bojuje proti opitosti, pomáha znižovať opuchy. Aj pumelo je, podobne ako pomaranč, účinným bojovníkom proti infekciám, pomáha imunite.

Výborne sa uplatnia aj v kuchyni

Možno máte pocit, že citrusy sa dajú jesť jedine čerstvé napríklad ako dopoludňajšia desiata. Obsahujú totiž tiež určité množstvo cukru a sacharidy je najvhodnejšie konzumovať dopoludnia. Pravda je ale taká, že s prirodzeným cukrom v ovocí si ľudské telo poradí oveľa ľahšie. Preto občas môžete urobiť výnimky a dať si citrusový plod aj odpoludnia, váš recept, ako schudnúť, by tým nemal byť nijako významne narušený.

Dôležité je dať si ale len jeden plod, neprepchávať sa. Všeobecne redukčné diéty zaraďujú väčšinou maximálne dve ovocné desiate denne. Citrusy ale môžete použiť namiesto čipsov na maškrtenie pri televízii. Skúste si olúpať niekoľko plodov a pripraviť pre celú rodinu do misky lodičky rôznych citrusov. Uvidíte, že sa po nich zapráši. Tiež sa môžu stať súčasťou raňajkových ovsených kaší, dajú sa použiť do müsli. Samozrejme sú použiteľné aj v teplej kuchyni – napríklad kura na citróne, kačica na pomarančoch. Vzhľadom na to, že ale v týchto prípadoch ovocie prechádza spracovaním pri vysokých teplotách, obsah vitamínov sa znehodnocuje.

03.02.2017

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Prečo sú Francúzky tak štíhle? Nemôžu prevádzkovať biely sex

15.02.2017

Francúzsko a jedlo k sebe neodmysliteľne patria. Tento pohodový národ je plný gurmánov, ktorí sú schopní vydržať pri jedle aj niekoľko hodín. Mohlo by sa preto zdať, že ich figúry, vzhľadom na zvyk vychutnávať si každý hlt, budú trpieť na kráse. Opak je ale pravdou a napríklad také Francúzky sa chvália veľmi peknými postavami. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 165 745 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?