Detoxikácia = obnovenie stratenej rovnováhy 

Letné mesiace dokážu byť poriadne náročné. Objavte s nami čaro detoxikácie a naštartujete svoj metabolizmus do slnečných dní!

Ste unavení? Nič vás nebaví? Máte pocit, že všetko z vás zbytočne odčerpáva energiu? Ak ste čo i len na jednu otzáku odpovedali áno, vyskúšajte detoxikáciu organizmu! Pomôže vám nájsť zabudnutú chuť do života a budete sa cítiť zas o niečo mladší, krásnejší, a čo je najpodstatnejšie, zdravší.

Čo je detox?

Detoxom rozumieme z medicínskeho hľadiska asistenciu pre telo pri vyplavovaní nevhodných látok ktoré sa do nášho tela nejakým spôsobom dostali. Zvyčajne ide o výplach žalúdku pri nadmernom požití alkoholu, ale aj iných drog, no zaraďujeme doňho aj zbavenie sa toxínov ktoré sme absorbovali pri pracovnej, či inej činnosti.

Avšak, existuje aj iné využitie tohto slova. Jedná sa o očistu organizmu, ktorý absorboval nevhodné zložky stravy. Účelom takéhoto detoxu je prostredníctvom zdravých návykov vylúčiť nežiadúce látky z tela a pripraviť organizmus na zmenu, ktorú prechod medzi ročnými obdobiami predstavuje. Najúčinnejšia je jarná detoxikácia, no správny detox neuškodí v akomkoľvek čase počas roku. 

Tip na detox

Mnoho známych ľudí propaguje určitú formu detoxu či diéty. Pamätajte, že celebrity nie sú lekári a aj keď môžu mať najlepší úmysel, nemusia vedieť o čom hovoria. Vždy si informácie overujte z viacerých zdrojov.


Ako na detoxikáciu tela správne? 

Detox može byť považovný za formu diéty, kedže určité aspekty diéty obsahuje. Je dôležité pripomenúť podstatu detoxu, čo je zbavenie sa toxických látok z tela. To ale neznamená, že obmedzíte živiny a zdravú stravu pri konzumácii potravín. Nesnažíte sa telo vyhladovať, práve naopak, pokúšate sa toxíny nahradiť správnym pomerom výživových zložiek a nastoliť rovnováhu vo vašom organizme. Predtým ako sa ale rozhodnete na očisťovaciu kúru vášho tela, zodpovedzte si otázku ,,prečo?".

Je nesmierne doležité definovať si svoju motiváciu a pravidelne spätne kontrolovať, či sú vaše kroky v súlade s cieľom, ktorý ste si stanovili. Detox totiž to slúži aj na zredukovanie váhy. V takom prípade by ste sa mali sústrediť zároveň aj na kalorický objem v strave, ktorú konzumujete. Predpokladajme ale, že vašou ambíciou je telo očistiť, obnoviť rozpoloženie organizmu a nadobudnúť stratenú energiu


Čo detox zahŕňa?

Vyplavenie škodlivín z tela vyžaduje pevnú vôľu, trochu sebaobetovania a vytrvalosti, no odmenou vám bude výborný vnútorný pocit a vďačné telo. 

Prvým dôležitým bodom sú tekutiny. Ak totiž radi vypijete pohár vína či piva pri príležitosti večerného filmu, rýchlo na to zabudnite. Alkohol nie je prostriedok na detoxikáciu tela, napriek tomu, že je množstvo ľudí o jeho pozitívach presvedčených.  Pitný režim však treba dodržiavať, pokiaľ možno dokonca o niečo viac než zvyčajne. Klasické dva litre čistej vody totiž nemusia byť dostatočné. Okrem toho, čo iné dokáže telu pomôcť vyplatiť škodlivé látky lepšie, než je pohár čistej vody? 

Pohŕdať nemusíte ani džúsom či smoothies, aj keď v tomto prípade s tým narábajte skôr opatrne. Džús totiž napriek jeho nesporným kvalitám dokáže do tela dostať aj zložky, ktoré nie sú práve žiadúce. Naproti tomu, smooties pri správnom zložení obsahuje vlákninu a iné potrebné zložky potravy, pokiaľ je samozrejme pripravený správne. Nesmieme zabúdať ani na milovníkov mlieka, ktorí by si mali dať pozor na zvýšenú konzumáciu inak veľmi výživného doplnku stravy. Ako výhodnejší variant prichádza do úvahy biely jogurt, avšak ani v tomto prípade nie je potrebné to preháňať, ba dokonca je skôr odporúčané ho konzumovať ako súčasť smoothies. ​

Odporúčaný pitný režim pri detoxikácií

 1. Voda 
 2. Smoothies 
 3. Džús 
 4. Mlieko 
 5. Alkohol 
 6. Káva 
 1. minimálne dva litre denne
 2. áno, avšak dávať pozor na zloženie, odporúčame zeleninu, Chlorellu či kokosové mlieko
 3. obmedzene
 4. obmedzene
 5. žiadny
 6. žiadna

Správne stravovanie počas detoxu

Strava je nemenej dôležitý aspekt detoxu. Je potrebné sa snažiť čo najviac zrkadliť systém zdravej stravy, i keď je sto percentné dodržiavanie správnej výživy takmer nemožné. Odoprieť si totiž to budeme musieť viaceré zložky potravinovej pyramídy. 

