Črevná chrípka: Aké potraviny s ňou zaručene zatočia?

Každý ich už niekedy zažil. Problémy tráviaceho traktu vedia poriadne znepríjemniť život. Prečítajte si, ako sa črevná chrípka prejavuje, či je nákazlivá a aké potraviny vám pri nej pomôžu.

Črevná chrípka, odborne nazývaná aj gastroenteritída, je ochorenie, ktoré postihuje žalúdok a črevá. Pôvodcom tohto ochorenia sú vírusy alebo baktérie. Najčastejšie sú to rotavírusy a norovírusy, ktoré sú vysoko nákazlivé. Prenášajú sa kontaktom s nakazenými ľuďmi. Inkubačná doba, teda čas od nakazenia až po vypuknutie prvých príznakov môže trvať od 1 do 7 dní. 

Ďalším možným pôvodcom sú baktérie a to najmä Salmonela a E.coli, ktoré sa zvyčajne vyskytujú na potravinách živočíšneho pôvodu. V oboch prípadoch je dôležitá dostatočná hygiena rúk, no taktiež aj čistota potravín, ktoré konzumujete. 

Príznaky črevnej chrípky

Medzi klasické príznaky tohto ochorenia patrí nevoľnosť, slabosť, zvýšená teplota a taktiež bolesť svalov a kĺbov. Tie rýchlo vystriedajú kŕčovité bolesti brucha, zvracanie a riedka stolica. Ochorenie a žalúdočné ťažkosti by mali trvať maximálne jeden týždeň, dôležité je ale dodržiavať správny diétny jedálniček a mať dostatočný pitný režim.

Dehydratácia

Črevná chrípka a s ňou spojené zvracanie a nevoľnosť sú hlavnými príčinami zvýšenej dehydratácie organizmu, tá je nebezpečná ako u detí, tak aj dospelých. Pitný režim je dôležitý stále, no v dobe ochorenia by ste naň mali klásť oveľa väčší dôraz. Snažte sa piť dostatok čistej vody alebo minerálky, vhodný je aj čierny čaj. Tekutiny prijímajte v malých dávkach, no častejšie. Taktiež nepite priveľmi teplé nápoje, ak si pripravíte čaj nechajte ho vychladnúť.

Črevná chrípka u detí

Vírusové ochorenia, medzi ktoré patrí aj črevná chrípka, spôsobujú často epidemické výskyty najmä v detských kolektívoch. V prípade že dieťa vykazuje už prvé príznaky je dôležité nič nezanedbať a hneď navštíviť lekára. Veľmi dôležitý je pitný režim.

Črevná chrípka v tehotenstve

Ak má črevná chrípka obvyklý priebeh, nie je pre tehotné ženy ani ich potomkov nebezpečná. Je ale samozrejme lepšie navštíviť lekára.

Kedy navštíviť lekára?

Vo väčšine prípadov odznie črevná chrípka po pár dňoch sama. Navštíviť lekára by ste ale mali ak:

  • zvracanie trvá viac ako 2 dni
  • hnačka trvá viac ako týždeň
  • počet stolíc za deň prekročí viac ako 8
  • okrem črevnej chrípky je prítomné aj iné ochorenie

Diéta pri črevnej chrípke

Okrem zvýšeného prísunu tekutín je dôležité vyhýbať sa potravinám, ktoré môžu podráždiť žalúdok. Medzi tie patria najmä mliečne produkty, no aj iné potraviny, ktoré síce patria k zdravej strave, no počas liečby črevnej chrípky je lepšie sa im vyhnúť.

Potraviny, ktoré by ste do svojho jedálnička ale mali zaradiť a ktoré šetria žalúdok sú napríklad sucháre, ryža, zemiaky či banány. Banány majú laxatívne účinky a preto pomáhajú najmä pri hnačke. Ak zvracanie a hnačky pominú a budete sa cítiť lepšie, postupne môžete začať jesť aj bielkoviny a cukry. Stravu bohatú na tuky si ale doprajte aj neskôr. Prechod na bežnú stravu musí byť postupný, hlavne nič neuponáhľajte a nechajte svojmu žalúdku čas, aby sa zotavil. 

23.01.2019

Získajte zdravý jedálny lístok na mieru ZADARMO

  • Zostavený od nutričnej poradkyne
  • Komplexný jedálny lístok pre vašu osobu
  • Recepty na 7 dní ZADARMO

Chcem jedálniček ZADARMO

Komentáre k článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam ďalej?

Čo jesť pred a po cvičení

08.12.2019

Cvičenie je pre krásne a pevné telo bezpochyby dôležité. Správna strava a pitný režim pred cvičením a po ňom majú vplyv na to, ako bude samotné cvičenie úspešné. Pokračovať v čítaní

Zápal močových ciest: 8 tipov, ako sa ho zbaviť

04.01.2019

Časté nutkanie na močenie, nepríjemné bolesti pri močení či bolesti v podbrušku. Všetky tieto príznaky odhaľujú zdravotný problém a to zápal močových ciest. Pokračovať v čítaní

Cviky na stehná: 7 najúčinnejších cvikov pre pevné stehná a zadok

05.12.2018

Ak ide o chudnutie, stehná patria medzi jednu z problémových partií. Pozrite sa, aké cviky na nich ale zaručene platia. Pokračovať v čítaní

Ako zrýchliť metabolizmus

12.10.2018

Nedarí sa vám schudnúť, aj keď máte pocit, že jete zdravo a dostatočne sa hýbete? Na vine môže byť spomalený metabolizmus. Pokračovať v čítaní

 
Chcem jedálniček ZADARMO

3 202 701 doručených jedálnych lístkov, za dve minúty získate váš!

Tip: Viete, že najčastejšie chcú ľudia schudnúť 10 kg?