V prvom rade je prioritné uprednostniť vlastnú prípravu stravy. Nepreferujte polotovary, ani iné priemyslovo spracované potraviny, keďže tie často krát obsahujú konzervačné látky, či iné toxíny, ktorých sa prostredníctvom detoxu snažíme zbaviť. Čím sa teda stravovať? Najlepší spôsob je konzumovať čo najviac surových jedál, akým je zelenina či ovocie.

Vo varení je najlepšie sa riadiť tým, že to najlepšie máme predsa vypestované na záhradke. Ak ale takouto možnosťou nedisponujete, nezabúdajte že v súčasnej dobe nie je tak náročné získať zdravý domáci tovar v špecializovaných obchodoch či farmárskych trhoch. 

Mäso je dôležitým doplnkom stravy, bez ktorého si niektorí z nás nevedia predstaviť život.  No v tomto prípade si ho budete musieť na pár dní odpustiť, v opačnom prípade riskujete, že cieľ, ktorý ste si stanovili, jednoducho nedosiahnete. 

...čo áno?

Na čo nesmiete zabúdať je vláknina. Prečistenie organizmu je ňou doslova podmienené, pričom najdôležitejšiu úlohu plní práve v črevnej časti tráviaceho systému. Určite sú vám známe chia semienka, s pomocou ktorých dokážete jednoducho nahradiť iné formy vlákniny. Ak vám ale tieto semienka nie sú po chuti, využiť môžete napríklad aj staré známe banány. 

Okrem vlákniny neopomeňte zázvor! V čaji, proti vírusom, či pri varení je vždy správna voľba. Ako ale pri všetkom, aj tu platí že to netreba preháňať. Obdobná situácia je pri konzumovaní kokosov, ale aj pri vykonávaní športových aktivít. Zabudnúť nesmiete ani na dostatok spánku a odpočinku! 

...a čo nie?

Okrem už spomínaného alkoholu je treba zabudnúť aj na cigarety, neskoré vykrádanie chladničky a stres. Práve stres je totiž u niektorých z nás spúšťačom nekontrolovateľného apetítu či nedostatočného spánku, čo vo výsledku silno naruší detoxikačnú procedúru. V tomto prípade platí, že pokiaľ chcete do detoxu ísť, mali by ste ho svedomito dodržiavať

Spoznajte svoje možnosti

Detox nie je procedúra na celý mesiac, správny detox totiž trvá nie viac ako desať dní. V prípade, že to ale robíte prvý krát, uprednostnite tri či štyri dni, po ktorých sám spoznáte svoje možnosti a spozorujete prvé výsledky. Po detoxe sa pokúste nevrátiť do starých koľají a dodržiavať systém zdravej a vyváženej stravy, tak aby ste si osoh z tejto procedúry užívali čo možno najdlhšie!

21.06.2020

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

 • Zostavený od nutričnej poradkyne
 • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
 • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Zelená káva: Pomôže pri chudnutí?

16.12.2019

Zelená káva sa stáva stále viac populárnejšou a potravinou. Odporúča sa piť každý deň a to hlavne ak sa snažíte o rýchly pokles hmotnosti. Naozaj ale pri chudnutí pomôže? Pokračovať v čítaní

Ako funguje Mačingova diéta

03.11.2019

Diéta = NIE, zdravý životný štýl = ÁNO! Takto znie motto Antónie Mačingovej, slovenskej autorky kníh o chudnutí a zdravom životnom štýle. Pokračovať v čítaní

Makrobiotický jedálniček

20.10.2019

Niektorí ľudia na ňu nedajú dopustiť a bezhranične jej veria, iní ju odsudzujú. Reč je o makrobiotickej strave. Určite ste sa s týmto pojmom už niekedy stretli. Pokračovať v čítaní

Melón: Zázračná zelenina vhodná pre diétu aj detox

10.07.2019

Melón patrí k letu rovnako ako teplo či dovolenka. Okrem toho že je chutný, plný vody a rýchlo zasýti, má aj mnohé ďalšie blahodárne účinky. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 203 785 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?